Säga / Segga

Vasta
Tarmo Säga
Postitusi: 38
Liitunud: Esmaspäev 09. Detsember 2019, 15:59:12
Status: Eemal

Säga / Segga

Postitus Postitas Tarmo Säga »

Tere!

Olen oma sugupuu otsimisega jõudnud sinnani, et Tarvastu kihelkonnas on vähemalt 4-5 erinevat Säga nimelist sugupuud ja minu puu ei saa üldse algust Säga nimest ning Johan Segga sai selle nime alles peale sõjaväest naasmist.

Viide ise siin: https://www.geni.com/people/Johan-Segga ... 8982277063

Kuidas sai Johan endale selle nime kui varasemates esivanemate kirjetes seda meesliini pidi ei ole? Ema liinis siiski on...
Tarvastus oli olemas Segga talu ja ka Sägä küla kuid kui ma õieti aru saan siis Tiukre (Johan sündis Tiukres) ei sobi kuidagi siia nimekirja...

Ja see mõisa möldri rida jookseb ka kokku. Leidsin 1782 rahvaloendusest küll Tiukre kirjed kuid seal ei ole Jaaguga seoseid.

Mul on jätkuvalt kuklatunne, et see Segga nimi ei tulnud juhuslikult ning selle taga on rohkemat ning need Segga'd nii Tarvastus kui ka Suislepas jooksevad ikkagi lõpuks kokku.

Igasugune lisainfo minu sugupuu osas oleks väga teretulnud! Ja üldse vaatan seda Sägade teemat sellise pilguga et selle peaks kuidagi ühte kokku koguma ja aru saama kogu Tarvastu kihelkonna Sägade sasipuntrast :D

Aitähh juba ette!
Tarmo Säga
Ette tänades,

Tarmo Säga
jussK
Postitusi: 1031
Liitunud: Kolmapäev 03. Märts 2010, 12:40:03
Asukoht: Tre Fin
Status: Eemal

Re: Säga / Segga

Postitus Postitas jussK »

1826a vaherevisjon on puudu, seal on kirjas kes mis nime said. Perenimede panemist valvati ainult mõisa piirides, seega teise mõisa samanimelised ei ole seotud...

Vaatasin geni ja seal on pilt väga jube :(
Miljon nime ja paljud mööda pandud, tunnen kaasa sellele kes selle korda teeb. Ntks Johani isal Jaagul ei saa mitte kuidagi mingit pere nime olla ( kui ta just saks või vähemalt tähtis vabamees polnud), ta ju 1808 juba suri ja nimed tulid Liivimaal 1826. aastal.

Lisaks veel et perenimed ei pea olema teiste pere liikmetega seotud, lapsed võisid eri nime võtta, seda ka vanemate suhtes.
Tarvastus oli olemas Segga talu ja ka Sägä küla kuid kui ma õieti aru saan siis Tiukre (Johan sündis Tiukres) ei sobi kuidagi siia nimekirja...
Ema oli ju Seggalt pärit, isa aga Tiukrega seotud, vt. nende abielukannet
Tarmo Säga
Postitusi: 38
Liitunud: Esmaspäev 09. Detsember 2019, 15:59:12
Status: Eemal

Re: Säga / Segga

Postitus Postitas Tarmo Säga »

Vaatasin geni ja seal on pilt väga jube :(
Miljon nime ja paljud mööda pandud, tunnen kaasa sellele kes selle korda teeb. Ntks Johani isal Jaagul ei saa mitte kuidagi mingit pere nime olla ( kui ta just saks või vähemalt tähtis vabamees polnud), ta ju 1808 juba suri ja nimed tulid Liivimaal 1826. aastal.
Eks ma olen hetkel ise ka seda jama seal veidi tekitanud. Ei hakka seda veel muutma, panen enne järjekorra jms enda jaoks paika.
Kas kuskil on olemas ka mingi juhend vms selliste enne perenimede panekut isikute õigeks kirjapanekuks? Olen näinud kirjaviisi:
[Tiukre] Jaak
[Tiukre Jaak] Jaak
Kas selline nimekuju võiks olla õige?
Ette tänades,

Tarmo Säga
jussK
Postitusi: 1031
Liitunud: Kolmapäev 03. Märts 2010, 12:40:03
Asukoht: Tre Fin
Status: Eemal

Re: Säga / Segga

Postitus Postitas jussK »

Mida vähem ülimäärast seda parem, nimi on nimi ja sinna lahtrisse pole mõtet muud sodida. Igal asjale on omad kohad.
Kui perenime pole siis ainult eesnimega võib tulla palju "kokkusobivusi", seega on parem sel juhul jah sinna midag lisada, enamsti siis see tunnetuim hüüdnimi.
Kui nimel on mitu eri kirjapilti või on mitmeid tuntuid hüüdnimesi või nimevahetusi siis selleks on oma lahter täiesti olemas - "Muud nimed, hüüdnimed"
Ka perenimelahtris käib ainult perenimi, see viimane millega inimene on või on maetud. Sünninime jaoks on oma lahter ja muud vahepealsed perenimed käivad samuti "Muud nimed, hüüdnimed" lahtrisse, igale nimele koma vahele siis töötab ka otsing ilusti.

Kahjuks on veelgi genis neid kes kirjutavad kogu eluloo perenime lahtrisse. Ja siis veel need kes kirjutavad igasse võimalikku kohta isa nime, tegemist on ju sugupuuga kus isa nagunii on näha ju…

ps. vanasti genis seda "Muud nimed, hüüdnimed" lahtrit polnud ja meestele sünninime oma samuti, seep. on ka vanades profiilides nime rägastikud veel näha, suurem osa genilasi õnneks küll puhastab selliseid profiile :)
Vasta

Mine “Tarvastu kihelkond”