Otsin Punnis/Punis nimelisi Läänemaal.

Vasta
ruheline
Postitusi: 159
Liitunud: Pühapäev 08. Veebruar 2009, 12:14:02
Status: Eemal

Otsin Punnis/Punis nimelisi Läänemaal.

Postitus Postitas ruheline »

Tere Lgp. kaasfoorumlased!

Üritan leida ühte konkreetset Punnis või Punis perenime kandvat peret Läänemaalt - võibolla on keegi oma otsingutegevuses märganud neid?
Täpsustan: minu suguseltsi suusõnalises pärimuses ringleb müüt kellestki tsaariajal Läänemaal raudteeametnikuna teenistuses olnud sugulasest. Väidetavalt olnud too sugulane isegi jaamaülemaks - külastades oma poolvenda Virumaal, Käsmu rannakülas, oli tal voli tuua oma poolvennale kingituseks jaama endine kapiga kell (see kell töötas reaalselt ühe minu vanema sugulase kodus palju aastakümneid; kella kinkimine leidis aset millalgi enne aastat 1911). Kaldun arvama, et too müütiline raudteeametnik Läänemaalt (raudteeliinil Peterburi-Reval-Hapsal) oli Hans Punis (sünd.1845.Virumaal, Aaspere mõisa alla kuuluvas Käsmu külas, surn. 1911.surmakoht teadmata). Hans Punis võeti Käsmust 1868. aastal nekrutiks, teenistusest vabastatuna jäi hiljem elama Tallinna, kus teenis elatist konduktorina - olles Tallinna Kaarli koguduse liige, märgitakse kõigi tema laste sündide juures, et isa peab Conducteur-ametit. Ühe Hans Punise eakaaslase, sõjalaevastiku teenistusest vabastatud madruse juurde on samas sünnimeetrikas, sarnase Conducteur ameti juurde lisatud, et töötab Baltisch Eisenbahn-il, s.o. Balti raudteel. Oletan, et Hans Punis töötas samas kohas, ehk küll vastav täpsustus tema ameti juures puudub. Sellist uskumist toetab ülalkirjeldatud suusõnaline pärimus. Proovisin korra Haapsalu Raudteemuuseumiga õnne, küsisin sealt teavet, paraku pole senini mingit vastust saanud. Arvatavasti puudub neil taoline raudtee tsaariaegset isikkoosseisu puudutav täpsem teave (?). Hans Punise pere kohta lisan, et tema teine naine oli Lisa Punis (neiuna Tamwelius; sünd.1849.Kuusalu khk. Kolga mõisa alla kuuluvas Koso külas; abiellus Hans Punisega 1879. aastal Tallinna Jaani koguduses; surn.1936.surmakoht teadmata). Sellest abielust sündis viis poega, kelle edasisest saatusest ei tea samuti midagi:
Johannes (sünd.1880.Tallinn; abielu?; surn.?),
Alexander (sünd.1881.Tallinn; abielu?; surn.?),
Julius (sünd.1884.Tallinn; abielu?; surn.?),
Anton (sünd.1886.Tallinn; abielu?; surn.?) ja
Martin (sünd.1891.Tallinn; abielu?; surn.?).
NB! On võimalik, et Hans Punise kõik viis poega muutsid oma perenime 1937/1938 aasta nimemuutmise kampaania aegu. Isiklikult puudub selle kohta täpsem teave.

Kui kellelgi on infot ülalnimetatud perekonna kohta, palun andke teada!

Tänan tähelepanu eest!
holderlin
Postitusi: 31
Liitunud: Neljapäev 12. Veebruar 2009, 10:52:02
Status: Eemal

Re: Otsin Punnis/Punis nimelisi Läänemaal.

Postitus Postitas holderlin »

ruheline kirjutas:Hans Punise pere kohta lisan, et tema teine naine oli Lisa Punis (neiuna Tamwelius; sünd.1849.Kuusalu khk. Kolga mõisa alla kuuluvas Koso külas;
Kuna mu üks esiema oli ka Tamvelius, siis oskan natuke kommenteerida Liisu Tamveliuse kohta: ta kuulub Tamveliuste nn Mardi oksaharusse, on Mart (*1802) ja An (*1806) Tamveliuse kõige noorem tütar. Variant oleks küsida Tamveliuste sugupuu staazhika uurija Helve Tamveliuse käest, kas naisliini pidi on mingeid viiteid. Ma teadsin seni, et Mart Tamveliuse lastest on järglasi (5 tütart) vaid tema pojal (mainitud Liisu vennal Hinrik Tamveliusel (*1833).
Vasta

Mine “Läänemaa üldküsimused”