Piip

Vasta
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Piip

Postitus Postitas reino »

Niisiis, minu enda perekonnanimi ja sellest tagasipoole meesliini esindajad ja nendega otseselt seotud.
Hetkel veidi ummikus.

Leidsin vanaisa jutu järgi personaalraamatust ilusasti Oolu Jaagu talu, kus olevat perenaiseks olnud Mari Piip (Põld) ja koduväiks kõrvaltalu perepoeg Kustaw Piip, mis tundub, et klapib. http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1245.1.313:21

Tegelikult jooksin siiski sellel lehel suht kokku, sest isikuid on talude alla märgitud palju ja mõningad seosed jäävad algajana ja saksa keele mitteoskajana selgusetuks.

Sellest saan aru, et mõlema talu perenaised on uuesti abiellunud ja põhilised lapsed eelmiste meestega. üks asi, millest aru ei saanud, oli see, et Oolu Jaagu talu kirjades on minu arusaamise järgi Maril 6 last ja tema vennal Mardil 2 last. Eerike Madise talu all on aga Kustawi ja Mari lasteks märgitud mingi kombinatsioon nendestsamadest lastest pluss-miinus mõned nimed, kokku 8 last. Millest selline asi võiks tuleneda?

Mida tähendab maha tõmbamine (näiteks Mart Põld)? Surma aega pole samas kirja pandud. Liikus ära selle kiriku piirkonnast?

Mida loeb sealt lehelt välja Ado Piip ja Aadu Põld kohta?
Mis kuupäev võiks olla 20.august 1927 (Aadu Põld pidi sündima umbes sajand enne seda, et olla oma laste isa ja Mari mees)?

Mari Kibir on ilmselt Juhan Kibiri (Mari uue mehe) õde, kuna sünniaastad on lähestikku ja isanimi sama?

Kes võiks olla Seppelid Eerike Madisel ja need tegelased Oolu Jaagul?

(Hantsu naine?) Liisu Piip võiks olla ilmselt Ado Piip ema, arvestades sünniaastat, perekonnanime ja elukohta Eerike Madisel?

Edasi Ado Piip jälgi ajades jõudsin Ado ja Marri abieluni. Mina lugesin isanimede kohalt välja "... Pelli Hans" ja "... Jürri Mihkle ... Ado Reitel" - kui keegi oskab rohkem deshifreerida ja punktiire täita või minu tõlget korrigeerida, siis oleks huvitav :)

sealt edasi siis juba abielukande juures märgitud vanuse järgi hakkasin otsima Ado sünnimärget, aga jõudsin jällegi raskusteni - nimelt tundub, et selle vahemiku sees on antud inimestele liignimed ja Ado sündimise ajal neid veel ei olnud. jõudsin siiski selle märkeni - ehk siis kas ma tõlgendan õigesti, et Erike Maddise Siimu (Simo) väimees Hansule ja tema naisele Liisule (Liso, kes on siis ilmselt Siimu tütar) on sündinud poeg Aadu (Ado)? Ülalpool märgitud fakt Liisu Piip kohta ja talunimi tundub toetavat seda fakti, et see sündinud Ado ja eelpoolmainitud Ado Piip peaks olema sama isik?
Kuidas selles kandes olevat daatumit tõlgendada? 33/28 ei ütle mulle hetkel midagi. lisaks on lehekülje ülaserva mõrgitud aastaarv 1826, mis on 2 aastat varasem, kui Ado ja Marri abiellumise juures oleva vanuse järgi arvutatud (1856-28=1828).

Marrit, kes peaks olema Adost aasta noorem, ma sünnimeetrikast ei osanudki leida - sealt edasi kuni aastani 1829 on küll paar Marrit, kelle isa nimi on Ado, aga sünnikoht ei ole Taibel...
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas Katsa »

Need lapsed Saaga EAA.1245.1.313:21?647,758,190,376,0 on Mardi ja Liisu omad.

Need lapsed Saaga EAA.1245.1.313:21?532,2592,315,272,0 on Kustavi ja Mari omad.

Naine kirjutati pärast abiellumist alati mehe juurde selliselt, et mees oli kirjas alati esimesena ja seejärel nende lapsed. Kunagi ei kirjutatud lapsi naise juurde, v. a. juhul, kui tegu oli vallaslastega või õigeuskliku mehe ja luterlasest naise lastega. Aga sellisel juhul olid need asjad ka enamasti kirjas. Kahtluse korral saab alati sünnimeetrikast kontrollida - sünnikuupäevad ja -kohad on ju antud.

