Juhan Tomander

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Kas keegi oskab leida, kust on Liiva Johan tulnud? Geni andmetel Soomest, aga ma ei leia selle kohta ühtegi viidet kuskilt.

Saaga EAA.1864.2.VII-78:140?448,1608,858,196,0

1823. a. Kuusalu personaalraamatus on sellel perel perekonnanimeks Tomander.
Jõelähtmes olid ka hiljem Tomanderid, mis viib mõttele, et tegu võib olla sugulastega, aga ma ei leia ka selle kohta ainsatki viidet. Kas oskab keegi aidata?
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas Katsa »

See Juhan oli jalga lasknud. Ta on kindlasti selle mõisa hingekirjas, Soomest pole juttugi. Ei saa muidugi välistada, et ta jooksusoleku ajal Soome põikas. Sugulus kuskil mujal kihelkonnas mujal mõisas sama perekonnanime saanutega on enam kui ebatõenäoline. Seni olen sellist asja (ehk sugulust) kohanud vaid erandjuhtudel - kui erinevad mõisad kuulusid samale isikule ja nad asetsesid enamasti lähestikku ning talupojad liikusid nende vahel kogu aeg, kui keegi perest oli tõestatavalt liikunud perekonnanimede fikseerimise aegu ühest mõisast teise jmt. juhtumid. Geni ei ole autentne allikas, seal leidub igasugu legende, väljamõeldisi ja uskumusi.
Katrin H.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Kogu häda selles ongi, et ma ei ole leidnud seni ühtegi Juhanit, kes klapiks.
Ja küsimusi tekitab seegi, et tal on perekonnanimi juba siis, kui teistel külameestel veel ei ole. 1816 a. tal hingeloendis perekonnanime ei ole, aga 1823 personaalraamatus on. Jääb mulje, et ta on selle perekonnanime miskipärast selles ajavahemikus saanud?
Samuti ei ole enne teda sealkandis keegi oma tütrele nimeks Hedvig pannud. Maride ja Katride vahel kõlab see üsna saksikult ja viitaks justkui sellele, et pere on mõisas elanud või midagi sellist. Aga Kolga mõisa teenistujate hulgast ma samuti ühtegi sobivat Juhanit ei ole leidnud. Ehk peaks kõik ümbruskaudsed mõisad läbi kammima?
Mul oleks tohutu heameel, kui keegi annaks ideid, kust ja kuidas veel otsida.
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas Patrick Rang »

Kas sul on teada tema surmaaeg ja -koht? Kui hästi läheb, siis peaks surmakandes ju tema sünnikoht olema ka välja toodud.

Terv,

PR
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

müürisepp
Postitusi: 237
Liitunud: Pühapäev 23. Mai 2010, 00:43:05
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas müürisepp »

Aga otsi Hedvigi surmakanne üles? Ta on u 1799 sündinud, surmakandes võib olla kirjas, kus kohas.
Hedvigi ja Tooma abielukandes võib ka mõni vihje olla.

Mul on küll suguvõsas olnud juhuseid, kus eemale rännanud poeg saab vendadega sama perekonnanime (Kihlevere ja Kohtla), Nurga Jüri pojad olid kõik Nurgad. Agas on ka juhuseid, kus mõisa piires on mittesugulased saanud sama nime.
Eks sa võid nende võõraste Tomanderide jälgi ajada ja vaadata, kas kuskil on mõni Juhan kaotsi läinud.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

See surmakande otsimise soovitus oli üks väärt soovitus. Sealt on lugeda, et Hedvig on sündinud samas külas, kus surnudki - Jumindal. Kahjuks ei ole enne 1811. aastat Kuusalu khk. sünnimeetrikat Saagas.
Aga taas sai kinnitust see, et Geni pole usaldusväärne. Seal on Hedvig märgitud Soomes sündinuks.

