Palun abi

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Olen tänulik, kui aitate mul välja lugeda vanaisa Leonhard Oehreni kohta andmed lk. 39 Märts rida 8 Leonhard lisatud lingil. Niina http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=38 ... d9e606e611" onclick="window.open(this.href);return false;
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas passer urbanus »

isa nime kohta kirjutatud ma ei deshifreeri, aga selle tähendus on ilmselt "teadmata" vms - tagapool on Leonhard loetletud Unehelich (abieluväline) lahtrisse.
Ema nimeks on Lina Kass aus Woiseck (Võisiku, Kolga-Jaani, Viljandi).

Oehren? Kas Leonhard siis lapsendati, ema perenimi ju Kass? Teine vader on Elisabeth Oehren.
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Aitäh, Passer Urbanus! Selle vanaisaga on kehvasti jah. Vanaema liin on kaheksanda põlveni lahti harutatud, aga siin olen hädas. Vanaisa Leonhardi üks isa versioon (külarahvalt kuuldud) on, et tema isa Nikolai Oehren,arst,kes töötas Usbekimaal, muretses(!) seal lapse, kelle saatis Eestisse ja siin lapsendati.Ise suri ta seal ja on maetud kas Samarkandi või Tashkendi kalmistule. Nikolai Oehreni andmeid ei õnnestu leida,kuid Tartu Ülikoolis kaitses doktoritööd 1865 Eestist pärit Franz Oehren,kes oletusliku vanuse poolest sobiks Nikolai isaks (ka arst ju). Teine versioon on lihtsam, et Leonhard tüdruku laps (kuskil isegi Leenu p.) ja Oehrenid on tulnud Raplamaalt(seal on neid tõesti), kuid nagu naisliini pidi, mehed olnud Malmid. Küsida pole kelleltki enam, olen vanim. Aga huvi on suur ja kui selle sasipuntra lahti harutaks, oleks, mida järglastele jätta! Muide, Leonhard oli tõmmu ja kui talle tübeteika pähe kujutada - usbekk, mis usbekk! Ja kuidas ta siia Kosele sattus, selle kohta puuduvad ka andmed, kuni 1902, kui ta abiellus minu vanaemaga. Ja oli ta Ravila (tolleaegne Meeks) mõisas sadulsepp. Selline lugu siis.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas passer urbanus »

mnjah ... seda sünniregistrit vaadates tulevad küll teised mõtted ... suurel enamusel sündinutel isasid teada ei ole.

ma vaatan täpsemalt veel järele, aga umbes täpselt tol ajal asusid keskhaigla territoorium (varasem mereväehospidal) vaestehaigla ja naistehaigla.

mul puudub kogemus ja teadmine, millisel puhul lapsi haiglas ristiti - tavapärane oleks ju ikka miskis koguduses ...
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Aitäh, Passer! Asi liigub tasapisi selguse suunas - panin selle vanaisade küsimuse üles ka teemasse "kõrgharidus" ja Mardo ja Asser aitasid mul selgusele jõuda,et tõesti Nikolaj Oehren õppis Tartus arstiks ja oli Kesk-Aasias (vot seda saksakeelset juttu nende vastuses ma tõlkida ei oska), nii et ta on Leonhardi isa, ainult et kust see Leonhard tekkis, kas Eestis või kuskil mujal. Ja aita mind veel: mis sõna on selle teise vaderi Elisabeth Oehreni juures? Esimene vader on ekspeditor=saatja,kas siis tõesti laps saadeti kuskilt Eestisse.Aga kes on see Elisabeth, äkki vanaema? Kui tore, kui saaks selle sasipuntra lahti, siis jääks veel edasi uurida, kuis need Oehrenid Eestisse said, või olid nad siin kogu aeg?
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas Mardo Margumets »

Personaalraamatutest selgub, et Leonhard oli Leenu Kassi vallaslaps nii nagu on kirjas ka sünnimeetrikas.
Isa nime kohta pole sõnagi. All järgnevates personaalraamatutes on Leonhardil kaks perekonnanime, nii Kass kui ka Oehren. Selgusetuks jääb miks see nimi vahepeal muutunud on.
Siin on Leonhardi perenimed nii Kass kui ka Öhren
Siin ka Kass ja Oehren
Leonhard Oehten kihlub Siin on ka mingi venekeelne märkus nime all
Leonhard Öhren abiellub

