1. leht 1-st

Jõulud

Postitatud: Esmaspäev 30. November 2015, 10:52:11
Postitas ants60
Palun pange siia lugu sellest kuidas vanast ja okupatsiooni ajal jõule peeti

Re: Jõulud

Postitatud: Teisipäev 22. Detsember 2015, 11:04:12
Postitas ants60
Kahju , et keegi ei julge midagi arvata. Tean , et isegi suured kommunistid pidasid jõule! Lugege kas siis Lennart Meri mälestusi.

Re: Jõulud

Postitatud: Kolmapäev 23. Detsember 2015, 10:38:12
Postitas ants60
Häid jõule kõigile selle saidi kasutajatele!

Re: Jõulud

Postitatud: Teisipäev 29. Detsember 2015, 14:02:12
Postitas ants60
Head vana-aasta lõppu kõigile inimestele!

Re: Jõulud

Postitatud: Teisipäev 29. Detsember 2015, 22:05:12
Postitas Arvo.Jägel
Aitäh heade soovide eest!
Häid pühi ja aastavahetust teilegi!

Mis minu lapsepõlves (aastad nii 70-dad) jõulude pidamisse puutub, siis ausalt öeldes praktiliselt ei peetudki. Vanaema otsis ja kuulas küll raadiost (ilmselt saksa jaamadest) jõululaule, aga muud üritused olid ikka ja alati aastavahetusega seotud. Naabrite ja tuttavate kohta ma ei tea (tol ajal oli teema tabu), aga pole ka tagantjärele kuulda olnud, et keegi kuskil oleks salaja jõulusid pidanud; eks muidugi mõni võis kuuse varem tuppa tuua. Arvata võib, et linnakese paar usklikku jõule ikka tähistasid; paar kommunisti küll vaevalt.

Re: Jõulud

Postitatud: Neljapäev 31. Detsember 2015, 11:27:12
Postitas ants60
Meie pere kogu aeg jõule tähistanud. Ka kolhoosi partorg tõi jõulukuuse tuppa. Kui elasin Tallinnas aa1972 - 1982, siis tähistasime kogu aeg jõule. Jõulude ajal ei tohtinud verivorste müüa. Töötasin sel ajal kaupluses ja just jõlulaupäeval toodi verivorstid sisse. Müüsime selle kõik ruttu maha ja häda polnud midagi. Vene aeg oli selline tore aeg räägiti üht ja tehti teist. Kui oli tutvusi , siis sai ikka ka defitsiiti. Kes pole vene ajal elanud jäävad paljud asjad arusaamatuks, Mõnusat aastavahetust ja õnnerikast uut aastat! Ants

Re: Jõulud

Postitatud: Laupäev 02. Jaanuar 2016, 11:42:01
Postitas ants60
Head uut aastat!

Re: Jõulud

Postitatud: Neljapäev 07. Jaanuar 2016, 11:35:01
Postitas ants60
Jõulud on tähtsaimaid rahvakalendri pühi ka tänapäeval, tähistades talvist üleminekut lühenevatelt päevadelt päikese uuele võidule. Jõulude vastandiks on kalendri suvepoolel jaanipäev. Jõulud ja aastavahetus on kõikjal maailmas püha, mida tähistatakse vanadest tavadest lähtudes eriliste ja rohkete toitudega, mängude, laulude ja lõbutsemisega. See on püha, mis sisaldab palju erinevatest aegadest pärit kihistusi ja tavasid ning haarab inimesi olenemata nende ametist, positsioonist ja usutunnistusest või selle puudumisest. Jõulude, nagu ka aastavahetuse juurde kuuluvad kingitused, lahkunud esivanemate mälestamine kalmudel küünalde süütamisega või nende meenutamine, sugulaste ja sõprade õnnitlemine kaartidega, jõulupuu, jõulukirik ja jõululaulud, paljudes riikides vabad päevad või koguni pikem jõulupuhkus. Viimase saja aastaga on jõuludest kujunenud suured kaubanduslikud pühad, mis algavad varakult detsembri algul või juba novembri lõpul, s.t advendiajal ja isegi selle eel. Nende pühade ajal ostetakse ja kingitakse tohutult palju pisiasju ja ka suuri hinnalisi esemeid. Jõulud on oma praeguse ilme omandanud kogu maailmas viimase viiekümne aastaga. Eestis on jõulukombed mõnevõrra segunenud näärikommetega. Tunnuslik on, et paljud moenähtused on siia jõudnud suhteliselt hiljuti, viimase kümmekonna aasta vältel.

Inglise folkloristid Jacqueline Simpson ja Steve Roud on jõulude kohta kirjutanud read, mis peavad paika ka meil: jõule tähistatakse väga erinevalt ja kõik pühitsemise viisid mahuvad mõiste 'tavalised jõulud' alla.

Kuid kõige enam määrab selle, missuguseid jõulud on, ikkagi see, kas peres on lapsi või ei ole. Nii oli see varem ja on ka täna muudegi pühade puhul. Lastega peredes on kombeid rohkem ja pühad mitmekülgsemad.

Eesti nimetus jõulud tuleneb muinasskandinaavia sõnast jul (vanainglise nimetus yule). Väga mitmel pool Lõuna-Eestis (Võru-, Setu- ja Mulgimaal) kutsuti jõulusid varem ka teise, vanema nimetusega talvistepühad, talvsi-, taliste-, talsipühad, mis sarnaneb balti ja slaavi nimetustega.

Re: Jõulud

Postitatud: Laupäev 17. Detsember 2016, 12:01:12
Postitas ants60
Talves on midagi tõelist


Talves on midagi tõelist –

teadsid juba me vanaisad.

Pimedust, külma ja raskusi

trotsisid nemadki visalt.

Talves on midagi jäädavat –

ta millalgi alati tuleb,

ja haarab meid kõiki endasse

ja väheks ma suure suu suleb.

Talvel võib kõigesse peituda –

lumme ja toaseinte vahele.

Mõnikord lund vaat ei tulegi,

kuid talv ei jää iialgi vahele.

Elina Allas