Millest alustada? Kadunud "bonne".

Vasta
murel
Postitusi: 3
Liitunud: Laupäev 13. Märts 2010, 14:45:03
Status: Eemal

Millest alustada? Kadunud "bonne".

Postitus Postitas murel »

Rosalie Leesik (sünd 1889 Suur-Rõngus) on vanaema juttude järgi olnud venemaal (Moskvas) bonneks. Vanaema mälestustes on tema kohta mahlakas tekst, et "alul olnu neil Moskvan hää elu, hiljem olnu na esigi hobese sitta söönu". Samade mälestuste järgi räägitakse ka Roosi lastest (aga ei ole teada mitu). Olemas on ka arvatav pilt.
Pilt

Kirikuraamatutes tuulates on viimane kanne, mille olen leidnud tema leeritamise kohta 1906 (samuti Suur-Rõngu).

Kas keegi oskab nõu anda, kuidas tol ajal eesti soost tüdrukud venemaale lapsehoidjateks said? Eeldada võib, et vajalik oli ikka vähemalt gümnaasiumiharidust? Milliste koolide vilistlaste hulgast tasuks sellisel juhul otsida?

Ehk kõikvõimalike nõuannete eest ette juba aitäh!
ruheline
Postitusi: 159
Liitunud: Pühapäev 08. Veebruar 2009, 12:14:02
Status: Eemal

Re: Millest alustada? Kadunud "bonne".

Postitus Postitas ruheline »

Tere murel!

Eesti soost tüdrukud võisid Venemaale sattuda sel moel, et tal oli oma peres palju õdesid-vendi, pere oli suur ja vanemad andsid osa oma lastest Eestis kohapeal härrasrahva juurde teenijatüdrukuks - kui härrased juhtusid natuke hiljem Venemaale kolima, võeti teenijatüdruk endaga kaasa. Sel viisil sattus minu vanavanaema juba üsna noorelt Peterburi. Omandanud oma esimesi saksu teenides kogemusi, siirdus teenijatüdruk hiljem edasi teiste juurde. Sageli sai esimestelt selleks kogemusi tõendava soovituskirjagi kaasa - sedasi võis pisitasa teha teenijaseisuses karjääri, liikuda tähtsamate härraste teenistusse. On tõsi, et mõned teenijatüdrukuna alustanud jõudsid 20.saj. algul Venemaal päris heale järjele. Paraku tegid sellele usina tööga teenitud heaolule lõpu pea alanud revolutsioonid. Hobese sitta söömise sarnast kogemust said tunda nii minu vanavanaema kui ka minu Peterburis sündinud vanaisa.
ataur
Postitusi: 38
Liitunud: Kolmapäev 13. Jaanuar 2010, 14:35:01
Status: Eemal

Re: Millest alustada? Kadunud "bonne".

Postitus Postitas ataur »

"4 aastat külakooli ja 2 aastat käis kaugemal" õppimisest
piisas täiesti, et Peterburis majateenijaks olla.
Alul olevat teenistus kena olnud,
pärast (revolutsiooni ajal) olevat teenjad härrasrahvast
eestist saadetud toidukraamiga kostitanud.
murel
Postitusi: 3
Liitunud: Laupäev 13. Märts 2010, 14:45:03
Status: Eemal

Re: Millest alustada? Kadunud "bonne".

Postitus Postitas murel »

Aitäh vastajatele. Tulin vahepeal sellepeale, et riigiarhiivi opteerimistoimikutest Rosaliesid otsida ja seal oli üks täitsa sobiv olemas ja see siis Rosalie Osipova.

"Tagasi lükatud. Mees venelane." märkega toimikust sain mõningaid uusi fakte (mehe ja poja nime ja sünniaja, Rosalie töö- ja elukoha 1920ndate alguses Moskvas jms).

Kas on lootust seda haru mingil moel edasi harutada?


PS. muuseas Moskvasse jõudis Rosalie "koha otsimise kontori" kaudu :)
Vasta

Mine “Endine Vene tsaaririigi territoorium”