Sünnidokumendid

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

Oleks selline probleem.
Vanaisa (surnud) sündis 1918 Omskis. Mind huvitaks kuidas leida mõnd dokumenti kus tema vanemate nimed kirjas oleks, sest ema ilmselt polnud eestlane ja suri kui vanaisa oli väike seega pole ühtki niidiotsa.

Kindlasti taotles vanaisa nõukaajal mõnd isikutunnistust vms. Kas selle tarvis võidi teha sünnitunnistusest koopia ja kus arhiivis võiks selliseid asju leiduda? Kas tol ajal üldse väljastati sünnitunnistusi? Või oli mingi muu dokument? Peale kirikuraamatute st.

On kellelgi kogemusi?
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

ais.ra.ee oled proovinud?
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

ais.ra.ee'st tuleb välja kaks Elmar Kanepit, üks pärimistoimikute alt, aga antud piirdaatumid nagu ei sobi.

Ja teine on mingi saksakeelne värk, ei saa täpselt aru millega tegu.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

viimasel saksa ajal näikse tartus vangis olnud - aga see näib olevat Elmar Karli poeg - genist selgub, et sinu otsitu on Augusti poeg.

mis sa veel tead?

kuskil venemaa arhiivides on kindlasti andmed olemas, aga ... võibolla eestiski, aga kõik ei ole indekseeritud.

kui 1918 sündis venes, siis kuidas eestisse sattus? optant? või tuli pääle sõda?
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

Isa ütles et tema teada olid nad perega tulnud Eestisse kuskil 1942. August oli olnud ehitaja ja läinud Eestist Lätti (1912) tööle. Millal ja mis asjaoludel ta edasi Venemaale sattus pole teada. Läti arhiivist ka midagi mõistlikku ei osatud öelda.

Kõik kolm last, nii esimesest kui teisest abielust, on sündinud Venemaal.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

'42 venest eestisse??? siis saksa ajal. ma küll ei oska asjaolusid ette kujutada. oled sa kindel?
aga kui Elmari isa August abiellus Elmari emaga Venes ja ema suri seal ka ära, siis on olukord suhtkoht keeruline. Aadu Must käis küll seal kandis kirikuraamatuid pildistamas, aga '18 olid juba enamlased võimul ja kirikuraamatuist enam asja vist ei ole.
Aga kui nüüd etümoloogiliseks minna, siis nimi "Elmar" näib mulle pigem uusnimi olevat - kas see ehk on elujooksul muudetud nimi? seda tüüpi nimed tulid eestis tarvitusele tsimaruke hiljem, või siis ma eksin ...
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Suur

Postitus Postitas Harri.Värs »

passer urbanus kirjutas:'42 venest eestisse??? siis saksa ajal. ma küll ei oska asjaolusid ette kujutada. oled sa kindel?
aga kui Elmari isa August abiellus Elmari emaga Venes ja ema suri seal ka ära, siis on olukord suhtkoht keeruline. Aadu Must käis küll seal kandis kirikuraamatuid pildistamas, aga '18 olid juba enamlased võimul ja kirikuraamatuist enam asja vist ei ole.
Aga kui nüüd etümoloogiliseks minna, siis nimi "Elmar" näib mulle pigem uusnimi olevat - kas see ehk on elujooksul muudetud nimi? seda tüüpi nimed tulid eestis tarvitusele tsimaruke hiljem, või siis ma eksin ...
Aga miks 1942. aasta ei kõlba? Äkki kasutati juhust, et sõjast ja Nõukogude Venemaast eemale saada? Veeti seal kulakuid ja rahvavaenlasi juba 1918. aastast igasugustesse laagritesse.

