Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Otsin 1808 Viljandis abiellunud Pingu Anu ja Lääne Tõnis Lään´e (poegade nimi hiljem Lääne) järglasi. Nende viieteistkümnest lapsest surid paljud esimestel eluaastatel, teiste järglased osutusid üllatavalt liikuvaks. Olemas on kirikuraamatutest, hingeloenditest ja vallanimekirjadest Saagas leitav üle 200 järglase kohta, kuid mitte veel kõik. Piiri määrab enamasti Esimene maailmasõda, ühel juhul ulatub põlvnemine tänini, kuigi andmed sellest jäävad esialgu puudulikuks kontakti heitlikkuse tõttu Kanadaga. Keerukaks muudab asjaolu, et kihelkondades, kuhu rändasid 1833 Anu ja Tõnis ning nende lapsed esiteks ja hiljem, olid juba ees samanimelised perekonnad.
Anu ja Tõnis Lääne lapsed:
1. Kadri Lään, abiellunud 1831 Viljandis Jaan Roots´iga
Järglased meesliinis: Roots - enne Esimest maailmasõda Umbusis, Uue-Põltsamaal, Tartus, Pajusis, Kostiveres (siia peaks kuuluma Richard > Riho Roots, 1900-1979), Tallinnas (tulid sinna Jägalast), Roosna-Allikul (praegu seal elavad Roots´id ei ole sugulased)
Naisliinis: Roots (tütar Ann´e abielu Puurmanni Eduard Roots´iga) - Lustiveres
Meos - alates 1916 Kuigatsis (tulid sinna Tartust)
Timusk - Lustiveres (üks järeltulijate liin Kanadas)
Reinart (eestistatud Reinaru) - Põltsamaal
Tamm - Kassinurmel (Palamuse)
Vomm - Liigvallas
Reismann - Kata Reismann´i (ab Vomm) vend Jakob, samuti Koerus, kuid kaheldav, kas Liigvallas
Kert (Kört) - Gatšinas
Överaus - Uue Põltsamaal
2. Mihkel Lään > Lääne, abiellumiskoht Mari ...´ga seni teadmata, ei Põltsamaa, Laiuse ega Koeru
Järglased meesliinis: Lääne (Leäne., Liäne, Läene) - Vahus (Koeru), Lustiveres
Naisliinis: Johanson - Tartus
Nõmm - Tartus (sinna Äksist)
Grünberg - Tartus
3. Hans Lään > Lääne, abiellunud Põltsamaal Mari Miller´iga
Järglased meesliinis: Lääne - Koimulas, arvatavasti ka laiemalt Torma alal. Ühe tütre abielu 1918 on lõhutud või närilistest järatud personaalraamatus loetamatu. Tänapäeval Tormas elavad Lääned, kelle telefoninumbrid on avaldatud, ei ole sugulased.
Naisliinis: Müller - Viljandis
4. Tõnis Lään > Lääne, abiellunud Põltsamaal Liisu Reise´ga
Järglased meesliinis: Lääne (Leäne, Läene) - Uue-Põltsamaal, Simunas (sinna tulid Liigvallast kahe perega)
Naisliinis: Leisson - Lammaskülas
Johanson - Kuristal (Põltsamaa Kuristal)
Teder - Simunas
5. Aadu Lään > Lääne, abiellunud Koerus Leena Katrina Müller´iga
Järglased meesliinis: Lääne - Koimulas
Kikkerist - Koimulas või Tähkveres üldiselt
Saar - eeldatavalt Tormas (Kükita?, Marie Johanna Kikkeristi ja Johannes Saare abielu 1924)
6. Märt (Järvamaal Mart) Lään > Lääne, abiellunud Koerus Miina Sofie Meister´iga
ainult poeg Tõnis, sünd. 1860 Koeru Arukülas
7. Anu Lään, abiellunud Põltsamaal Jakob Ottenson´iga
Järglased meesliinis: Ottenson - Emumäel
Naisliinis: Ehrenbusch - Endlas, 1940-ndatel Väinjärve Nahkanuias (sh August Ehrenbuschi perekond, vt represseeritute loendid internetis ja Nahkanuia ajaveeb)
Viermann (eestistatult Viirmaa) - 1930-ndatel Sallas, Tartus (kaks venda neljast nõukogude ohvrid)
Kikkerist - Koimulas
8. Ann Lään > Lääne, abiellunud Koerus Kustas Reismann´iga
Järglased mmesliinis: Reismann - kolm arvatavasti vanapiigast tütart Udevas
Naisliinis: Bärengrub - Tallinnas ja Arukülas, represseritud Johannes Bärengrubi perekond
Madis.Rätsep
Postitusi: 1
Liitunud: Reede 25. September 2009, 22:34:09
Status: Eemal

