Viljandi Jaani ja Pauluse koguduse arhiiv

Vasta
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Viljandi Jaani ja Pauluse koguduse arhiiv

Postitus Postitas Kalmerm »

Raamatus „ Eesti Evangeeliumi Luteriusu kirikud. Tartu 1939.” on kirjutatud: Kuni 1860. aastani (keskaeg välja arvatud) oli Viljandis vaid üks kogudus ja üks kirik (Viljandi Jaani). Pärast seda lahutati kogudus kaheks: linna- ja maakoguduseks. Linnakogudusele jäi vana kirik (Jaani), maakogudusele ehitati uus. Uuele kirikule pandii alus 29.06.1863 ja anti nimeks Pauluse kirik.
Endine Jaani koguduse arhiiv on kuidagi äärmiselt segaselt kahe Viljandi koguduse arhiivi vahel ära jaotatud. Näiteks on Kõpu abikoguduse meetrikaraamatud 1834. aastast Pauluse koguduse all. Varasemad sünni-, abielu-, ja surmameetrikad Kõpu ja Puiatu kohta on aga Jaani koguduse arhiivi 2. nimistus. Nimistus pole aga märgitud, millised neist raamatutest Kõpu ja Puiatu kohta käivad.
Leidsin üpris juhuslikult mind huvitava sünnisissekande 1812. aasta augustist Puiatus. Ei märkinud kahjuks viidet ja teist korda nö süstemaatiliselt otsides on seda juba väga raske leida, sest nimistu järgi on sellel aastal mingis osas peetud kuni nelja raamatut üheaegselt, ja näib, et ka lehekülje numbrid ei jookse alati järjekorras.
Kas keegi oskab Viljani Pauluse ja Jaani ehk siis Viljandi maa- ja linna koguduse kirikuraamatute jaotuses ja kirjeldamises mingit süsteemi ja loogikat leida.
Baumthal
Postitusi: 18
Liitunud: Reede 18. Mai 2007, 14:11:05
Status: Eemal

Kõpu kirik

Postitus Postitas Baumthal »

Kõpu kirik ja kogudus kuulusid Jaani alla kuni 19. saj. alguseni siis alles eraldus kui abikogudus
Vasta

Mine “Viljandi linn ja kihelkond”