Grünfeldt

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Tere!
Kas keegi teab midagi 1840-tel aastatel Tartus elanud Grünfeldt'ide kohta?
Nimelt on mul üks isik- Elisabeth Marie Grünfeldt (see on siis tema neiupõlvenimi)- sündinud Tartus (Dorpat), 13. august 1847, aga ühtegi sünnisissekannet tema kohta ma ei leia.
Suur tänu, kes oskab aidata!
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Grünfeldt

Postitus Postitas Assar »

Aga, kust te juba otsinud olete?
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Vabandan viivituse pärast!
Olen otsinud Tartu linna ja maakonna sünninimekirjadest ja ka personaalraamatutest. Aga nüüd uurisin lähemalt ainukest infot, mis mul on Elisabeth Marie kohta (Tartu Peetri Koguduse personaalraamatust), sealt tuleb välja, et lahtris, kuhu märgitakse religioon, on temal küsimärk. Selle alusel võib vist arvata, et ta ei olnudki luteriusku. Ja ehk oli ta kuskilt sisserännanu?
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=14 ... 7455b6b089
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: grünfeldt

Postitus Postitas Assar »

Heima kirjutas:Vabandan viivituse pärast!
Olen otsinud Tartu linna ja maakonna sünninimekirjadest ja ka personaalraamatutest. Aga nüüd uurisin lähemalt ainukest infot, mis mul on Elisabeth Marie kohta (Tartu Peetri Koguduse personaalraamatust), sealt tuleb välja, et lahtris, kuhu märgitakse religioon, on temal küsimärk. Selle alusel võib vist arvata, et ta ei olnudki luteriusku. Ja ehk oli ta kuskilt sisserännanu?
Jah! Selle suguvõsa uurimine võib osutuda keerukamaks kui pealtnäha paistab. Otsisin välja Põlvas abielu sissekande. Seal on näha, et mees Johann Mahnke on pärit Tilsitist. See kannab praegu nime Sovetsk ja asub Kaliningradi oblastis. Suht samal ajal on abiellunud ka keegi Maria Mahnke, kes samuti Tilsitist pärineb ja eeldatavasti Johanni õde on.
mis Grünfeldti puudutab, siis Põlva abielukandes on kohanime juures tehtud kordusmärk. See tähendaks justkui, et ka tema Tilsitist pärit on.
Kahjuks ei suutnud leida Põlva kogudusest sellist abielupearegistrit, kus ka saksa kogudus sees oleks.

Kui ta seal Tilsitist tuli juusiis polnud tema religioose tausta kohta lihtsalt vahemaa tõttu midagi teada. kuigi samas tuleb tõtt tunnistada, et Tartu sünniaeg on teie poolt viidatud allikas ju antud.

Ka leeriaja kohta on pandud küsimärk kuigi koht on Dorpat. Võimalik, et juba kaasajal oli nende andmete leidmine keeruline.

Vaatan veel natuke edasi. Äkki leian midagi!
Või olete midagi vahepeal ise ...
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Kirsti Ervola kirjutas: Tere,
loen välja et Elisabet Marie Grünfeldt oli tullud aastal 1881 Tartust Põlva, Johann Mahnke ja Elisabet Marie laulatati 17.1.1882 Põlvas (saksa koguduses), poeg Ludvig sündis Peris (Perrist) 17.12.1882 ja Carl Kiumas (Kioma-Hof) 27.2.1886, ka saksa pihtkonnas.

Kas oleks võimalik, et Grünfeldt pole Marie Elisabeti vanemate nimi, aga et tema on see nime hiljem võtnud/saanud? Kahjuks ei väikest tekstist tema nime all saa aru.

Marie Elisabet on küll luterlane, aga Põlva pastor pole teadnud tema konfirmatsiooni kuupäeva, ainult et tema on Tartus leeritud.
Kahjuks ise ka aru ei saa, aga mingi nimi on Kottart. selliseid leiab ka luterikoguduste otsingus. Kuna Tartus sündinud, oleks loogiline kahtlustada Tartu Jaani kogudust. Sealt paraku ei leidnud. aga nimi Mahnke on kuratlikult tuttav, mulle ei meenu praegu millega seoses ...

Minu andmebaasis on kaks Mancke nimelist.I. Rosalie Mancke, II. Natalie Adelheid Mancke. Mõlemad on abielus olnud Carl Julius Böning´ga * Võru 7.09.1808, + Narva 18.04.1847
Need andmed ise pärinevad Viljandi Jaani koguduse saksakoguduse personaalraamatust, mille indekseerimisega praegu tegelen.