Lään´e suguvõsa

Postitus Postitas Madis.Rätsep »

Olen alles suht noor kasutaja, aga ehk on abi.
Proovin uurida hetkel oma sugulasi teistes liinides, aga Lään on ootamas
Viljandi külje alt Uus -Võidu (kirikuraamatutes on saksakeelne nimi)
on pärit mu vanaema Selma Rätsep, neiuna Lään, sünd. 1908 nov. surn. 1969.
Tal olid vennad Hans Lään (elas vist hiljem Rakveres) ning August Lään, kes oli läinud Jerevani Elektrijaama peaenergeetikuks?
Õde Marie Vahtre, n. Lään sünd ca 1896 elas veel 1980. a. Tallinnas.

Samuti leidsin, et tegelete nimedega palju. Mul küsimus:
Kodavere kirikuraamatutes on mu esivanemate nimeks juba 1730 Werbo Tõns. Mida see Werbo võiks tähendada, kuna sellist nime palju ei leidu. Asjaarmastaja unistus, et see on seotud Rootsi kuninganna ihuratsaväe sõduriga Eric Werbo, on juba murtud. Hiljem olen kohanud ka nime Werbo Lüganuse koguduses ca 1780.
Edu soovides,
Madis Rätsep
Madis
avagula
Postitusi: 560
Liitunud: Teisipäev 15. Aprill 2008, 22:57:04
Status: Eemal

Postitus Postitas avagula »

Mul on mõningaid tuttavaid Verbo'sid tänapäevast. Kui huvitab, võta ühendust.
Andrus Martin
Postitusi: 48
Liitunud: Pühapäev 24. Juuli 2005, 00:59:07
Asukoht: Loo,Harjumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus Martin »

avastasin, et 29. mail on Raivo Seppo kirjutanud Mihkel Lääne järglastest kus naisliini järglaste seas ka nimi Grünberg. Siit nüüd minu küsimus: ega äkki ei seondu need Grünbergid kuidagi Mihkel Grünbergiga, sünd. 06.02.1840 Vorbusel ja laulatatud 1862. aastal Tartu Maarja koguduses Mari Kippastoga sünd. 05.05.1842 Tähtveres.

Parimat,
Andrus
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Grünberg, Lään

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Mainitud Grünbergist-Kippastost kahjuks ei tea, kui nad ei juhtu olema otsitava, õigeusklik Theodor (Feodor?) Grünbergi vanemad. Tema ja minu sugulase Maria Elisabeth Nõmme kaht esimest, õigeusku ristitud last ei ole kantud personaalraamatusse.
Viljandi Lääntest tean ja otsin nimelt Viljandi kihelkonnast lahkunuid. Kohalejäänutest osa, Uue-Võidu Lääne Hansu talu omad vähemalt on nende sugulased, kuid ei puutu uurimusse. Aitäh teatamast sellegipoolest. Äraläinute nimi muutus Lään´est Lääne´ks, kirjapildis variantidega (Läene, Leäne).
Verbo, kui ta esineb just Ida-Eestis, võib ühineda vene sõnaga "verbovat´" - värbama, nii et siiski sõdurlikku päritolu. Kergesti võib ta näidata ka "Värbu" (värvu) kirjakuju.
Sigrid2
Postitusi: 3
Liitunud: Laupäev 05. Detsember 2009, 22:40:12
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Sigrid2 »

