Prangli

Vasta
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Kas siin leidub inimesi, kes on uurinud Prangli kogukonda?
Eriti huvitavad perekonnanimed: Pendis, Sumpärk, Linholm, Lillepärk.
Oleksin tänulik igasuguse info eest, mis puudutab Pranglil elanud inimesi.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Peale selle huvitavad mind von Schotenid - kus elasid ja tegutsesid, kust pärineda võisid?
Kui keegi leiab midagi Bendix von Schoten Linbergi kohta, andke teada.
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas kussu »

Mingi aeg tagasi tegelesin (genis) Prangli Blumkvisti haruga, nüüd tegelevad otsesed järeltuliad edasi :D
Enamus raamatuid saagas Jõelähtme all, ning üsnagi hästi jälgitavad/loetavad.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Jah, ma olen Saagast juba väga suure noosi saanud, sest Pranglit on lihtne seal jälgida. Kuid tahaks täpsustusi. Eriti nime Pendis osas - kust võiks olla ilmunud Prangli saarele esivanem nimega Tödde Pendiks.
Kuna 18. sajandi alguses elutses hulk prangli peresid Ihasalu rannas ja seal märkasin läbi lipsavat nime Bendix von Schoten et Linberg, siis ajangi nüüd jälgi, et kes see mees oli, kelle järgi (ilmselt) Tödde Pendiks oma nime sai, kuidas sattus Tödde Pendiks lapsena saarele, kas ta on Mihkel Bendiksi isa, miks Mihkel Bendiksi sündi ei ole Prangli raamatutes kajastatud, kas ta sündis mujal? Kui jah, siis kus? Millalgi on ta oma ema Tödde Pendiksi lese Lisoga Pranglile tagasi tulnud (või on seal kogu aeg olnud, aga pole miskipärast üles kirjutatud?). Kus on surnud Tödde Pendiks?
Ja sada muud asjaga seonduvat küsimust sinna otsa.
vootele
Postitusi: 4
Liitunud: Neljapäev 17. Juuni 2010, 22:32:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas vootele »

Tere, ehk saan abiks olla...
Praegu elavad Pendised kesk-Eestis Aravetel, Pranglis oli minu info järgi Pendise nimeline köster. Tean ka talu asukohta, praegu on sellest järgi ainult vundament.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Jah, Aravetel elab minu vend.
Aga et Pranglil Pendise nimeline köster? See on huvitav!
Talu, millest vundament vaid järel on ilmselt Järve talu (Viiperi talu vastas). Seal elas Aleksander Pendis ja pärast tema poeg Johannes Pendis. 20-ndatel aastatel olla kuuldavasti selle talu maad maha müüdud.
Olen kuulnud, et üks mu esiisadest olevat kirikus orelit mänginud, aga ei tea, milline vanaisadest (või vanavanaisadest) just. Kuid ma pole kuulnud, et mõni Pendis köster oleks olnud.
Ega sa ei tea täpsemalt, mis selle köstri eesnimi oli?
Viimati muutis fossiil, Reede 18. Juuni 2010, 23:03:06, muudetud 1 kord kokku.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Nii Todde Pendiksi kui Bendix von Schoteni asjus olen palju edasi saanud.
Bendix von Schoteni äiale Berend Johann Wehrenile kuulus 1724. aastast alates Lubja mõis. See ongi põhjus, miks ta päris mitme lapse ristiisaks on olnud. Nii Püünsis, Leppneemes kui Pranglil, mis kõik Lubja mõisa ligiduses. Nõnda siis leidsingi viimaks sissekande 1739. aastast, kus on Püünsis on pandud lapse nimeks Bendix, ilmselgelt ristiisa auks. See Bendix sattuski nelja aastaselt Prangli saarele, kuna tema leseks jäänud ema Leno abiellus teist korda. Leno meheks sai Prangli mees Kalja Niggolas.
Leidsin ka Bendix'i neli last, kellest üks on tõepoolest minu esiisa Mihkel, kes oli Prangli saarel rätsep ja kelle järglased kannavad juba perekonnanime Pendis.
Bendix uppus 34-aastaselt.

