Kas teil esineb: 2. naisega samad lapsenimed

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
Sille S
Postitusi: 19
Liitunud: Esmaspäev 26. Juuni 2006, 16:18:06
Status: Eemal

Kas teil esineb: 2. naisega samad lapsenimed

Postitus Postitas Sille S »

Tere!

Kas Teil on esinenud sellist asja, et mees saab lapsi 1. naisega, siis see sureb ja võtab uue naine ning siis kaks last on samade nimedega, mis ka esimesest abielust lapsed?

Sünni aegade järgi ei ole tegemist naise lastega enne seda abielu.

Tegu on 18. sajandi keskpaigaga ning tol ajal oli eesnimede valik suht kasin, aga...

Ette tänades,
Sille
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Kas teil esineb: 2. naisega samad lapsenimed

Postitus Postitas Kalmerm »

silmatera777 kirjutas:Tere!

Kas Teil on esinenud sellist asja, et mees saab lapsi 1. naisega, siis see sureb ja võtab uue naine ning siis kaks last on samade nimedega, mis ka esimesest abielust lapsed?

Sünni aegade järgi ei ole tegemist naise lastega enne seda abielu.

Tegu on 18. sajandi keskpaigaga ning tol ajal oli eesnimede valik suht kasin, aga...

Ette tänades,
Sille
Kui esimese abielu lapsed surid enne täisealiseks saamist (enne teise abielu samanimeliste laste sündi) pole selles ilmselt midagi ebatavalist.

Hiljuti puutusin kokku hoopis kummalise looga, kus ühes perekonnas olid kaks lihast venda sama nimega. See polnud küll Eestis vaid Venemaal ja tegemist oli venestunud prantsuse aadliga.
Oli kaks venda nimega Alexander (Aleksandr) Ivanovitš de Traversay noorem oli sündinud 06.03.1796 ja vanem 10. märtsil 1791.
Kui viie aasta vanuseni oli vanema venna nimi Jean Francois. 20. märtsil 1796 paari nädalase noorema venna Alexandri haiguse tõttu sai Jean Francois uueks eesnimeks Alexander (Ivanovitš). Noorem vend suri 1878. ja vanem vend 1850. aastal.
Vendade isa nimi oli venepäraselt Ivan Ivani p markii de Traversay ( algne prantsuse nimi Jean-Baptiste Prévost de Sansac, marquis de Traversay ). Ivani isa, kes elas veel Prantsusmaal, nimi polnud muidugi Ivan vaid Jean-Francois.
Sellepärast jääb ka arusaamatuks, miks peeti nii oluliseks just eesnime Alaxander edasikandumist.

Kalmer
eeve
Postitusi: 77
Liitunud: Pühapäev 25. Veebruar 2007, 17:10:02
Asukoht: Germany
Status: Eemal

Postitus Postitas eeve »

Tere!

Ka minul on olnud samasugune olukord uuritavas peres, kus 1. naine suri ja ka tema laps suri ja mehe 2. naine sai lapse ja lapsele pandi sama nimi, kui 1. naise lapsel.

Samas on juhtunud ka ühes peres nii, kus ema pole ära surnud, vaid tütar ja kui hiljem veel üks tütar sündis, panid jälle sama nime, kui surnud tütrel.
See oli vist tol ajal tavaline!
Huvitav, kas siis oli nimede valik nii väike vöi käituti kangekaelselt vana traditsiooni järgi,et pandi nimesid suguvösa (isade, onude, tädide jne) järgi?!
micky
Postitusi: 131
Liitunud: Teisipäev 03. Aprill 2007, 16:10:04
Asukoht: Virumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas micky »

Minu arust on olnud surnud laste nimede kasutamine samade vanemate hiljem sundinud laste nimedena lausa massiline. Ka on mul ette tulnud kaks korda, et teisest abielust sundinud lastele on pandud esimesest abielust paritolevate lastega samad nimed / elusolevate lastega /. Hilisemates kirikukirjades kasutatud lisamarget - junior.
Eike Riis
Postitusi: 280
Liitunud: Reede 22. Juuli 2005, 18:06:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Eike Riis »

Seda, et samas perekonnas (ka samade vanemate puhul, mitte ainult 2. abielust) pannakse mitu korda sama eesnimi, esineb sageli. Tavaliselt on kaks samanimelist, ühes perekonnas aga on mul ette tulnud kolm samanimelist last. Aga sama eesnimi pandi tavaliselt ikka alles siis, kui eelmine sellenimeline laps oli surnud.
Kuid olen tähele pannud, et selle nähtuse esinemine sõltub piirkonnast. Oma kogemuste põhjal võin öelda, et Võrumaal Rõuge ja Hargla kihelkondades oli see väga tavaline vähemalt 19. sajandi keskpaigani. Ja veel üks tähelepanek Rõuge sünnimeetrikatest, et lapsele pandi sellel ajal peaaegu alati sünnimeetrikas esimesena märgitud ristivanema eesnimi. Ei oska öelda, kas sellel traditsioonil oli ka mingi põhjendus. Ehk on samanimeliste laste olemasolu põhjuseks just see, et järgmiste laste esimeseks vaderiks võeti lihtsalt sama(nimeline) sugulane või naaber?
Samanimelisi lapsi ühes perekonnas ei ole mul aga üldse ette tulnud nt Kose ja Harju-Jaani kihelkondades, Viljandi (Kõpu) ja Halliste kihelkondades, Torma kihelkonnas.
micky
Postitusi: 131
Liitunud: Teisipäev 03. Aprill 2007, 16:10:04
Asukoht: Virumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas micky »

Ma olen rohkem tegelenud Pohja-Eestiga ning siin ei ole lapse ja vaderi nimede vahel uldiselt mingit seost. Louna-Eestist olen vaadanud paris palju Sangaste kanti. Ka seal on alati 1 vader sama nimega, kui see, mis lapsele anti.
Eike Riis
Postitusi: 280
Liitunud: Reede 22. Juuli 2005, 18:06:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Eike Riis »

Täpsustan et minu eelmise kirja esimene lõik kehtib Rõuge ja Hargla kihelkondade kohta.
Sille S
Postitusi: 19
Liitunud: Esmaspäev 26. Juuni 2006, 16:18:06
Status: Eemal

Postitus Postitas Sille S »

Tere!
Nagu ma aru saan on siis üsna tavaline, et esineb perekondi, kus lastele on pandud samasid nimesid. Ning esineb nii selliseid, kus pandi eelnevalt surnud lapse nimi uuesti kui ka selliseid peresid, kus laps ei olnud eelnevalt surnus (st et samal ajal nt peres kaks venda Jaani).
Aitäh, et vastasite! Tore kuulda kinnitusi, et sellised asjad võimalikud.

Parimaga,
Sille
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”