Nime mahatõmbamine tähendab kogudusest lahkumist surma või muidu äramineku läbi. Mart on arvatavasti surnud 25.11.1934 Saaga EAA.1245.1.313:21?568,648,163,46,0
Tema naine Liisu 20.08.1927 Saaga EAA.1245.1.313:21?396,703,171,107,0 - neid asju saab meetrikast kontrollida juhul, kui need olemas on muidugi.

Ado Piibu kohta - des Wbs Kinder aus ihrer 1. Ehe c. Ado Piip - naise lapsed esimesest abielust Ado Piibuga.

Aadu Pold kohta on täpselt sama sisuga märkus.

Mari Kibir on Juhan Kibiri õde - Schw(ester) Saaga EAA.1245.1.313:21?207,1185,148,121,0

Seppelid ja Hammid on teised pered, kes samuti nendes taludes elasid. Talus elas peale pererahva veel sulaseid, saunikuid jm. rahvast.

Seda, kas Liisu Piip on Ado Piibu ema või kuidagi teisiti sugulane, saate teada eelmiste personaalraamatute ja meetrikate järgi, siit niimoodi oletada pole mõtet - infot siin selle kohta pole.

Abielukandes on pruudi ja peigmehe isade nimede ette kirjutatud nende seisus - Bauer - talupoeg. Järgmises lahtris on mõlemal, et ema elab - d. Mutter lebt (lahter käib selle kohta, kas vanemad on elus). Mõlemad on luteri usku.

Seda, kas leitud Ado on see õige Ado, peaksite katsuma kontrollida näiteks eelmise perioodi personaalraamatutest või muudest allikatest. Leerilaste nimekirjas võivad näiteks ka sünnikuupäevad kirjas olla - kui saate teada, millal Ado leeris käis. Kuupäev on 23/28 - sündinud 23-ndal, ristitud 28-ndal. Vanused kihlusekannetes, revisjonides jne. on tihti üsna umbkaudsed. Mari otsimist alustage samuti eelmistest personaalraamatutest - saate ehk sünnikuupäeva teada. Sealt edasi on meetrikast juba lihtne leida.
Katrin H.
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

Katsa kirjutas:Need lapsed Saaga EAA.1245.1.313:21?647,758,190,376,0 on Mardi ja Liisu omad.
Need lapsed Saaga EAA.1245.1.313:21?532,2592,315,272,0 on Kustavi ja Mari omad.
tänud, väga abiks, unustasin sünniaegasid kõrvutada, siin jälle see nähtus, et nimesid nagu oleks olnud piiratud arv - õe ja venna peredes lapsed peaaegu samade nimedega :)

igaks juhuks väike kontroll - Kustavi ja Mari taga on nimi An (kellest peale abielu sai ilmselt Anna Kaabel), peaks ju ikka ka olema nende tütar? roheline kast jättis tema nime välja. An nime taha jookseb ilmselt ruumipuudusest Seppelite laps Aline.
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas Katsa »

Ann on jah Kustavi ja Mari laps - ma kasti sirgeldades olin pisut lohakas. See personaalraamat on näide ruumipuuduses vaevlevast personaalraamatust, kus siis pastor kirjutab, kuhu mahub, tõmbab jooni ja teeb muid trikke, et kõike ikka kirja saada. Seetõttu kõik puntras koos ongi.
Katrin H.
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

siit leidsin, et Liso Piip kohale on kirjutatud, et ta on "vana ema", eks peab meetrikatest veel jälgi ajama ja täpsustama.

ja siin on Ado Piip Erike Madise peremees?

Tundub, et ma leidsin ka Ado naise Marri sünnimeetrikast peale seda, kui leidsin tema sünniaja personaalraamatust. Jürri Michel klapib abielukandega, kus Marri isanime kohale oli kirjutatud Jürri Mihkle, aga kuidas sellest sai Ado Reitel (mis on juba sinna Jürri Mihkle alla kirjutatud), seda ma hetkel veel ei mõista ... kas seal Marri sünnikandes 1. vaderi kohal on Jürri Mihkle Ado ... et siis tegemist ristivanema poolt lapsendatud lapsega?

Ja siin on ilmselt surnud Erike Madise Hants Piip naine Liisu, mida kinnitab personaalraamatu kanne?
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas Katsa »

Ma arvan, et kirikuõpetaja on kõik Marid lihtsalt korralikult segamini ajanud Saaga EAA.1245.1.304:173?98,235,534,626,0. Kas mitte pole nii, et enne 1829. a. on meetrikas auk? Arvatavasti abiellus ikka Mihkli tütar Mari, Aadu tütre Mari sünniaega pole pastor lihtsalt suutnud tagantjärgi tuvastada? Leeri nimekirjades on ka kaks Marit, neist üks ilma sünniajata.