Nüüd aga ajan järgmise esiisa jälgi: Pranglil on elanud keegi Ott Wellin. Esialgu kahtlustasin, et seal on mitu Otti või Ottot, sest kord oli kirjas Junkro Ott, siis lihtsalt Otto (talunimeta), siis Kubjas Ott Wellin. Lõpuks tundub, et kuigi kirjutatud on erinevalt, on tegu siiski sama mehega. Kummalisel kombel ei ole ma seni leidnud tema sünniaega ega abiellumise aega, Jõelähtme kirikukirjades on ainult tema esimese (?) lapse sünd 1735 ja ilmselt viimase lapse sünd 1753 (samal aastal on registreeritud ka Ott Wellini poja Hansu poja sünd, aga Hansu enda sündi ei leia kuskilt). Näib, nagu oleks see Ott elanud kord saarel, kord kuskil mujal. Täna leidsin sissekande: Oti Jüri, amtmanni poeg. Hetk hiljem leidsin Haljava mõisa hingeloendist 1782. aastast sissekande: Jürri amtmann, Oti talu peremees Pranglilt.
Mis ametimeest "amtmann" tähistas, ei teagi ma täpselt. Ja Ott Wellini päritolu on ka endiselt selgusetu. Et tal tollal on juba perekonnanimi olnud, siis võimalik, et ta ei olnud eestlane?
vootele
Postitusi: 4
Liitunud: Neljapäev 17. Juuni 2010, 22:32:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas vootele »

Seda Köstri juttu kuulsin ma Avo Pendiselt, kui ta Pranglis käis. Käisime veel koos kunagise talu vundamenti vaatamas jah Viipäri vastas.
Oti talu on ka praegu Pranglil olemas, kas tegu võis olla sama kohaga? Mu esivanemad on ka sealt pärit, aga tegu on Blumkvistide suguvõsaga.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Arvata on, et tegu on sellesama Oti taluga.
Selle talu ajalugu uurides olen praeguseks jõudnud 1835. aastani.
1782. aastal elas Oti talus mees nimega Ott. Ta oli Ott Wellini poja Hansu poeg. Ent Ott suri kusagil 30. eluaasta vanuses ja järeltulijaid tal vist ei olnud (või kui oli, ei ole ma nende jälile veel jõudnud). Oti talu peremeheks sai Jüri, kes oli Haljava mõisa kirjades keegi amtmann (saarevanem või midagi sellist?). Jüri oli juba 40 täis kui võttis omale naiseks Hinno Jaani 18-aastase tütre Triinu. Neil oli kuus last: Mai, Karl, Jaan, Kadri, Jüri ja Toomas. 1835. aastal saavad nad kõik endale perekonnanimeks Nymann. Tõsi küll, Jüri ise on selleks ajaks juba surnud ja Oti talu peremeheks on Jüri poeg Toomas, kes on võtnud omale naise Mari ning neil on tütar Leenu.
Blumkvistide nimi antakse ühele Madisele, kes peale seda, kui Kalja talu tühjaks jäi, selle talu peremeheks sai. Küllap sai Kalja talugi koos uue peremehega uue nime, sest talunime Kalja Pranglil minu teada praegu enam pole. Kuidas rändasid Blumkvistid Oti tallu, selleni ma oma uurimisega veel jõudnud ei ole. Ilmselt läbi mõne koduväi. Kui teada saan, küllap siis annan teada siiagi.

Seda köstri-asja pean aga ilmselt Avolt endalt millalgi küsima.
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas kussu »

Väga huvitav lugemine, olen minagi Blumkvistide üks järeltulia, nimelt oli Marti Hansu poeg Madis Blumkvist (1792-1877) minu vanaisa vana-vanaisa.
Madise sünnikanne http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,665,106,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Ning kogu pere pers. raamtus http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1212.1.76:184" onclick="window.open(this.href);return false;
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Siis väike ülevaade Mardi talu ajaloost:

1716. aastal, kui 16 Prangli meest peale maapaos olemist oma peredega saarele tagasi pöördusid, Mardi talu ei eksisteerinud. See talu pidi tekkima vahemikus 1754-1780 (selle aja uurimise juurde ma ei ole veel jõudnud, aga loodan suve jooksul jõuda).
1782. aastal elas Mardi talus 63-aastane Mihkel oma naise Triinuga. Peale Mihkli elas seal Hans - Mihkli poeg esimesest abielust ja Hansu naine Anu. Neil oli kaks tütart: Mari ja Leenu. Talus oli ka noor sulane Madis ja kaks teenijatüdrukut Triinu ja Krõõt.
Kui Mihkel suri, abiellus tema lesk Triinu Pruna Jaaniga ja MArdi talu peremeheks sai Mihkli poeg Hans.
1795. aastaks oli Hansu perre sündinud kaks poega Jaan ja Madis. Nende sulane Madis oli läinud Haljava mõisa tööle, tüdruk Krõõt läinud Mihkli lesega kaasa Pruna tallu.
1816. aastaks on Hansu poeg Jaan võtnud naiseks Wabbat Tooma Madise tütre Tiiu (minu vanavanaema vanavanaema) ja neil oli sündinud poeg Madis.
Kuhu tallu Jaani vend Madis siirdus, seda ma esialgu ei tea, peab oma üleskirjutustest järgi vaatama. Koisto tallu äkki, kui Koisto Tooma tütre naiseks võttis?

