Vakuraamatu andmed

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Tere!
Kas keegi oskab vastata, miks/kas/kuidas on märgitud inimesed vakuraamatus ühendatud?
1. http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=5& ... c43d9257b9" onclick="window.open(this.href);return false;

2. http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=5& ... 6c34c593ed" onclick="window.open(this.href);return false;
3. Ja mis on viimases märgitud lõigus kirjutatud Wilipi ette?

Ette tänades Merle
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas Katsa »

Vakuraamatus ühendati sedamoodi peremehi, kes harisid maad kahekesi ja kandsid ka kohustusi kahasse ja paistab, et Ahjas toimetas mõnel maal isegi kolm meest. Sugulust pelgalt vakuraamatute põhjal siiski järeldada ei saa. Wilipi ette on kirjutatud dessen Bruder - tema s. o. eelmise vend, seega siin on sugulus küll täitsa selgelt kirjas.
Katrin H.
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Aitäh Katsa!

Aga kas "ühenimelised", nt kõik Mollokad peaksid olema suguluses või võidi panna see talu järgi kõikidele selles talus töötanutele? Tegemist on siis ajaga enne perekonnanimede panekut.

Merle
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas Katsa »

Sama talunimi viitab seotusele selle taluga, kuid suguluse määramiseks sellest ei piisa. Talu järgmine peremees võis vabalt olla mujalt tulnu, kel eelmise perega mitte mingit pistmist polnud. Maad kahasse harivad pered ei pruukinud omavahel üldse sugulased olla. Ja nõnda edasi.
Katrin H.
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Selge. Olen uurinud neid Molloko-Molloka nimelisi, sest sellest nimest on minu isapoolne suguvõsa pärit, aga küsimusi ongi tekkinud sellega, et perekonnanimede panemise ajal osa neist jäid Mollokaks, aga osadel muutus nimi. Minu teada võidi ju ka nii perekonnanimesid panna, et ühe pere/suguvõsa liikmed said erinevad perekonnanimed.

Merle
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas passer urbanus »

vennad võisid vabalt saada erinevad perenimed - näituseks, kui olid perenimede andmisel erinevates mõisates, aga ka samas mõisas võisid vennad vabalt saada erinevad nimed (olen kohanud selgelt erinevaid nimesid ja ka selliseid, mille puhul võis juhtuda, et algselt pidi sama nimi olema, ent moondus kas häälduse või kirjavigade tõttu).
1805 aastast perenimedeni on veel 20 aastat minna - s.t. selle talu peremehed võisid korduvalt muutuda selle aja jooksul.

samas - Ahjalt on ju 1811, 1816, 1826 revisjonid olemas - sealt peaksid saama selge(ma) pildi ... 1805 vakuraamat ja 1811 revisjon - võib juba päris julgeid oletusi teha ...
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Tere jälle!
Olen nüüd veelkord uurinud vakuraamatuid ja 1811 a. hingerevisjoni. Tulemusi on, aga...
Ehk võtab keegi lahke ja tark inimene kontrollida minu tulemusi, s.t. kas olen kõigest õigesti aru saanud?
Tänan juba ette selle suure töö eest! Merle

Ahja (Aya) mõis: revisjonilehed; EAA.1865.5.61; 1811-1812
Dorf Hackste
Lk.14/42 Nr 49 praegune peremees Molloka Jaak 48a, nr 149 – metsavaht?
Pojad Jakob, Peter, Mikk, Jaan, Hindrich, Johann
Lk.16/42 Nr.56 peremees Molloka Jaan, praegune peremees tema poeg Mikk, kellel on poeg Peter. Miku vennad on Johan ja Jaan. Endise peremehe Jaani vennad on Jakob ja Mert, Merdil oli? poeg Peeb.
Ja kellelgi oli kasvandik Jakob.
Nr.57 peremees Molloko Hanso Mikk. Tema poja Hansu poeg Jaan on nüüd peremees. Jaanil on vennad Johann ja Mikk. Endisel peremehel Mikul oli teine poeg Peter, kellel on poeg Mikk.
Nr.58 peremees Molloka Peter Jaan, kellel on …?…. poeg Peep. Vend Wilip (Philip) on mõisas mölder. Kellelgi on ..?..poeg Hans (sepp Kersna poeg?)
Nr.59 peremees Mollokka Mikko Peter, kellel on pojad Jaan (suri/tegi midagi 1805?) ja Johan (on nr 55-s, s.o Wosme Jago Mikko juures sulaseks, 19a)
Lk.17/42 nr. 64 on peremees Issako Remmal olnud kasvandik Molloka Jaan, kellel oli poeg Johann, mõlemad on surnud.
Dorf Loritse Metz
Lk. 22/42 nr.90 on sulased 1. Molloka Jani Peter, kellel on poeg Ado ja 2. Molloka Mert. Peter ja Mert on surnud.
Dorf Aija Metz
Lk.39/42 nr.165 on praegune peremees Molloka Johani Peeb, kellel on pojad Adam, Peter, Pedo.
…?... Miku kasupojad? on Molloka Hans ja Jaak. Hansul on poeg Peter. ( lk.35/42 nr 144 on endine peremees Remmali Johani Mikk, tema kasupojad?)
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas Loopmann »

need kuradi vakuraamatuid on ikka väga raske lugeda,ajab juhtme ikkagi täitsa kokku,edu kõigile kes nendega
lugemisega vaeva näevad.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas passer urbanus »

kõik võib ju õige olla, aga miks sa 1826 revisjonist tagasi ei lähe? '26 revisjonist selgub, et Mollok nimelisi mehi esineb 7 talus (http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1145,128,0" onclick="window.open(this.href);return false;), lisaks on kaks kirjet mõisas (s.h. ka nimetatud mölder, kes küll '26 enam sääl ei viibi). tõepoolest on saadud nimi talu järgi, 94. Molloko nimelises talus on saadud nimi Mollok: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1242,340,0" onclick="window.open(this.href);return false;

'26 revisjonist alustades ja ajalukku liikudes peaksid suure enamuse seostest kätte saama ning see on suhteliselt otsekohene tegevus.

