Dagden, Dagdö (mis koht?)

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Dagden, Dagdö (mis koht?)

Postitus Postitas anu.jarv »

Mis koht võiks olla Dagden (olen ka Dagdö vormi kohanud), eeldatavasti kusagi Tallinna lähistel, sest seal elavad isikud on Tallinna Pühavaimu meetrikates kirjas?
Netist otsinguga sain ainult Hiiumaa vastuseks, aga see ilmselt ei sobi.
Mul kaob 1770ndatel üks Hans Bergmann koos perega, kes oli vabadik Väos ja 5.06.1788 on üks samanimeline surnud tundub et Dagdenis Saaga TLA.238.1.65:23?1142,946,634,182,0
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Miks Hiiumaa ilmselt ei sobi?
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Olen seda (koha?)nime Pühavaimu meetrikates üsna palju kohanud, vaevalt et hiidlased Tallinnasse kirikusse käisid või Hiiumaal surnud Tallinna St.Joh. (on see kesklinna?) kalmistule maeti.
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Tere,
pole kindel aga pakun et seletus mitu hiidlaste surmale Tallinnas 1780-ndail aastail on ehk võimalik leida aastakümne algpoolelt. Hiiumaa rootsi talupojad pole soovinud krahv Karl Magnus Stenbocki pärisoriks alistuda, ja augustil 1781 need kõik kihutati minema lõuna-Ukrainasse, Dnjepr-jõe alamjooksule. See ümbes 1000-1200 inimise rühm liikus Tallinna kaudu, ja arvan et üks ja teine on ka sinna jäänud.

Pühavaimu a.1788 surmameetrika-lingist loen välja, et rohelises kastis ainult Stewani Hinrich, 48 a. on pärit Hiiumaalt, von Dagden.
Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Re: Dagden, Dagdö (mis koht?)

Postitus Postitas Uku.Velbri »

anu.jarv kirjutas:Mis koht võiks olla Dagden (olen ka Dagdö vormi kohanud)...
Dagö peaks olema Hiiumaa rootsikeelne nimi rohkem, saksa keeles esines ka Dagden.
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Mind huvitav Hans Bergmann on kolm nime allpool ja märgitud "ibidem" ehk sealsamas, vahepealsel kahel mehel ma mingit asukohta välja ei loe, ühe kohta oleks nagu midagi sõjaväega seoses mainitud.
Aga äkki tõesti Hiiumaaga tegemist, siis olen ilmselt valedel jälgedel.
Aga Kristi seletus tundub päris usutav olevat.
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Patrick Rang »

See, et hiidlasi Tallinnas juba 1700ndate lõpus leidus, ei ole põrmugi üllatav.

a) nii Ungern-Sternbergil kui ka Stenbockil (viimase osas pole 100% kindel) olid majad / valdused Toompeal. Mingil põhjusel eelistasid härrased oma teenijate kaasvõtmist, kui nad liikusid, selle kohta on mitmeid näiteid XIX saj alguse Hiiumaalt.
b) suur hulk hiidlasi olid kalurid, meremehed, madrused ja liikusid seeläbi mööda sadamalinnu ringi.

Kirsti pakutav seletus võib ka osaliselt tõsi olla, kuigi Gammalsvenskbysse saadetud rootslaste põhjalikum uurija Jörgen Hedman ütleb, et ärahüppeid sisuliselt ei olnud (vastupidi Näkimadalates kirjutatule). Kontroll olla olnud nii kõva. Samas on sellel lehel 3 inimest, kes seotud Hiiumaaga - ma arvan, et nad surid 1788 Tallinnas "sõltumatult" 1781 küüditamisest.

Mina ise arvan, et see "ibid" ei käi sootuks mitte Hiiumaa kohta. Nr 150 on "Kokka Jürri, ein alter Kerl aus dem Kirchen (?)" - viimase sõna osas ei ole kindel. Järgmine kanne on "Hans Bergman, ein alter Karjas, ibid". Ehk see "ibid" peaks siis tähendama "aus dem Kirchen".

Terv,

PR
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Tere, loen välja et vana mees Kokka Jürri oli vaestemajast, aus dem Siechen, ja Hans Bergman samuti.
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Patrick Rang »

Jah, Siechen pistab see uue info valguses olevat - ja eks ta ole ka loogilisem.

Terv,

PR
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Suured tänud kaasa mõtlemast, minu otsitav Hans Bergmann pidi 1788 umbes 50 aastane või vanem olema. Pole linna higeloendeid uurinud, kas vaestemaja elanikud ka seal kirjas olid?
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”