Mu vanaonu Elmar on sündinud 1905. aastal. Samas võib ka mingi nimemuutuse moment sees olla, et jälgi segada või nii..
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
micky
Postitusi: 131
Liitunud: Teisipäev 03. Aprill 2007, 16:10:04
Asukoht: Virumaa
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas micky »

Tere! Mul umbes samalaadne probleem. Minu isa on sündinud 1922.a. Siberis Omski oblastis. Eestisse tuli peale sõda koos ema ja kasuisaga. Õed-vennad jäid Siberisse. Sünnidokumendid ehk ei huvitakski, aga veidi kaugemalt küll. Näiteks andmed vanaema ja vanaisa abiellumise kohta. Selleks, et edasi liikuda, oleks väga vaja teda vanavanaisa eesnime ja vanaema neiupõlvenime. Oleksin õigel ajal näiteks tädidele küsimusi esitanud, oleks ehk ka teada saanud.
Milan Pening
Postitusi: 90
Liitunud: Esmaspäev 22. August 2005, 12:55:08
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas Milan Pening »

Soovitan vaadata Riigiarhiivist optantide toimikuid (ERA.33).

Lugupidamisega
Milan Pening
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

passer urbanus kirjutas:'42 venest eestisse??? siis saksa ajal. ma küll ei oska asjaolusid ette kujutada. oled sa kindel?
aga kui Elmari isa August abiellus Elmari emaga Venes ja ema suri seal ka ära, siis on olukord suhtkoht keeruline. Aadu Must käis küll seal kandis kirikuraamatuid pildistamas, aga '18 olid juba enamlased võimul ja kirikuraamatuist enam asja vist ei ole.
Aga kui nüüd etümoloogiliseks minna, siis nimi "Elmar" näib mulle pigem uusnimi olevat - kas see ehk on elujooksul muudetud nimi? seda tüüpi nimed tulid eestis tarvitusele tsimaruke hiljem, või siis ma eksin ...
Arvestades Augusti vanust oli tal Eestisse tuleku ajaks elutöö suures osas tehtud ja ehk tahtsid tulla kodumaale vanaduspõlve veetma. Aga eks uurin kas isa või vanaisa poolvend teavad midagi rohkemat.

Nad võisid tõesti abielluda Venemaal, sest Läti abielumeetrikatest arhiivi väitel midagi sobivat ei paistnud.

Ja ilmselt suri Elmari ema Venemaal, sest ka teine abielu ja teiste laste sünd toimusid Venemaal. Teine naine oli eestlanna, nii et ka esimene võis olla eestlanna kes tol ajal Venemaal resideerus.
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas Loopmann »

ära mata kirikuraamatute vaatamist maha,sinu vanaisa Elmari ema või isa pidi olevat ju eestis sündinud või vähemasti
vanaema või vanaisa,sest muidu poleks sa ju eestlane.kas sa tead kus kohas nad eestis sündisid?mõnikord on
saaga personaalraamatutes kirjutatud mis aastal mindi venemaale ja kes läksid.Minu suguvõsas on kah umbes
taoline probleem nii,et kui venemaale mindud siis on ikkagi,ennem keegi eestis sündinud.aga väike vahe küsimus
kus saab vaadata neid pagana kirikuraamatute dokumente pildistusi mida on teinud aadu must?
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas Harri.Värs »

Loopmann kirjutas:ära mata kirikuraamatute vaatamist maha,sinu vanaisa Elmari ema või isa pidi olevat ju eestis sündinud või vähemasti
vanaema või vanaisa,sest muidu poleks sa ju eestlane.kas sa tead kus kohas nad eestis sündisid?mõnikord on
saaga personaalraamatutes kirjutatud mis aastal mindi venemaale ja kes läksid.Minu suguvõsas on kah umbes
taoline probleem nii,et kui venemaale mindud siis on ikkagi,ennem keegi eestis sündinud.aga väike vahe küsimus
kus saab vaadata neid pagana kirikuraamatute dokumente pildistusi mida on teinud aadu must?
Mingisugused dokumendid on vaadatavad ainult arhiivide lugemissaalides (st, vaadatavad ainult lugemissaalide arvutite kaudu).
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

Loopmann kirjutas:aga väike vahe küsimus
kus saab vaadata neid pagana kirikuraamatute dokumente pildistusi mida on teinud aadu must?
ei tea, kevadel oli minu mäletamist mööda uudis, et mingid materjalid andis RA'le üle.
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