Nagu ma aru saan siis Teie isal Konrad-Nikolail oli sündides perekonnanimeks Kass (Öhren) Saaga EAA.1215.1.122:183?320,480,3075,214,0 Huvitav kas seda nime siis kirjutatigi nii, et Kassi järel tuli sulgudes Öhren?
Samas aga kolm aastat enne sündinud õel oli ainult Öhren Saaga EAA.1215.1.122:107?1066,910,704,147,0
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Aitäh, Mardo! Uurin ja puurin neid andmeid ja siis küsin jälle, sest see Oehren-Kassi nimede varieerumine on üks suur sasipundar,mõnes kohas on isegi variant Oehren (alias Kass) ja ka vastupidi. Ja see oli minule suur uudis, et isa Konrad Nikolai oli ka Kass! Minu sündides oli nimi juba eestistatud Olmre`ks. Ja see venekeelne sõna oli "väljaspool abielu sündinud". Aga palveks oleks,kas saaks abi selle abipalve esimeses postituses toodud lingi tõlkeks, kõik, mis on kirjas Leonhardi kohta, eriti tema vaderid,ja eriti 2 ja 3. Äkki oli see Elisabeth tõesti lapse vanaema?
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Sünnikande järgi Leonhard Kassi isa oli tundmatu, unbekannt. Esimene vader oli ametnik, Expeditor Christian Müller, teine kaupmehe lesk, K(au)fmannswittwe Elisabet Oehren - ehk Nikolai Oehreni ema; kolmas ämmaemand, Hebeamme Emilie Margarethe Tamberg. - Niivõrd kui Leenu oli olnud Oehreni teenistuses Kesk-Aasias, arvan et raseduses tema saateti Tallinna. Keskhaiglas sündis ja ristiti ilmselt palju tüdrukuide vallaslapsi.

Minu arust nendes dokumenteis pole tõendust sellele et Nikolai Oehren oleks Leenu Kassi abieluvahelise poja isa. Näib nagu Leonhard Kass on Oehren -nime ise võtnud. Kas tema oli olnud kellegi kasulaps, selle selgitamise jaoks peaks andmeid tema lapsepõlveajalt leidma.
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Aitäh, Kirsti, abi eest! Tahtsin vaid küsida, et kust pärinevad need andmed, et Leenu Kass oli Kesk-Aasias dr. Nikolai Oehreni teenistuses? Kas on mõni link, kus sellest juttu on? See variant sobiks väga hästi, sest ta lõpetas Tartu Ülikooli 1875, läks Kesk-Aasiasse ja juba 1876 sündis minu vanaisa. Ja "usbekiks" arvasin ma oma vanaisa, Leonhardi,mitte Nikolai, tema väljanägemisest pole mul aimugi. Aga muide, kui mul on teada tema ülikooli matriklinumber (Assar kirjutas), kas ma siis Arhiivist mõnda fotot kohapeal ei saa näha, mis tema dokumentidel on? Äkki on juba tema tõmmu ja lõunamaalase välimusega ja püüan asjata kõike seda Leonhardiga seostada. Igasugused mõtted liiguvad. Niina
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Vabandust, kui minu puudulik eesti keele oskus tekitas valesti mõistmise. Mõte Leenu teenistusest Oehrenite juures on ainult üks hüpotees teie varasemate postituste põhjalt.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas Assar »