Kammisin Jõelähtme ja Kuusalu abielumeetrika läbi, seal ei ole sobivas ajavahemikus ühtegi paari Juhan-Kadri. Kuusalu meetrikas leidub üks sellise nimega paar küll alles 1816. aastal, aga see ei sobi, sest hingeloendi põhjal on see üks teine Juhan.
Eks ma hakkan siis kadumaläinud Juhaneid otsima.
Mul on kahtlusi siiski Jõelähtme khk osas, sest Mannivas Siimu talus on olnud nii Juhaneid kui ka üks Hedvigi nimeline naine ja kogemus ütleb, et vanasti pandi ühe suguvõsa raames korduvalt samasid nimesid (usk esivanemate taassündi).
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Otsisin Manniva juurtega Tomanderide esiisad läbi, üks Juhan on selles liinis sündinud sobivas ajavahemikus, aga ta suri 4-kuuselt ära, nii et seos nende Tomanderidega on enam kui kahtlane.

On veel kellelgi ideid, kuidas otsida?
Soomes on Tomanderi perekonnanimi täiesti olemas olnud ja seal pandi perekonnanimed enne kui Eestis. Kas sellest ajast Soome arhiivi on netis leida, et kontrollida, kas seal ei ole mõnda Juhanit, kes oleks Eesti poole teele asunud või seal mõne Katrinaga abiellunud?
tilulilu
Postitusi: 431
Liitunud: Pühapäev 09. Jaanuar 2011, 21:38:01
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas tilulilu »

Äkki see Soome teema on siit tulnud, Juhani poja Madise surmakandes on sünnikohaks Soomemaa Saaga EAA.1216.1.268:173?102,750,1969,47,0
Saaga EAA.1216.1.273:150?914,314,661,103,0

Airi
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Suur tänu, Airi!
See Tomander jäi mul täiesti kahe silma vahele. Tegu on sellesama paari Juhani ja Kadri pojaga. Seega siis jääb ikkagi suur kahtlus, et Juhan ja Kadri on tulnud Soomest. Ehk siis poeg Madis sündis Soomes, tütar Hedvig juba Eestis... ?
Viimati muutis fossiil, Laupäev 17. Mai 2014, 13:30:05, muudetud 2 korda kokku.
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas whosol »

Tundub, et Madis (Matts) ja Hedvig on sündinud Porvoos:
Matts: http://hiski.genealogia.fi/hiski/5bahz2 ... etut+17383" onclick="window.open(this.href);return false;
Hedvig: http://hiski.genealogia.fi/hiski/5bahz2 ... etut+17976" onclick="window.open(this.href);return false;
Lisaks olid veel lapsed:
Catharina (Kattri): http://hiski.genealogia.fi/hiski/5bahz2 ... etut+18615" onclick="window.open(this.href);return false;
Johannes: http://hiski.genealogia.fi/hiski/5bahz2 ... etut+19447" onclick="window.open(this.href);return false;

Juhana ja Kaisa abielu:
http://hiski.genealogia.fi/hiski/5bahz2 ... hityt+4137" onclick="window.open(this.href);return false;
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Vauuuu!
Suurimad tänud!
Seega on viga hoopis Kuusalu meetrikaraamatuis: Juhani naiseks oli hoopis Kaisa ja Hedvig ei olnudki Jumindal sündinud!

Kas see abielukandes sisalduv "fiskar" tähendab juuksurit, habemeajajat vms?
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas whosol »

Ma arvan, et Juhan (või Juhana soome päraselt) oli kalamees. See Pörtö on väike saar Porvoo lähedal: https://www.google.com/maps/preview?cli ... CCMQ8gEwAA" onclick="window.open(this.href);return false;
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Aa, muidugi, tegu on ju rootsi keelega! :)
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas fossiil »

Huvitav on muidugi see, et Kaisa Eestisse saabunult Kadriks muutus. Ei näi kuskilt, et Kaisa oleks ära surnud ja Juhan uueks naiseks Kadri võtnud.
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Re: Juhan Tomander

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Juhan oli jah kalur. Katarina, Kadri, soomes ka Kaisa - sama naine.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”