Loopmann kirjutas:ära mata kirikuraamatute vaatamist maha,sinu vanaisa Elmari ema või isa pidi olevat ju eestis sündinud või vähemasti
vanaema või vanaisa,sest muidu poleks sa ju eestlane.kas sa tead kus kohas nad eestis sündisid?mõnikord on
saaga personaalraamatutes kirjutatud mis aastal mindi venemaale ja kes läksid.Minu suguvõsas on kah umbes
taoline probleem nii,et kui venemaale mindud siis on ikkagi,ennem keegi eestis sündinud.aga väike vahe küsimus
kus saab vaadata neid pagana kirikuraamatute dokumente pildistusi mida on teinud aadu must?
Eesti kirikuraamatutest oleme uurinud ja seal on et Elmari isa August läks 1912 Riia Jakobi kogudusse üle, st. kolis Riiga. Ja see sobib ka Elmari poolvenna ütlusega, mille kohaselt käis August Riias ehitamas.

Riia perekonnaseisuarhiivist öeldi et nemad vastavasse ajavahemikku jäänud abielumeetrikatest midagi ei leidnud, seega August Riias ei abiellunud. Küsisin ka koguduste üldnimekirjade kohta, aga sel teemal pole mingit vastust tulnud...

Ja mis peale Riiat sai, ei tea. Ta võis minna Riiast edasi Venemaale või tulla vahepeal tagasi Eestisse ja alles siis kolida Venesse... Nii et 1912 läks Riiga, 1918 sündis vanaisa, aga mis vahepeal juhtus on tume maa...
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

apdeit nime osas - "Elmar" on siiski vanem nimi, kui ma arvasin - Hageri meetrikais esineb alates 1908 - 1870-1908 on seal meetrikais "auk" - s.t. mu eelmine väide oli vale - nagu Harri märgib, on hiljemalt 1905 nimi kasutusel.

Mingid Vene materjalid on ka saadaval, mormoonide baasides ja ka venemaa allikais, aga 1918 ilmselt enam mitte ... teoreetiliselt võiks vene arhiividest uurida, aga ... mul kogemus puudub.
Saan aru, et mõned pereliikmed, kes võiks asjust midagi teada, on (veel) käepärast - neid tasuks pinnida ja siis veel uurida, et ega mingeid dokumente kuskil ei ole - seda tasub korduvalt üle küsida, inimesed unustavad ...
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

passer urbanus kirjutas: Saan aru, et mõned pereliikmed, kes võiks asjust midagi teada, on (veel) käepärast - neid tasuks pinnida ja siis veel uurida, et ega mingeid dokumente kuskil ei ole - seda tasub korduvalt üle küsida, inimesed unustavad ...
Dokumente küll ei ole, sest kõik Elmari dokumendid jäid pärast Elmari surma minu isale ja isa soris juba ammu need dokumendid selle pilguga läbi. Seal Elmari ema nime ei leidunud. Eks vaatab kas Elmari poolvennalt ehk saab veel midagi. Kuigi poolvend oli noorim laps ja Eestisse tulles oli tema kuskil 11, nii et vaevalt ta sellest Venemaa ajast palju mäletab. Isa August ehk rääkis talle hiljem midagi.
passer urbanus
Postitusi: 939
Liitunud: Neljapäev 30. Juuli 2009, 16:07:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas passer urbanus »

A. Musta uurimisreiside tulemused: http://www.eha.ee/siberi_estica/title.html" onclick="window.open(this.href);return false;
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

passer urbanus kirjutas:A. Musta uurimisreiside tulemused: http://www.eha.ee/siberi_estica/title.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Millegipärast see leht praegu ei avane. Eks proovib hiljem uuesti.
kirsi83
Postitusi: 60
Liitunud: Pühapäev 25. Oktoober 2009, 14:24:10
Asukoht: UK
Status: Eemal

Re: Sünnidokumendid

Postitus Postitas kirsi83 »

Pinnisime sugulasi veel vahepeal ja ikkagi targemaks ei saanud. August Kanepi uues peres (st. teise naisega peres) vanast perest eriti ei räägitud. Põhjust ei tea. Ehk oli see Augustile kuidagi valus teema.
Seal Omskis pidi mingi Eesti selts olema. Teab keegi kuidas ühendust saada?
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”