Kadunud Jaola küla

Vasta
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Kadunud Jaola küla

Postitus Postitas Kalmerm »

Minu abikaasa isapoolsed esivanemad elasid enne 1877. aastat vähemalt 150 aastat Kärsa mõisa Jaola külas. (esmamainimine 1456. a) Seoses sellega tekkis küsimus, et kuidas ja millal see küla ikkagi täielikult ära kadus ja lagunes.
1950. aastatel seal vist veel midagi oli. Ise pole sinna kanti veel sattunud, aga kaartide järgi otsustades võib seal praegu parimal juhul leida kunagistest taludest ehk mõne kivihunniku ja suurema puu. Isegi tagastatud talumaid ei paista kaartidelt ?
Loodusliku oli see vist päris kaunis paik Äntu järvede lähedal ja suur maantee ja raudtee ei jäänud kaugele. Küla nimest on säilinud vaid Jaola peakraavi nimetus, mis on õgvendatud Jaola oja.
fred.puss
Postitusi: 352
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 18:09:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas fred.puss »

Täpsemalt ei oska öelda, kuid äkki aitab veidi orienteerida seegi, et Richteri 1913. a aadressraamatus Kärsu mõisa külade hulgas Jaola täiesti olemas veel. Tänapäevaste atlaste järgi on Jäola küla kohal karjäär. Äkki on see kuidagi seotud Rakke lubjatehase algusega aastal 1891. Kupitsas oleval Schmidti 1884. a kaardil on Jaeola küla veel täiesti olemas.
Fred Puss
Juhataja
Eesti Isikuloo Keskus
http://www.isik.ee

Palun erasõnumeid mitte saata - saatke e-kiri fred@isik.ee
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Tänan andmete eest.
Jah, see (Rakke) Kamariku paekarjäär ulatub vist tõesti endise Jäola (Ka Jaola. Olen erinevaist allikais lugenud mõlemat nimekuju ja ei oska kumbagi eelistad, mis õigem või ametlikum oleks) külani ja osaliselt vist selle allagi. Siiski peaks seal endise küla kohal pisut ka muud maad olema. Kusagil seal kasvab loodusharuldusi: kuninga kuuskjalg ja soo-neiuvaip ja harilik käoraamat, mille püsielupaik, vist küll mitte ainuke, olevat just Jäolas.
Ida-Viru Maa-arhiivis on Jäola küla majapidamisraamatuid 1950-59. Ilmselt oli küla siis veel R. Pälsoni nim. sovhoosi (1944-77) Jaola osakonnas olemas. Ilmselt on siin mingi sarnasus Kärsa mõisa saatusega. 1950-ndate a-te lõpus ehitati mõisa peahoonele sovhoositööliste korterite tarvis teine korrus. Umbes 30-aasta pärast kukkus, aga peahoone katus kokku ja praegu on mõisahoonetest järel ainult armetus seisus varemed.
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Olin pisut eksiteel Jaola küla asukoha määramisel. Panin selle vanade kaartide alusel liiga kitsalt paika. Tegelikult oli see vähemalt talude päriseksostmise ajal märksa suurem.
Praegune Kamariku karjäär ongi kuidagi keskne paik, mille ümber ja serval võib tuvasta endisi või osalt ka praegusi talukohti:
* Jaola külas osteti esimene talu 1872. aastal, see oli Sõnajala talu.
See talu asub Kamariku karjääri lõunakaldal. Ilmselt kuulus 19. saj. lõpul ostetud talude hulka ka teine kauni nimega talu – Vanemuine, mis asus ca 1,5 km praegusest karjäärist idas.
* Karjäärist kirdesse jääb Kubjani talu, mis olevat Kärsa mõisniku poolt kokku liidetud seitsme saunakoha maast.
* Ka Kamariku, mis asus karjäärist läänes ja kuhu kujunes väike töölisasula, oli algselt Kärsa mõisa talu või ajuti ka kõrtsikoht Jaola külas.
Oletada võib et karjääri alla jäid kas osaliselt või ka täielikult mõnegi Jaola (Jäola) talukoha maad.
Vasta

Mine “Väike-Maarja kihelkond”