Võimalik, et sama suguvõsa. Kottart ja Kottard nimeliste kohta moment ei seostu midagi.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Postitus Postitas Katsa »

Ma ei tea, kas see kuidagi asjasse puutub, ent minus äratas tähelepanu asjaolu, et samal kuupäeval, s. o. 13. augustil 1847. a. sündis Tartus veel üks Elisabeth Marie, perekonnanimega Saral. Kummaline kokkulangevus.
Oleks Marri või Leno või Liso, ei paneks üldse tähele.
Saaga EAA.3150.1.636:276?1182,1280,797,337,0
Katrin H.
Kirsti Ervola
Postitusi: 1326
Liitunud: Pühapäev 07. Mai 2006, 19:13:05
Asukoht: Helsinki
Status: Eemal

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Ja väga imelik jutt: see täpselt sama Elisabeth Marie on registreeritud ka Tartu-Maarja koguduses! Saaga EAA.3148.1.213:16
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Suur tänu vastajaile!

Elisabeth Marie on tõesti selline eesnimi, mida igal teisel just ei kohta. Ma panin ise ka tähele, et samal päeval on Tartus sündinud Elisabeth Marie Saral, võibolla tõesti on minu otsitav isik oma nime ehk hiljem muutnud Grünfeldt'iks (?). Proovin midagi Saralite kohta edasi uurida.
Kottart'i nimest ei saa ka täpselt aru, ise arvasin, et ehk on tema ema neiupõlvenimi. Kottart'i nimelisi leidsin küll Äksi kandis.

Põlva Koguduse abielusissekandest sain mina aru, et Johann Mahnke ja tema õde (arvatavasti) on pärit (elasid) Tislist (Tilsit mõis). Aga Elisabeth Marie kohta on kas samuti märgitud Tilsit või on see ehk hoopis Dorpat'it tähistav D täht?

Huvitav oleks teada, mille poolest see nimi Mahnke Teile tuttav ette tuleb, Assar. Isiklikult suudan leida väga vähe infot oma vanavanavanaisa (Johann Mahnke) kohta, niipalju teangi, et on sündinud Einhaus'is Lauenburgis Saksamaal 1855. a, ja koos Elisabeth Mariega oli tal 2 last, üks neist minu vanavanaisa.
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Postitus Postitas Katsa »

Võib-olla on tegu lapsendatud lapsega, kes sai lapsendaja perekonnanime? Ka see on üks võimalus. Igatahes mina peaksin nende andmete põhjal täiesti arvestatava tõenäosusega seda Elis. Marie Saral-it (Sarral? või äkki Sarab, nagu ma esmapilgul välja lugesin?) ja Grünfeldti üheks ja samaks isikuks.
Katrin H.
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Postitus Postitas Heima »

Vaatan, et Elisabeth Marie Sarab(l)i isa Peteri nime ette on pikk jutt kirjutatud. Aga kahjuks ei saa mina küll aru, mis seal seisab. Kas võib olla miskit tähtsat?
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=14 ... 14406d8598
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Postitus Postitas Katsa »

Der unbestimmt beurlaubte Soldat - tähtajatule puhkusele saadetud soldat
Katrin H.
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Aitäh, Katrin!
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Grünfeldt

Postitus Postitas Assar »

Heima kirjutas: Huvitav oleks teada, mille poolest see nimi Mahnke Teile tuttav ette tuleb, Assar. Isiklikult suudan leida väga vähe infot oma vanavanavanaisa (Johann Mahnke) kohta, niipalju teangi, et on sündinud Einhaus'is Lauenburgis Saksamaal 1855. a, ja koos Elisabeth Mariega oli tal 2 last, üks neist minu vanavanaisa.
Ma arvan, et see tuleb mul veel meelde. Mul on mõned mõtted, kus ma seda nime võib olla kohanud olen, aga midagi kindlat ei luba küll.

