Fotode korrastamisest

Soovite tuvastada isikuid, kohti, aega vms. Viited pildialbumitele.
Vasta
Aire Veetõusme
Postitusi: 49
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 23:24:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Aire Veetõusme »

Kirjutan lootuses, et ehk siin leidub ka uurijaid, kes on kokku puutunud fotode tagumise poole puhastamisega. Pean silmas korduvatest liimimistest tekkinud liimi- ja paberijääkide eemaldamist. Olen kuulnud, et põhimõtteliselt võiks seda lahti leotada, aga kui foto taha on pliiatsiga kirjutatud, siis kardan, et see läheb kaotsi. Mida soovitate?
Kristy
Postitusi: 280
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 14:54:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kristy »

MA tean, et margikogujad aurutavad eriti haruldasi marke ümbrikelt maha. :roll:
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Kristy kirjutas:MA tean, et margikogujad aurutavad eriti haruldasi marke ümbrikelt maha. :roll:
Ma pole spets, aga kahtlustan, et niiskus ja temperatuuri tõus, mis aurutamisega kaasneb võib mõjutada kuidagi suht tundlikku fotoelementi. Igal juhul kui ka hästi korralikult ühelt poolt aurutada. Paber niiskeks läheb igal juhul ning kuivab teadagi ebaühtlaselt. See võib olla tekitab ka mingeid mõrasid ja mikrorebendeid :?:
Muidugi pole päris kindel. Igal juhul tekib soodne pinnas seente tekkeks ja kuidas sa kuivatada kavatsed. Kõrge temperatuur ja päikese paiste langevad juba eos välja.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Wilholmensis »

See mis endal kergesti pabermaterjalidelt lahti ei tule - ei maksa ise edasi torkida. Järgmine etapp oleks restauraatorid. Meil on spetsiaalsed vahendid materjalide lahtieraldamiseks.
Eriti ei maksa torkida just fotosid kui puudub ettevalmistus rest. alal, kuna fotod moodustuvad õrnatest kolloidkihtidest ja nende kahjustused on enamuses pöördumatud!
Aire Veetõusme
Postitusi: 49
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 23:24:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Aire Veetõusme »

Wilholmensis: vaat seda viimast ma just kardangi ;)
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Wilholmensis »

Hoia neid pimedas ja jahedas ja kuivas. ÄRA EKSPONEERI ORIGINAALE!
Aire Veetõusme
Postitusi: 49
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 23:24:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Aire Veetõusme »

Eks ma hoiangi, aga õudselt tahaks teada, mis selle foto taha on kirjutet :))
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Harri.Värs »

Mul on kogus mõningad fotod, milledesse on aegade jooksul tekkinud rebendid ja mis ähvardavad seetõttu pooleks murduda.

Kas keegi oskab soovitada ettevõtet, kes tegeleb fotode parandamisega (ise vast ei hakka kleeplindiga mökerdama)? Kui palju võiks niisuguse teenuse kasutamine hinnanguliselt maksma minna?
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Wilholmensis »

Mina olen restauraator, saada mulle!
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Wilholmensis »

Aire Veetõusme kirjutas:Kirjutan lootuses, et ehk siin leidub ka uurijaid, kes on kokku puutunud fotode tagumise poole puhastamisega. Pean silmas korduvatest liimimistest tekkinud liimi- ja paberijääkide eemaldamist. Olen kuulnud, et põhimõtteliselt võiks seda lahti leotada, aga kui foto taha on pliiatsiga kirjutatud, siis kardan, et see läheb kaotsi. Mida soovitate?
Ei mingit aurutamist ega leotamist! Fotodel on kolloidkiht, mis ei talu mingisugust niiskust! Vana liim kraabitakse maha skalpelliga, kui liim on kolloidkihi peal, siis selle jaoks on vastavad reaktiivid olemas.
Aire Veetõusme
Postitusi: 49
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 23:24:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Aire Veetõusme »

Tänan!
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Fotode korrastamisest

Postitus Postitas Wilholmensis »

Kui fotol on rebendeid, siis need parandatakse tagumise poole kohalt jaapanipaberiga või spets.teibiga - filmoplast, mis mõeldud kasutamiseks arhiivides, see on CaOH puhvriga, matt, kergesti materjali sulanduv ja hiljem kergesti eemaldatav.

Kahjustunud kolloidkiht puhastatakse, kui on hallitus- või niiskuskahjustus, siis kinnistatakse želatiiniga või veelgi hapramad pinnad cyclododekaniga.
Vasta

Mine “Vanad fotod”