PS: http://www.kultuur.ee/index.php?option= ... &Itemid=67" onclick="window.open(this.href);return false;
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Tere!
Tegelikult olen hingeloendid kõik algusest lõpuni läbi vaadanud, aga eks kogemustest õpi ja tegelikult tegelengi nüüd tagurpidi minemisega. Minu esivanemaga on see asi, et ta sellest Molloko talust küll pärit on, aga tema perekonnanimi 1926.a juba teine. Proovin lihtsalt selgusele jõuda, kas ta on selle pere üks haru või lihtsalt selles talus tööl olnu järglane. Ja kuna nendes peredes on VÄGA palju ühesuguseid nimesid, siis ajab segadusse.


Tervitades Merle

P.S Kursus on kindlasti väga huvitav ja kasulik, kuid üle kolmapäeva 17.30 - 20.00 Tallinnas käia saavad vaid tallinlased, selle lähiümbruses elajad või need, kes ei pea tööl käima.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas passer urbanus »

kas otsitav oli 1826 Molloko talus?

Minu kogemus ütleb, et kui lähisugulased olid samas talus, või ka lähitaludes, siis nad said sama nime. erinevad nimed esinevad siis, kui erinvates mõisates või siis revisjonilehtedel teineteisest suht kaugel.

kui sa viitaksid otsitavale 1826 revisjonis, siis ehk oskaks paremini arvata.

jõudu!
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Tere jälle!

Märkisin otsitava ära.


http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=34 ... d974604eca" onclick="window.open(this.href);return false;

Merle
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas passer urbanus »

ma ei pea ennast teab mis teadjaks, aga 1811-1826 revisjonide ja 1805 vakuraamatu põhjal ei julgeks ma küll hüpoteesi püstitada Kollom ja Mollok perekondade seose kohta. Molloko nimelisi üksusi on revisjonis mitmeid ja need ei ole järjest. Kollom <-> Mollok nime peegeldus pigem kinnitab seda - 49. ja 57. Molloko nimelises üksuses on esimene pere saanud nimeks Mollok, seega 56. Mollok nimelises üksuses esimese pere nimi Kollom pigem rõhutab erisust ... või siis on tegemist kirjutaja apsakaga ...
AGA - kuivõrd Molloko nimelisi üksusi on mitmeid ja samuti on saanud Mollok nime päris palju inimesi, siis ma oleks ettevaatlik ses suhtes, et kas perenime suguluse reeglitest on kinni peetud. kaasfoorumlased on kinnitanud juhtumeid, kus samas mõisas on saanud sama nime mittesugulased ning siinsel puhul ma oleks ettevaatlik ...
samas - revisjonides ma nagu ei suudaks meenutada, et parandusi väga oleks silma hakanud; Mollok, Kollom kirjutamine võib segi minna küll - kirjutaja võis näpukat ka edasi "lohistada" ...
ei muud, kui meetrikad ette võtta ...
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Tere taas!
Ei tea, kas asi läks nüüd lihtsamaks või mitte, aga avastasin 1826.a. revisjoni uurides uue lüli, mis annab, et tegemist võib olla hoopis Kollo nimeliste järeltulijatega:

1. http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=34 ... e5dcac9cf5" onclick="window.open(this.href);return false;

2. http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=34 ... d974604eca" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuigi meetrikaraamatus on ikkagi Molloka nime all
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=18 ... 08930a11ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Merle
merele106
Postitusi: 277
Liitunud: Laupäev 31. Juuli 2010, 13:06:07
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas merele106 »

Visadus viib sihile!!!
Leidsin meetrikaraamatute järgi üles ja ikkagi on nad Molloka perest ning tundub olevat väga suurte peredega suguvõsa.
Aitäh kõikidele abilistele!

Merle
Urve Madar
Postitusi: 1
Liitunud: Pühapäev 23. Veebruar 2020, 18:44:02
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas Urve Madar »

Tere Mollokid ja Kollomid on omavahel kindlalt sugulased.

Ahja mõisa aladel pandi perekonna nimesid ajavahemikus 1816 kuni 1823

Molloka talu perepoegadest kaks Jaan ja Johan kirjutasid Mollok tagurpidi. Üks nendest Johan või Juhan sai nime Kollom. Ta on minu emapoolse anaisa Eduard Kollomi vanaisa, kindlalt. Minu vanaisa sündis 1887 aastal Ahja Metskülas ja teadis seda tagurpidi kirjapanekut täpselt. See oli tehtud
mõisnikule vingerpussi mängides. Mis küll tähendab Mollok,ma ei tea. Vanaisa rääkis mulle,et see tähendab midagi vanas taani keeles , aga ma pole leidnud,
turvamees
Postitusi: 992
Liitunud: Teisipäev 20. Jaanuar 2009, 19:12:01
Asukoht: Venemaa
Status: Eemal

Re: Vakuraamatu andmed

Postitus Postitas turvamees »

https://ordnet.dk/ods/ordbog?query=molok
http://www.eki.ee/dict/knr/index.cgi?Q= ... F=M&C06=ru
Kosova põhjaosas on Moloka ehk Sonnatari kurm (1688 Sontor Matz). 1758 ja 1816 kuulus see Ahja Vanamõisa, 1818–1858 Ahja-Metsküla alla, 1920.–1930. a-tel on olnud ka omaette Sonnatari küla.
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”