Ehk siis sinu esiisa Madis ja minu esiisa Jaan olid vennad. Järelikult nende isa oli meie ühine esiisa. :)
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Läheme selle Madise saatusega siis edasi:
Tisleri talu, kuhu Mardi Hansu poeg Madis oma naise Triinuga, Koisto Tooma tütrega, elama läks, on enne kandnud nime Kelnari. Kust selline talunimi tekkis, võib ainult oletada. Kuna Kalja mehed kõik 1811. aastal hukkusid ja naised abiellusid teistesse taludesse, siis jäi talu tühjaks. Küllap siis Madis oma kaasaga sinna elama läks, sest kuna Mardil elas tema vend oma perega, siis läks seal kitsaks.
Nende pere lapsed, kes Blumkvisti perekonnanime said, olid: Anna Maria Elisabeth (1823, abiellus hiljem Haljava mehe Terenti Aleksandroviga ja läks mandrile), Johannes (abiellus Liisa Katrina Klaamasega, Klaus Klamaspaki tütrega), Ulrika Christine (1829), Catrine (1830) ja Miina (1833), Jaak, Maria, Wolter ja Otto Aleksander.
Küllap siis mõni Madise järeltulijaist Oti tallu abiellus, et sealgi hiljem Blumkvistid elasid.
Kuigi huvitav on märgata, et Oti talu nimi kaob 19. sajandi keskel sissekannetest ära. Selle asemel on kirjas, et Hinno=Oti. Ilmselt ametlikes paberites loeti need kaks talu siis üheks taluks kokku.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Ahjaa, ja Mardi talu ajalugu algab Miku Hansu pojast MArdist ja tema naisest Marist.
Olen Mardi talu loo välja kirjutanud praegu sellisena:


4. MART, Miku Hansu poeg, abiellus Mariga (1694-1769) ning neil oli viis last: Hans, Mihkel, kaksikud Madis ja Els, Anu ja Liisu. Kui Mari suri, abiellus Mart Kadriga ning sai veel kaks last Jüri ja Tiiu.
4.1 TIIU abiellus Leppneeme mehega ja läks Pranglilt ära.
4.2. MIHKEL (1720-1787) abiellus Mariga, Tabani Jaani tütrega (1727-1766). Neil oli kuus last (sealhulgas kaksikutepaar), kellest suureks kasvasid Hans, Mihkel ja Madis. Kui Mari suri, võttis Mihkel teise naise, Tühhipe Madise Jaani lese Triinu. Neil sündisid veel üks paar kaksikuid, kes ellu ei jäänud, ning peale seda Anu (1772) ja Mihkel (1776). Kui vana Mihkel suri, abiellus Triinu Pruna Jaaniga.
4.2.1. HANS (1754) abiellus Anuga (1754) Leppneemest. Neil sündis üheksa last, kellest neli olid sajandivahetuseks elus: Leenu, Jaan (1789), Madis (1792) ja Ann (1798). Peale isa surma sai Hans Mardi talu peremeheks.
4.2.1.1. JAAN (1789-1835) abiellus Tiiuga (1791), Praga Tooma tütrega. Jaanil ja Tiiul kasvas suureks kuus last: Madis, Toomas, Hans, Mihkel, Anu ja Miina
4.2.1.2. LEENU abiellus Pruna Jaani poja Jüriga.
4.2.1.3. ANN abiellus Ihasalu neemele
4.2.1.4. MADIS (1792) abiellus Kosto Tooma tütre Triinuga
4.3. HANS (1729-1765), Mardi poeg, abiellus Mariga. Neil oli poeg Mihkel ja tütar Mari. Hans suri varakult ja leseks jäänud Mari abiellus Kalja Abramiga.
4.3.1. MIHKEL abiellus 1794. aastal Mariga, Tabani Jaani tütrega. Neil sündis kaks last, kellest esimene, Tiiu peagi suri. Teine laps Jaan sündis otse enne uue aastasaja ettelöömist 1799. aastal.
4.3.2. MARI abiellus Mikuga Randverest ja läks mandrile.

