1690 kaart

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
heigo
Postitusi: 67
Liitunud: Pühapäev 01. Aprill 2012, 08:54:04
Status: Eemal

1690 kaart

Postitus Postitas heigo »

Tere!

Mis koht on Filtingshoff, asub Peipsi järvest loodes, Lohusuu ja Tudulinna vahel? http://www.ra.ee/kaardid/index.php/et/m ... EWP8A%253D" onclick="window.open(this.href);return false;

Heigo
arkin
Postitusi: 1570
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: 1690 kaart

Postitus Postitas arkin »

Mitte et ma suudaks vastata, mis kohaga on tegemist, aga tahaks kaasa mõelda.
Igati põnev materjal ka muidugi. See kaart näitab nimekihistut, mis Põhjasõja järel on suures osas minema pühitud. Tegu võib olla hõredalt asustatud piirkonnas olnud suhteliselt lühiealise nimega, mis kaardil võis oma elu elama hakata. Kõige noorem kaart, kus avastasin veel Fitingshoffi, oli 1745 Venemaa atlasest, kui muud allikad näitavad juba tänapäevast nimemaastikku. Kaartide järgi otsustades võiks tegu olla Vasknarva maakonna äärmise punktiga. Nimi lähtub isikunimest, võis olla mingi eramõisake, postijaam vmt, nii et praeguste küladega ei pruugi väga selgelt isegi seostuda. Sellel kaardil on teisigi kohti, kus palju tuntumad kohad on puudu ja nende asemel veidrad nimed. Aga mingi meretaguse tindimäärija fantaasiaga tegu nagu ikka pole ja kaarti (kui moondunud nimed kohati ka ei ole) tuleks tõsiselt võtta. Lasin silme eest läbi mõned rootsiaegsed kaardid, kus see nimi esineb, ja oleks kaks versiooni: a) Vadi küla, b) Pikati küla. Aga kindlalt midagi raske väita, ühtegi nimeloendit, vakuraamatut või muud allikat pole kinnituseks leidnud.
heigo
Postitusi: 67
Liitunud: Pühapäev 01. Aprill 2012, 08:54:04
Status: Eemal

Re: 1690 kaart

Postitus Postitas heigo »

Ega seal palju võimalusi ei ole. Tolle ja hilisema aja kaardil võib küla asukoht erineda, aga vaevalt see valele poole jõge asetatakse. 1688 vakuraamatus on olemas Tudulinn, selle all ka Pikati Peetri nimeline talumees. Aga kummale poole piiri see Filtingshoff võiks kuuluda? 1721 aasta Avinurme vakuraamatus sellise kirjapildiga küla samuti pole.

Tegelik mure on see, et üks mu esiisa oli Tudulinnas köstriks. Kui uurida Lohusuu kihelkonna armulaualisi, siis on seal köster Hööcki (alates ~1721) kõrval ka vana/eelmine köster Karl, kes ongi Tudulinna köster. See Tudulinna köster on vakuraamatus (alates 1732) kirjas kui Pikati Kaarel. 1716 vakuraamatus pole Pikati talu kirjas. 1726 on kirjas ainult vend Pikati Andres. Kas ta elas kogu aeg Pikatis või liikus/liigutati peale köstriks saamist? Kust ta võiks pärit olla?
heigo
Postitusi: 67
Liitunud: Pühapäev 01. Aprill 2012, 08:54:04
Status: Eemal

Re: 1690 kaart

Postitus Postitas heigo »

Tere!

Kas tegu võiks olla ordumeistri nimest tekkinud kohanimega http://et.wikipedia.org/wiki/Vietinghoff" onclick="window.open(this.href);return false;
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”