Kui tõsiselt saab neid mõisnikest põlvnemisi pidada, mida kinnitavad vaid perekonna jutud? See on selge, et mõisnik oma vallaslapsi ei tunnistanud, neile oma nime ei andnud. Nii ongi vaid eesti talupojasoost naiste kinnitused, kes nende lapse isa on olnud. Aga on see piisav? Ei ole! Enne kui DNA testi ei ole, ei saa ka midagi kinnitada. Paraku näiteks GENI.COM'is saab ka kuulujuttude peale oma suguvõsa sidemeid ehitada. See pole aga midagi, mis oleks lähedanegi teaduslikule/adekvaatsele lähenemisele.
Toon kaks näidet:
Jonannes Ero, kelle isaks on märgitud Charles Napoleon Haro Burchard* von Freytag-Loringhoven https://www.geni.com/people/Johannes-Er ... 3107610694
Jüri Suurhans, kelle isaks on märgitud Karl Otto Gustav Albert* von Buxhoeveden
jne.
Eestlased, kes on mõisnike järeltulijad
Re: Eestlased, kes on mõisnike järeltulijad
Ei saa tõsiselt võtta, nii lihtne see ongi. Meetrikates kohtab kirjalikke andmeid mõisnike vallaslaste kohta üliharva, kuid neid siiski on. Kõik muu on legend ja kuulujutt. Tõendada saaks tõepoolest vaid DNA analüüsi abil. Kuid ilmselt keegi neist "siniverelistest" ei ole sellist analüüsi teinud.
Katrin H.
-
- Postitusi: 2196
- Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
- Asukoht: Viljandi
- Kontakt:
- Status: Eemal
Re: Eestlased, kes on mõisnike järeltulijad
Jah selliseid juttude põhjal rajanevaid legende enamasti ei õnnestu kontrollida, isegi kui mõni legendidest tõene on. Samas pole see ka täiesti absoluutne niimoodi väita, et mõisaomanik niikuinii lapsi omaks ei tunnistanud. Kunagi sai lapatud Tartu Maarja sünnimeetrikaid ja kusagil 19 sajandi alguses sai üks Krüdeneride soost kohalik mõisnik ühe konkreetse naisega pikema aja jooksul ühiseid lapsi abieluväliselt no võib olla oli neid isegi 10, igaljuhul palju (ma konkreetselt teda ei uurinud, aga hakkas silma). Isa oli ilusti märgitud kõigil juhtudel. Sellisel juhul saab ka põlvnemist arvesse võtta suguvõsa uurimistes. aga jah 19 sajandi algus vabaabielu jaoks oli ikkagi väga tavatu aeg.perhonen kirjutas: ↑Laupäev 16. November 2019, 09:53:11 Kui tõsiselt saab neid mõisnikest põlvnemisi pidada, mida kinnitavad vaid perekonna jutud? See on selge, et mõisnik oma vallaslapsi ei tunnistanud, neile oma nime ei andnud. Nii ongi vaid eesti talupojasoost naiste kinnitused, kes nende lapse isa on olnud. Aga on see piisav? Ei ole! Enne kui DNA testi ei ole, ei saa ka midagi kinnitada. Paraku näiteks GENI.COM'is saab ka kuulujuttude peale oma suguvõsa sidemeid ehitada. See pole aga midagi, mis oleks lähedanegi teaduslikule/adekvaatsele lähenemisele.
Teisalt oli ka juhtumeid, kus abielluti eestlasega ametlikult nii nagu peab. Enda esivanemate peal saaksin näiteid tuua, sest muidu poleks mindki olemas

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716