Perekonnanimese panemise aegu elasid talus vana Hans, tema poeg Jaan oma naise ja lastega ning teine poeg Madis, kes on vallaline. Veel elas tollal seal keegi 1806. aastal sündinud Jüri, Tõnu poeg, kes ilmselt on talus sulaseks. Kõik nad said perekonnanimeks Soomberg. Kirikuõpetaja on selle nime väga kähku suupärasemaks teisendanud ja personaalraamatutes on nimekujuks Sumpärk.
Madis Sumpärk, Tiiu ja Jaani poeg, abiellus Poonti Tooma tütre Liisuga ja neil olid lapsed: Jaan, Toomas, Hans, Anna Maria ja Kalle.
Toomas Sumpärk, Tiiu ja Jaani poeg, abiellus Triinu Einbergiga, Tabani Madise tütrega. Neil olid lapsed Anna Leena ja Madis.
Hans Sumpärk, Tiiu ja Madise poeg abiellus Mari Lilleworsiga, Kopli Jaani tütrega.
Anu Sumpärk abiellus Aksi Jaagu Mardiga
Miina Sumpärk abiellus Jüri Preiholmiga
Veel oli neil poeg Mihkel.
vootele
Postitusi: 4
Liitunud: Neljapäev 17. Juuni 2010, 22:32:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas vootele »

Kalle Sumpärkiga olen ma juttu ajanud kunagi.

Mardi talu:
http://www.mardipuhkemaja.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Praaga talu:
http://www.hot.ee/praaga/" onclick="window.open(this.href);return false;
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas kussu »

Panen siia veel ühe lingi mis puudutab Pranglist pärit Blumkviste, paljud harud tulevad tänapäeva välja (kuskilt jõuab ka minuni :D ). Võibolla on kellegile abiks http://www.hot.ee/vigloj/Blumkvist/BLUMKVIST.html" onclick="window.open(this.href);return false;
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Vaatasin sealt seda suguvõsa ja leidsin nime Johannes Pendis Luhtsalu. Kas midagi on teada ka tema vanemate kohta? Millise Pendise poeg ta oli ja kas Luhtsalu on ta uus perekonnanimi, eestistatud vms?
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas kussu »

fossiil kirjutas:Vaatasin sealt seda suguvõsa ja leidsin nime Johannes Pendis Luhtsalu. Kas midagi on teada ka tema vanemate kohta? Millise Pendise poeg ta oli ja kas Luhtsalu on ta uus perekonnanimi, eestistatud vms?
Kahjuks ei ole ise selle baasi kogumisega seotud ja ei oska kommenteerida :(
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Nüüd siis selgub, et needsamad Plumkvistid on ka minu sugupuus: üks vanaema õdedest oli abielus Aleksander Plumkvistiga (Eduardi p).
Tere, sugulased! :D

Huvitaval kombel aga leidsin mina viimasest personaalraamatust neile mõnevõrra teistsugused järeltulijad, kui seal sugupuus kirjas. Huvitav, millest see tuleneb?
Ja kust ma saaksin nende järeltulijate osas edasi - nende lapsed ja lapselapsed? Mõned ehk on tänapäevalgi elavate kirjas?
vootele
Postitusi: 4
Liitunud: Neljapäev 17. Juuni 2010, 22:32:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas vootele »

Aleksander Blumkvist on minu vana-vanaisa.
Terve tema pere kolis millalgi EW perioodil Pranglilt ära ning eestindas perekonnanime - Aer.
Mingil ajal elasid nad Keila-Joal kahes erinevas majas, minu vanaisa Adolf Blumkvist asus elama Keila linna. Kahjuks suri ta 1945a. tuberkoloosi, nägemata ära oma poja, Ado sündi.
Adolfil oli palju vendi ja üks õde, Rosiine, vanatädi, keda ma oma nooruspõlvest mäletan. Enamik vendade elu lõppes noorelt, kas sõjas või õnnetuse läbi. Siiski tean ma mõnda selle pere järeltulijat.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Prangli

Postitus Postitas fossiil »

Hei, sel juhul oled Sa ju minu vanaema Helene Pendise (sünd.Lilleberg) õe Elisabethi pojapoja poeg???
Roosi-tädi mäletan minagi. Ja osad vist kutsusid teda hoopis Siina-tädiks.
Vasta

Mine “Jõelähtme kihelkond”