märkus surmameetrikas

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
reenakit
Postitusi: 284
Liitunud: Kolmapäev 14. Oktoober 2009, 11:48:10
Status: Eemal

märkus surmameetrikas

Postitus Postitas reenakit »

Perekond kuulus Tallinna Jaani kiriku I pihtkonda.

Ühe perekonnaliikme surmameetrikas on sellline märkus: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=TLA. ... 3,178,63,0

Kas see võiks tähendada sama, et isik kuulub Jaani kiriku (Tallinnas) I pihtkonda?
"i/R" tähendaks "in Reval".
või tähendab see hoopis matmiskohta?

Samas raamatus on ka matmise kohta selgeid märkusi: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=TLA. ... ,292,182,0

Kas on võimalik selgeks teha, millisele kalmistule on Voldemar Magnus maetud?
Millised kalmistud peale Rahumäe tuleksid veel kõne alla, kas Kopli ja Kalamaja?

Tänuga!
RH
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Re: märkus surmameetrikas

Postitus Postitas Patrick Rang »

Esimene link - ma arvan, et tegu on märkusega isiku kogudusse ja pihtkonda kuulumise osas, mitte matmisinfoga. Loen sealt välja Harju-Jaani (H.Joh), edasi on segane - aga mina otsiks teda Harju-Jaanist.

Teises lingis on samuti viide Harju-Jaanile, matmiskoht on "Tornimägi". Ainumas sarnane kalmistu, mida mina tean, asub Saaremaal ja vaevalt, et sellega tegu on.

Terv,

PR
Katsa
Postitusi: 3751
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: märkus surmameetrikas

Postitus Postitas Katsa »

Ma pakun, et märkus viitab siiski Tallinna Jaani koguduse I pihtkonnale, mille liige ta oli - St. Joh. i/R I. Harju-Jaanile viitab pigem selline märkus Saaga TLA.396.3.9:334?2020,1418,225,123,0 - St. Joh. i/H. Tallinna Jaani koguduse matmispaigad tol ajal olid Kalamajas ja Rahumäel. Täpsemalt määratleda pole ilmselt võimalik, vähemalt mitte kirikuraamatute andmete põhjal.

Tornimägi viitab arvatavasti Jaani seegi vaestemaja-vanadekodu matmispaigale, mis asus samuti tegelikult Rahumäel. Jaani seegi juures umbes praeguse Tornimäe tänava piirkonnas oli vanasti ka seegi kalmistu, ent 1918. aastaks oli see ammu suletud ja seegile Rahumäele uus matmispaik eraldatud. Kui seda meetrikat sirvida, siis hakkab silma, et nö. Tornimäele maeti vange, tundmatuid, enesetapjaid jne. Mistõttu võibki arvata, et tegemist oli kas linna avaliku matmispaiga või millegi taolisega.

Tallinna kalmistumajandusest saab päris hea ülevaate raamatust "Tallinna kommunaalmajandus 1940-2011" - leitav Google books-ist. Ja siis on veel AIS-s selline arhivaal SIIN. Aga noh, otsitavat isikut see Tornimäe teema ilmselt ei puuduta.
Katrin H.
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”