Kas nekrutid, mis liiki?

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
marapu
Postitusi: 340
Liitunud: Teisipäev 01. Mai 2007, 10:08:05
Status: Eemal

Kas nekrutid, mis liiki?

Postitus Postitas marapu »

Tere.

Palun abi mõistmaks, mis tähendab lehe pealkiri ” Kirri nende meeste üle, kes 1874 aastast sadik on militsi väe hulka arvatud" Saaga EAA.2554.1.157:34?288,410,3301,158,0
Kas ja mis liiki nekrutiteks nad on arvatud?

Tänud.
Püsigem kõik terved.
Malle
arkin
Postitusi: 1509
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: Kas nekrutid, mis liiki?

Postitus Postitas arkin »

Üldiselt on siin kaks kategooriat - väeteenistus märgib regulaararmeed, kuhu võeti kõigile teadaoleva nekrutivõtmise süsteemiga, liisuvõtmisega.
Teine kategooria on miilits (paistab sama, mis maamiilits ehk maakaitsevägi). Nagu ma aru saan, tähendab see mobilisatsioonivalmis reservi keerulistel aegadel. Oli käimas ei-tea-mitmes Vene-Türgi sõda, kuid maakaitseväelased polnud üldiselt siiski tegevteenistuses. Võimalik, et mehed tegid oma igapäevatoimetusi kodus. Pidid siiski olema kutse peale valmis. Maakaitseväge kasutati ka kohaliku korra hoidmiseks, Saaremaa omad võisid nt rannavalve ülesandeid täita vmt.
Siis on veel tagavaramees, kes nähtavasti oli tegevteenistusest vabanenud mees ja oli arvatud reservi.
marapu
Postitusi: 340
Liitunud: Teisipäev 01. Mai 2007, 10:08:05
Status: Eemal

Re: Kas nekrutid, mis liiki?

Postitus Postitas marapu »

Suur tänu jälle, Arkin!

Arvan, et vastus andis mulle mingit arusaamist, miks inimene sattus Saaremaalt elusaatusega mandrile, mida neil aegadel liiga palju ju ei juhtunud.

Kodukiriku Tornimäe raamatust on näha, et peale 1880-ndat (mil Antoni Ennemuist arvati miilitsa hulka) ei ole Antoni enam käinud Tornimäe kirikus armulaual. Märkus tema osas armulaual käimise real tundub olevat: "Tööl (na rabot), (Suislepa) Helme õigeusu kirikus". Võib vaid arvata, et Antoni Ennemuisti Viljandimaale siirdumine võis olla kuidagi seotud ülalpool toodud asjaoluga, et ta oli ehk maakaitseväe miilitsaks arvamisega seoses saadetud mandrile mingile tööle.

Tervist, kordaminekuid, kena kõike.
Malle
arkin
Postitusi: 1509
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: Kas nekrutid, mis liiki?

Postitus Postitas arkin »

Ei tea vaielda, aga "tööl kirikus" ei tundu väga miilitsaga seotud olevat. Ma arvan, et miilits võis olla lihtsalt arvelevõtt ja ei pruukinud igapäevaelu kuidagi segada.
marapu
Postitusi: 340
Liitunud: Teisipäev 01. Mai 2007, 10:08:05
Status: Eemal

Re: Kas nekrutid, mis liiki?

Postitus Postitas marapu »

Aitäh!
Mu selgitus polnud hästi sõnastatud ka. Kuupäevadele ette nähtud ruutude reale kirjutatud tekst võib seda tähendada, et Viljandimaal õigeusu kirikus käib ilmselt armulaual - nii arvan. Eraldi sellest tekstist asub " na rabot." .Ja võib-olla ei loe ka õieti välja, võib-olla on midagi muud kirjutatud.
Igatahes inimene nii Saaremaalt just sellest "miilitsaks" arvamise ajast ära läks ja jäigi.
Lihtsalt oletusi tekib. Ei pea selle kallal pead murdma. :)

Malle

Pilt
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”