Nõmm ja Saarnak

Vasta
merle.kannus
Postitusi: 20
Liitunud: Kolmapäev 11. Märts 2009, 12:50:03
Status: Eemal

Nõmm ja Saarnak

Postitus Postitas merle.kannus »

Uurin neid Hiiumaa peresid, eriti Salinõmmel elanud rahvast. Ajavahemiku 1835-1895 olen enamjaolt paika saanud, raskusi on just 20.sajandi algusega. Kes oskaks allikatele viidata?
Lisaks Saagale ja suulisele pärimusele on mul üks peamurdmist pakkuv foto aastast 1905, tehtud Salinõmmes Vahi talus. Pildil on Ann Nõmm (s.Saarnak, 1848) ja tema lapsed Jüri (1873), Johannes (1882), Elise (1877) ja Marie (1884), Johannese naine Liisa (s.Saarnak), Elise vallaslaps Helene (1904), ja siis 2 isikut, keda ma pole suutnud "määrata" - Nigulas Nõmm, vanus pildi järgi umbes 12, ja Priidu Saarnak, vanus tundub 20-30 vahel. Kuidas olid need kaks seotud teiste pildilolijatega - kelle laps on Nigulas ja kust tuli Priidu? Leidsin Saarnakite hulgast küll ühe kaugemalt sugulase Priidu poeg Priidu Palade külast, kelle sünniaeg - 27.03. 1874 - umbes klapib, aga ei tea, kas pildil on sama isik.
Kas keegi saab aidata?

http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=13 ... 7727825aa7

http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=13 ... 11c241d17c
[/url]
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Patrick Rang »

Kas pildil olev Nigulas Nõmm ei võiks olla Juhan Nõmme ja Anne laps, sündinud 12 Jul 1880, surnud 29 Apr 1917? Nigulas oli kurttumm (päris levinud nähtus Saarnakkide / Hanikattide seas), mille põhjust ei oska täpselt arvata. Perepärimused räägivad, et see olla tingitud meremühast ja pidevast tuulest, mis kõrvad rikkunud - aga v-olla on siin põhjus siiski geneetiline. Kui viimane variant on õige, siis võis lisaks kurttummusele olla tal ka muid tõbesid, mis ehk võimaldab tal lasta pildil nooremana paista.

Priidu Saarnakkidega on asi keerulisem. Kokku on kolm kandidaati, kes ehk sobiksid. a) Priidu Peetri poeg, 18 Oct 1890 Salinõmme? - 24 Nov 1956; b) Priidu Priidu poeg 27 Mar 1874 Palade ja c) Priidu Jüri poeg 02 May 1872 Hobulaid. Andmete alusel sobiks selleks kõige paremini esimene, hoolimata vanusest. b) oli juba 1903 läinud Tallinna ja c) elas Haapsalus.

Kuidas oleks aga sellise mõttearendusega: isik, keda sa pildil arvad olevat Nigulas Nõmm on tegelikult Priidu Saarnak - ja vastupidi?! See lahendaks vanuste probleemi, sest siis oleks Nigulas ca 20-30 aastat vana ja Priidu ca 15 aastat vana

Terv,

PR
merle.kannus
Postitusi: 20
Liitunud: Kolmapäev 11. Märts 2009, 12:50:03
Status: Eemal

Postitus Postitas merle.kannus »

Oi, te paistate teadvat mu esivanematest rohkem kui mina - seda kurttummuse asja ei ole ma osanud välja lugeda! Olen jah mõelnud selle variandi peale, et Nigulas ja Priidu vahetusse läinud. Nad seisavad pildil peaaegu üksteise ees - noorem poiss õige pisut rohkem vasakul. Pildi taha kirjutas Rootsis elav vanatädi Helene, kes on kes (seesama kes pildil üheaastane), aga tema pole enam elavate kirjas, ei saa küsida. Uurin seda Priidu asja edasi, tänud aitamast. Mingi ähmane legend on veel, et Priidu tegi enesetapu või muud hämarat.
merle.kannus
Postitusi: 20
Liitunud: Kolmapäev 11. Märts 2009, 12:50:03
Status: Eemal

Postitus Postitas merle.kannus »

Jään praegu selle variandi juurde, et pildil on kurttumm 25-aastane Nigolas ja 15-aastane Priidu. Priidu sünnikohaks peaks siis olema Saarnaki laid ja ema Liisu, s. Dampf. Priidu lähim sugulane pildil oleks onutütar Liisa.
Kas ma saan õigesti aru, et Jüri nime järele on samuti märgitud "kurttumm"? See muidugi seletaks, miks ta pole naist võtnud.
Elisa/Elise järel on samuti märkus, mida ma välja ei loe.
Andrus Martin
Postitusi: 48
Liitunud: Pühapäev 24. Juuli 2005, 00:59:07
Asukoht: Loo,Harjumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus Martin »

Tere,

Hiiumaa Koklate suguvõsas on Emiliana Salin´iga abiellunud Eduard Nõmm, sünd. 11.04.1910 Salinõmme, surn. (hukatud) 12.10.1941 Ristimäe.