Ado on kirjas muidu ka siin Saaga EAA.1245.1.304:165?20,593,1110,301,0
Katrin H.
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

hmm, mina sain hoopiski sellest personaalraamatust kindlust juurde, et Aaduga abiellus siiski Aadu tütar Mari, mitte Mihkli tütar. Aadu ja Mari abielukandes on siis ilusasti välja loetav nende teiste materjalide toel, et abiellusid Pelli Hansu poeg Ado Piip ja Jürri Mihkle Ado Reiteli tütar Marri.
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

kas keegi saab aru, mis siin on toimunud? Saaga EAA.1245.1.304:185?4,251,621,372,0
kogu pere on kokku tommatud ja mingi lisamärge on, aga kuidagi ei loe välja
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

üritasin minna 1800 ettepoole hingerevisjonide toel, aga saksa keel ei ole minu tugev külg :)
äkki keegi aitab natuke lugeda ...

kõige vanem Lääne-Nigula personaalraamat näitab ära Pelli talu perekonna Piip Saaga EAA.1245.1.304:165 (selle kohta muide on mu eelmises postituses küsimus).

võtsin selle siis aluseks ja hakkasin hingerevisjone ajas tagasi kammima:

X revisjon 1858: Aadu Hansu poeg Piip on liikunud Turvalepast Võntkülla Saaga EAA.1864.2.X-315:207

IX revisjon 1850: Hans Aadu poeg Piip on 1847 surnud, tema lesk Liisu elab Petre Madise talus koos poja Aadu ja 3 tütrega Saaga EAA.1864.2.IX-156:188

VIII revisjon 1833-35: Piibu(?) Aadu on surnud 1817, tema poeg Hans elab Petre Madise talus koos naise Liisu, poja Aadu ja 2 tütrega Saaga EAA.1864.2.VIII-187:186
*** siit tuleb üks võtmeküsimus - kuidas on Aadu ja Jüri omavahel seotud? sellest sõnast just ei saa aru Saaga EAA.1864.2.VIII-187:186. kas Aadu ja Jüri on sugulased, või lihtsalt elavad samas talus? Aadu järglased kannavad nime Piip, aga Jüri järglased hoopis Peetris

VII revisjon 1816: Piibu(?) Aadu elab Petre Madise Jüri talus ja tal on poeg Hans Saaga EAA.1864.2.VII-155:311
*** kas siin on äkki mingi lisavihje Aadu ja Jüri sidemele? Aadu on Jüri isa vend äkki?

VI revisjon 1811: Aadu elab Peter Ado Madise talus ja tal on poeg Hans. kõiki andmeid arvesse võttes on 99,9% samad Aadu ja Hans Saaga EAA.1864.2.VI-82:132 Peter Ado Madisel on poeg Jüri, kellest peale isa surma saab ilmselt Petre Madise Jüri.
*** Siin on jällegi Aadu nime juures viide Peter Ado Madisele ... kas see sõna võiks tähendada venda?

V revisjonist 1795 mina ei suutnud seda leibkonda enam tuvastada, Turvalepa piirkond algab seal muidu sellelt lehelt Saaga EAA.1864.2.V-68:177, aga Peter Ado algusega ei ole ühtegi talu, kuigi see on vaid 16 aastat varasem.
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas Mari.Sarv »

1834: Jurris Vaterbruder Piper Ado e. Jüri isa vend Ado Piper
1816 samuti: Vater bruder
1811 Peetri Ado Madise vend Ado
1795 on talunimi endiselt Peetri (number jääb samaks), seal on uus peremees Ado Madis, tulnud mujalt: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,753,153,0" onclick="window.open(this.href);return false;
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Piip

Postitus Postitas reino »

Tänud, Mari, väga abiks.

Seega tulebki välja, et Piip ja Peetris on sama meesliini 2 lahknevat haru.

kui ma nüüd õigesti aru saan, siis Peetri Ado Madis tuli sama küla perest nr.19, kuhu jäi peremeheks Peetri Ado Jüri ... ilmselt siis tema teine vend. huvitav kui palju seal kannetes on veel olulist infot selle vereliini hargnemise kohta.

huvitav on see, et seal ei ole kummaski peres mainitud nende venda Piibu Aadut ... ilmselt pean veel otsima. Turvalepas on tegelikult ka olemas Piibu talu, nii umbes 500m linnulennult Peetre-Aadu talust, kus elasid personaalraamatu põhjal hoopis Seppelid, kelledest üks hiljem abiellus Aadu pojapoja lesega ...

kas sellel on ka mingi tähendus, et personaalraamatus osad talud on numbri asemel tähtedega loendatud (nagu see Piibu talu)?
Vasta

Mine “Lääne-Nigula kihelkond”