Tere

Rootsidest on mitu Kadrit abiellunud Rootsidega. Sugupuus, mida tegi minu vanaisa on nendel ainult sündimise kuupäevad.
Jaan Rootse on ka mitu.
Kahjuks ei ole perekonna nimesid kõigil kirjas. Jaan Roots sündis 16.I.1806 ja Kadri 15.II.1810. Richard Roots oli minu vanaonu , kes elas Parasmäe külas Raudemäe talus noorena. Temal olid vennad Aleksander, Harald, Leo ja õde Aino.
Sigrid2
Postitusi: 3
Liitunud: Laupäev 05. Detsember 2009, 22:40:12
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Sigrid2 »

Vaatasin ka suguvõsa plaani. Seal on kirjas, et Jaani ja Kadri lapsed on:Tõnis Roots, Andres Roots, Kadri Roots, Ann Roots, Hans Roots, Mihkel Roots ja Jürri Roots. Rootsi suguvõsa on alguse saanud Lego (Ligo) talust, mis asus Viljandimaal Uue-Võidu vallas.
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Kas olete Aleksander või Leo Rootsi järglane - ja kuidas?
Kadri Lään sündis 02.02.1810, tema ja Jaan Rootsi lapsed olid vanuse järjekorras Tõnis, Andres, Mats, Anu, Mari, Kadri, Ann, Hans, Mihkel, Jüri.
Mats, Anu ja Mari surid lapsena. Tänaseni olen leidnud järglasi ainult Kadri Rootsil (1838-1922), abiellununa Reinartil.
Sigrid2
Postitusi: 3
Liitunud: Laupäev 05. Detsember 2009, 22:40:12
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Sigrid2 »

Leo emigreerus Rootsi ja tal on pojad Tiit ja Jaan. Mina olen Aleksandri lapselaps ja elus on ka minu tädi Rutt Roots. Sirje on Riho lapselaps ja kannab siiani nime Roots.
Neeme
Postitusi: 1
Liitunud: Laupäev 13. November 2010, 18:02:11
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Neeme »

Olen Richard Rootsi lapselaps ,kelle isa oli Hans Jüri p. Kas meil on siin ühiseid esivanemaid?
Eve Resev
Postitusi: 75
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 19:03:07
Asukoht: Tartumaa
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Eve Resev »

Sigrid2 kirjutas:Vaatasin ka suguvõsa plaani. Seal on kirjas, et Jaani ja Kadri lapsed on:Tõnis Roots, Andres Roots, Kadri Roots, Ann Roots, Hans Roots, Mihkel Roots ja Jürri Roots. Rootsi suguvõsa on alguse saanud Lego (Ligo) talust, mis asus Viljandimaal Uue-Võidu vallas.

Tere,
minu vanaema Leida Elviine Rootsi vanaisa oli Tõnis Roots, sündinud 09,10,1838 Uue-Võidus, tema isa oli Tõnis Roots, sündinud 24.04.1796.
See pere liikus umbes 1840 Uue-Võidust Tartumaale Puhja kihelkonda Kongutasse. Ma tean, et Tõnisel oli hingeloendite järgi vend , kuid kuna pere läks õigeusku ja Puhja kihelkonnas oli sama nimega pere juba ees, on lahtisi otsi palju.

Eve
Raivo Seppo
Postitusi: 141
Liitunud: Reede 19. August 2005, 18:44:08
Status: Eemal

Re: Otsin järglasi - Lääne ja Roots Viljandi alt põhja poole

Postitus Postitas Raivo Seppo »

Ei Richard Hansupoeg ega 1838. aastal Uue-Võidus sündinud Tõnis kuulu Orika Hansu järglaste hulka.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”