Parimat,
Andrus Martin
merle.kannus
Postitusi: 20
Liitunud: Kolmapäev 11. Märts 2009, 12:50:03
Status: Eemal

Postitus Postitas merle.kannus »

Kas Eduard oli Johannese poeg? 1910 ei ole enam avalikes kirikuraamatutes.
Andrus Martin
Postitusi: 48
Liitunud: Pühapäev 24. Juuli 2005, 00:59:07
Asukoht: Loo,Harjumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus Martin »

Tere,

kahjuks Eduard Nõmme vanemate kohta mul andmed puuduvad. Ei ole ise seda haru uurinud. Küll on teada et Eduardil ja Emilianal sündis kolm poega: Aavo 1937, Rein 1938 ja Eduard peale isa surma 03.04.1942. Ja andmeid on ka nende poegade perede kohta, aga mitte Eduardi (s.1910)vanemate kohta.

Andrus Martin
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Patrick Rang »

Juhani ja Anne muudest lastest.

a) Jüri oli kurttumm, ei läbinud leeri, suri vallalisena
b) Elise oli kurttumm, ei läbinud ka leeri, suri vallalisena Seewaldis.
c) Johannes ja Marie ei olnud kurttummad - vähemalt märge selle kohta puudub, käisid leeris ja said ka järglasi.

Eduard Nõmm kellest Andrus kirjutab on tõepooelst Johannes Nõmme (07 / 19 Mar 1882 - 22 Jun 1917) ja Liisa Saarnaki (28 Jan / 09 Feb 1885 - 30 Mar 1926) laps.

Priidu Saarnaki (1890 - 1956) võimalikest hämaratest tegudest ei oska ma midagi arvata.

Merle ja Andrus - on vist sobiv aeg pakkuda välja, et vahetame andmeid. Merle on kindlasti mulle sugulane. Ma usun, et mul on suhteliselt väga head andmed kuni 1930ndateni, edasi lähevad lünklikuks. Seega saaksime ehk mineviku ja oleviku kenasti kokku tõmmata.

Kuidas ma ise mängu tulen: minu üks esivanem oli Saarnaki Ann (13 Sep 1761 - 13 Aug 1816), kes abiellus ca 1787 Hans Hanikatiga (28 Feb 1753 - 15 Nov 1836).

Terv,

PR
Andrus Martin
Postitusi: 48
Liitunud: Pühapäev 24. Juuli 2005, 00:59:07
Asukoht: Loo,Harjumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus Martin »

Tere,

mina ja Eduard Nõmm (sünd. 1910) asetseme Koklate sugupuus samal tasemel, nimelt on minu abikaasa Marje ja Eduardi abikaasa Emiliana vana-vana-vanaisad vennad Mihkel Kokla (s. 01.06.1816) ja Andrus Kokla (s. 16.07.1813). Emiliana ja Eduard küll umbes 40 aastat varem sündinud kui meie.

Parimat,

Andrus Martin
maudike
Postitusi: 1
Liitunud: Pühapäev 29. August 2010, 16:07:08
Status: Eemal

Re: Nõmm ja Saarnak

Postitus Postitas maudike »

Tere Kõigile. Väga üllatav ja huvitav.Sattusin juhuslikult siia.Eduard ja Emiljana(Milde) olid minu vanaisa ja vanaema.Olen Aavo poeg,Roland Nõmm.Tuleks aega võtta ja laiemalt vesta.Tõesti ,huvitav! Edu .
merle.kannus
Postitusi: 20
Liitunud: Kolmapäev 11. Märts 2009, 12:50:03
Status: Eemal

Re: Nõmm ja Saarnak

Postitus Postitas merle.kannus »

Tere, Roland, oled mul Genis sugupuus täitsa olemas, aga liitunud sa vist ei ole - lase Aili Põder või Arno Alev saadab kutse sulle, siis saad esivanemaid vaadata.
Merle
Vasta

Mine “Pühalepa kihelkond”