Suislepa Järveküla

Vasta
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Suislepa Järveküla

Postitus Postitas Kalmerm »

On tore tõdeda, et siin foorumis pole Tarvastu selline kolgas nagu Kolga-Jaani või Tallinn, kus keegi ei käi. Lisan väikese parandus ja täienduse Tarvastu kohaajalukku. Nimelt sai selgeks eelnev, Suislepa Järvekülaga seotud segaduse põhjus. Selle eest tänan Ajalooarhiivi, kus on märgatavalt täiendatud ja laiendatud kinnistute andmebaasi (WWW.eha.ee/kinnistud/) Seal on nüüd andmed ka Viljandimaa mõisate kohta 19. saj lõpust kuni nende võõrandamiseni.
Võrtsjärve äärne Järveküla oli Õhne jõe suudmest põhja pool asuv neljakandiline (ca 2 x 2 km) lahustükk, mida ümbritsesid Vana-Suislepa riigimõisa maad: loodest Kivilõppe, edelast Unametsa küla ning kagust Järveküla osa. Selle Tarvastu mõisale kuuluva Järveküla karjamõisa kooseisu kuulus ka Tondisaar (Võnnsaar) Võrtsjärves.
Tarvastu mõisnik Jakob Moritz Justus von Menschenkampff kinkis Järveküla karjamõisa Uue-Suislepa mõisa omanikule parun Moritz von Krüdenerile 5. aprillil 1908. Tegemist polnud, aga mitte tema Suislepa mõisas elava (õemehele) Moritz Wilhelm Hamilkariga (Moritz Wilhelm Hamilton von Krüdener sünd. 1862 Tartus, 1888 aastal päris isalt Uue-Suislepa mõisa, kus elas ja mida majandas kuni mõisa riigistamiseni 1919. aastal. Rahvas mäletas teda kui väga head ja hoolitsevat inimest. Oli viimase Tarvastu mõisniku Karl von Menschenkamffi õemees.) vaid hoopis tema 6 aastat vanema venna Moritz Bernhard Alfred von Krüdeneriga, kes oli ilmselt Uue-Suislepa mõisa kaasomanik. Vanem vend, kes kasutas tavaliselt küll eesnime Alfredi elas Tartus, Tallinnas aga ajuti ka Uue-Suislepa mõisas.
Selle kinkimise põhjuste kohta on olemas rahvapärimus lugu peeru mõisast. Arvatavati on küll tegemist pseudo kohamuistendiga ehk siis tollal populaarse anektoodiga, mille tüüpsisu kohalike mõisnike ja oludega kohandati.
Igatahes jäävad eelnevalt jutuks olnud Raja talu nr A-9 koos naabritega sellele, 1908. aastal Uue-Suislepa mõisale liidetud, Järveküla osale. Roosiorust 4. talu mööda Annioja lõunasse oli Kingu ja see jäi juba Vana-Suislepa maadele.
ants60
Postitusi: 154
Liitunud: Kolmapäev 16. Märts 2011, 09:31:03
Status: Eemal

Re: Suislepa Järveküla

Postitus Postitas ants60 »

Huvitav oleks teada , kuida sattus Tondi saar Rannu valla maaalale?
Vasta

Mine “Tarvastu kihelkond”