männiku kirjutas: Aga muide, kui mul on teada tema ülikooli matriklinumber (Assar kirjutas), kas ma siis Arhiivist mõnda fotot kohapeal ei saa näha, mis tema dokumentidel on? Äkki on juba tema tõmmu ja lõunamaalase välimusega ja püüan asjata kõike seda Leonhardiga seostada. Igasugused mõtted liiguvad. Niina
Äkki oled teadlik sellisest kohast nagu arhiivide infosüsteem AIS. Sealt saab otsinguid teha mida Eesti arhiivid endas peidavad.
Oehrenite kohta on AIS´s päris mitu üliõpilastoimikut.
Oehren, Nikolai Alexander Johann´i kohta EAA.402.2.17942 ja EAA.402.2.17943. Mõlemeid on ca 1868 paiku peetud ning Oehren, Franz Georg EAA.402.2.17941 . Peetud 1865 aastal. Minu enda kogemused selle asutuse (Tartu Ülikool) fondide kallal müttamisest näitavad, et tol ajal pigem ei olnud fotosid üliõpilastoimikutes. See muutus tavalisemaks kuskil 1880 ja hilisema aja kohta, ehkki ka siis pole neid fotosid mitte just iga kord olnud.

Ülikoolis on õppinud ka keegi Oehren, Melitta (matrikli nr.5342) EAA.2100.1.10408. Kas on ka tuttav inimene? Tema on juba hilisemast ajast ning sealt võib suure tõenäosusega ka foto leida.

Vaatan, et AISś on ka üks kohtuasi Acta in Klagesachen des Jaan Aeru aus Kurrista (Kurista) wider den Herrn Pastor Oehren zu Wendau (Võnnu) in puncto injuriarum. siis on tõenäoliselt ka need Oehrn nimelised vennad Võnnust, kes ülikoolis õppisid, teie suguvõsaga seotud, keegi härra on Võnnus pastor olnud.

Nende asjadega saab tutvuda nii, et saadate emaili uurimissaal@ra.ee Tartusse, ütlete, kes te olete ja mida tahate. Ning tellite need asjad välja. Kui teil aga Tallinnas uurimine paremini sobib, siis kirjutate samal aadressil ning palute need asjad Tallinnasse saata. Sel juhul saate nendega tutvuda Tallinnas Madara tänava riigiarhiivis.

Aga üks palve on teile küll! Ärge nüüd palun sellest ka lähtuge, et kes natuke lõunamaine välja näeb on sugulane. Ega nüüd solaariumides ka sugulasi ei toodeta :)
Nii palju kui mulle muljet saanud jääda on, oli teie esivanem Kesk-Aasias vaid komandeeringus ning pole selle kandiga rohkem seotud (ilmselt).
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Kerdi
Postitusi: 167
Liitunud: Laupäev 18. Aprill 2009, 14:57:04
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas Kerdi »

Leonhard Oehten kihlub Siin on ka mingi venekeelne märkus nime all:

see venekeelne märkus tähendab, et see Leonhard on sündinud väljaspool abielu
Kerdi
männiku
Postitusi: 101
Liitunud: Kolmapäev 22. September 2010, 08:56:09
Status: Eemal

Re: Palun abi

Postitus Postitas männiku »

Aitäh, Kerdi,ongi Leonhard vallaslaps, ema Leenu Kass.
Aitäh, Assar! Jälle targem. Olen AIS vaadanud, aga ei leidnud midagi uut. See Melitta Oehren on minu lihane tädi, isa õde, kes tõesti õppis Tartus,aga jättis pooleli, kuna ema haigestus ja suri ning materiaalselt polnud võimalik üksikul maamehel tütart koolitada, sest ka poeg( minu isa) õppis Tallinnas. Ja tädi matrikkel on mul olemas ja seal pilt ka, aga see juba aastast 1922. Usun küll, et nendel vanadel matriklitel ehk pilte polnudki. Aga katsun Teie poolt antud aadressil arhiivide poole pöörduda. Ja mis puutub sellesse "usbekiks olemise tahtmisesse", olen elanud terve aasta Usbekimaal, komandeeringus tehaseid käiku lasknud tehnoloogina, ja päris ehedalt nendega suhelnud, nende elu ja kombeid näinud - igati sümpaatne rahvas,esialgu ehk veidi umbusklikud ja võõrastavad, aga igati heatahtlikud ja külalislahked. Ja nende nelja aastaaja imeline loodus! Nii et mul poleks midagi selle vastu, kui minu ja mu järglaste soontes oleks tsipake seda verd :D
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”