Lauenburgi nö. hertsogkond asub iseenesest kohe Lübecki ja Hamburgi külje all.
siin on kaart:

http://kreis-lauenburg.alpha-kart.com/

Kaarti saab suurendada ka ja et Einhausi leida, tuleks sihtida Ratzeburgi. Või siia klikata

Selles regioonis tundub, et üks kirik (evangeelne) on Ratzeburgi Georgi kirik. Siit saaks kontakti:

http://www.st-georgsberg.de/Information ... tionen.htm

Isegi kui see pole õige koht. Annavad nad kindlasti kindlama suunise

Leidsin ka püha Peetri kiriku Ratzeburgis:

http://www.st-petri-ratzeburg.de/

Võib olla oleks abiks ka:

http://wiki-de.genealogy.net/Kreis_Herzogtum_Lauenburg

Soovitan pöörduge kindlasti mõnel neist lehtedest oleval kontaktaadressil ja saaksite kindlasti jäljed kätte. Edasi võite mõelda kas või mormoonide peale. Minu arust saab neilt filme tellida ju üle maailma. ilmselt tuleb arvestada mingi ooteajaga. Kas ja mis see maksab - pole kogemusi kahjuks. Äkki keegi oskab rohkem öelda.
Aga võimalik on kindlasti neilt kohapeal ka küsida.
Viimati muutis Assar, Neljapäev 19. Veebruar 2009, 11:34:02, muudetud 1 kord kokku.
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Suured tänud tähtsate juhtnööride eest, Assar!
Ise ei oskaks selliseid aadresse vist kuskilt välja otsida.
ebemann
Postitusi: 188
Liitunud: Pühapäev 11. Jaanuar 2009, 18:18:01
Asukoht: saksamaa
Status: Eemal

Postitus Postitas ebemann »

Vöib olla tasuks otsida Järvamaalt. Seal tuleb sellist nime ette. Olen omale väikse märkuse teinud: Grünwaldt Koigi möisa omanik.
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Aitäh, uurin ka sealtkandist.
Eve Resev
Postitusi: 75
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 19:03:07
Asukoht: Tartumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Eve Resev »

Rõngu kirikuraamatutes on palju Grünfeldte.

Lugupidamisega,
Eve Resev
Eve Resev
Postitusi: 75
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 19:03:07
Asukoht: Tartumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Eve Resev »

Rõngu kirikuraamatutes on palju Grünfeldte.

Lugupidamisega,
Eve Resev
ebemann
Postitusi: 188
Liitunud: Pühapäev 11. Jaanuar 2009, 18:18:01
Asukoht: saksamaa
Status: Eemal

Postitus Postitas ebemann »

Mulle juhtus eile kuskil ette, täpset aadressi ei mäleta, arvan et, Eesti möisad.ee vöi ais.ra.ee kuna otsisin Baranoffide möisaelu andmeid Paide kandis. Igatahes olen väikse märkuse teinud Alexandra Grünfeldi kohta 1844-1908, Tema oli Rimski -Korsakovi vennatütar.
Ja veel üks väike märge 17 saj. Fersen-Stackelberg, Löwenstern( peaks vist möis olema)? Essen -Grünfeldt sugupuuharu. Niguliste kirik vöiks ka midagi ehk anda. Nimi on mulle väga tuttav, kui juhtun veel nägema, siis kirjutan viited üles.
Igatahes olid nad aadlikud ja arvatavasti ka tulumaksuvabad isikud, see Tartu Grünfeldt.
ebemann
Postitusi: 188
Liitunud: Pühapäev 11. Jaanuar 2009, 18:18:01
Asukoht: saksamaa
Status: Eemal

Postitus Postitas ebemann »

Grünewaldt- Mexhof , Mäo möis?
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Aitäh, Ebemann!
Kahjuks oli küll Mäo viimane mõisaomanik Alexandra von Grünewaldt, aga mitte Grünfeldt. Need kaks nime on paraku suht erinevad, nii, et see pole vist päris see suund, kust otsima peaksin.
Aga AIS otsingusüsteemist leidsin ühe Eestimaa kubermanguvalitsuse, Saksa ekspeditsiooni toimiku, mis on aastast 1849. Ja pealkiri on selline:
Akte betreffend den wegen Misshandlung des Waisenkindes Marie aufgeschuldigten Tüschelschen Krüger T. Grünfeldt
Nagu ma aru saan, on Grünfeldt (keegi) siis orblast Mariet (küll mitte Elisabeth Mariet) halvasti kohelnud.
Mis võiks tähendada Tüschelschen Krüger? Ja kas keegi teab ehk mõnda T. Grünfeldti kuskilt Põhja-Eestist 19. sajandi keskel?
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Ja aitäh ka Teile, Eve Resev!
Olen Rõngu poolt ja ka Pärnu poolt Grünfeldte otsinud, kahjuks sellise nimega isikut ei ole sealt leidnud. :(
Eike Riis
Postitusi: 280
Liitunud: Reede 22. Juuli 2005, 18:06:07
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: grünfeldt

Postitus Postitas Eike Riis »

Assar kirjutas: Jah! Selle suguvõsa uurimine võib osutuda keerukamaks kui pealtnäha paistab. Otsisin välja Põlvas abielu sissekande. Seal on näha, et mees Johann Mahnke on pärit Tilsitist. See kannab praegu nime Sovetsk ja asub Kaliningradi oblastis. Suht samal ajal on abiellunud ka keegi Maria Mahnke, kes samuti Tilsitist pärineb ja eeldatavasti Johanni õde on.
mis Grünfeldti puudutab, siis Põlva abielukandes on kohanime juures tehtud kordusmärk. See tähendaks justkui, et ka tema Tilsitist pärit on.
Kahjuks ei suutnud leida Põlva kogudusest sellist abielupearegistrit, kus ka saksa kogudus sees oleks.

Kui ta seal Tilsitist tuli juusiis polnud tema religioose tausta kohta lihtsalt vahemaa tõttu midagi teada. kuigi samas tuleb tõtt tunnistada, et Tartu sünniaeg on teie poolt viidatud allikas ju antud.
Väga ebatõenäoline, et nende isikute jälgi tuleb kusagilt Königsbergi kandist otsida, kui tegemist on sissekandega on Põlva koguduse raamatus. Tilsit on Põlva khk-s asuva Tilsi mõisa saksakeelne nimi. Tilsi mõis on eraldatud Väimela mõisast 1750-ndatel aastatel (vt www.eha.ee > Andmebaasid > Eesti ala mõisate register).
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Jah, seda sain ma juba aru, et Tilsit on Tilsi mõis.
kristiina.laur
Postitusi: 1
Liitunud: Reede 20. Märts 2009, 17:07:03
Status: Eemal

saralist

Postitus Postitas kristiina.laur »

Tervitus

kus kaugele Sa oma uurimuses kõrval haru kaudu Saralitega jõudsin.
Olen ise Saralite järeltulija ja huvitav oleks teada, et kas ehk mõni sinu otsingu tulemus ka kuidagi minu esivanemateni jõuab.
Minu vanavanavanaema oli Marie Saral- seda küll peale abielu. Ehk aga on vanavanaisa ja sinu otsitud Elisabeth Saral omavahel seotud

Parimat,
Kristiina
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Tere, Kristiina!
Olen hetkel sellest uurimisest natuke tagasi tõmbunud, sest olen suhteliselt ummikus.
Sain teada niipalju, et Elis. Marie sai abielludes Grünfeldt'i nime, arvatavasti siis ka Kottardi nime samal moel. Aga ma ei saa hästi aru, kas Elisabethi sünninimi oli Saral või Sarab, tundub nagu oleks pigem Sarab (kuigi see on suht imelik nimi). Ja ühtegi jälge kahjuks ei ole ma leidnud tema vanematest - Peter ja Tio Saral(b?)ist.
Kadri102
Postitusi: 364
Liitunud: Neljapäev 08. Jaanuar 2009, 22:07:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Kadri102 »

Tere!
Saaremaa Kuressaare sünnimeetrikas jäi silma Grünfeldi nimi, panen igaks juhuks siia http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,599,128,0
Veel üks http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,464,100,0
Veel üks viide Grünfeldtidele http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1530,453,0

Kadri
Heima
Postitusi: 17
Liitunud: Esmaspäev 02. Veebruar 2009, 17:22:02
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas Heima »

Aitäh, Kadri!
jaan.grün
Postitusi: 2
Liitunud: Reede 01. Mai 2009, 11:42:05
Status: Eemal

Grünfeldt

Postitus Postitas jaan.grün »

Sattusin seda foorumit lugema ja nägin tuttavat perenime. Nimelt oli minu vanavanaisa Jaan Grünfeldt, sündinud 1861 ja sajandivahetusel elas ta perekond tartus. Kuna me mõlemad oleme Jaanid ja sünniaastate vahe täpselt 100 aastat, siis oleks huvitav leida tema lähedaste kohta mingit täiendavat dokumentaalset infot, aga ei oska kusagilt alustada.Kõik vihjed oleks teretulnud. Tervitades Jaan.
Kadri102
Postitusi: 364
Liitunud: Neljapäev 08. Jaanuar 2009, 22:07:01
Status: Eemal

Postitus Postitas Kadri102 »

Silma jäi selline Grünfeldt http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 6,732,78,0
Kadri
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”