Probleem jälgede leidmisega

Vasta
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Probleem jälgede leidmisega

Postitus Postitas Assar »

Selline probleem.
Üks minu esiema on Maria Helena Tabach või Taback. Kes oma elu elas kuni surmani Paides olles abielus müürsepp Jacob Johann Hinrichsoniga ning enne seda kellegi Friedrich Nicolai Heydeken nimelisega.

Maria Helena sündis Paide personaalia järgi 19 IV 1770 Tallinnas ja ristiti pühavaimus. Isa peaks tal olema Johann Christoph Tabach Schullehrer und Küster (Schüster?) in Reval ja ema tõenäoliselt Maria Elisabeth Holm Matthiase tütar. Pole aimu, kas on seotud Naissaare Holmidega.

Otsides sündi pühavaimu kogudusest, ma seda ei leidnud. Küll aga leidsin samadele vanematele veel kolm last, kellest ühe sünd välistab Maria Helena sündimise just nimetatud ajal. Paide personaalia järgi peaks tal olema ka õed:
Dorothea Louise, kes sündis umbes 1774 ning abiellub 29 XI 1798 Paides Johann Friedrich Silscky´ga, kelle sündi ka ei leidnud ning Christiana Tabach, kes abiellub Paides 31 X 1798 Carl Friedrich Raupach´ga. Ilmselt on ka viimase õde ja ta mees, Raupach, minu otsesed esivanemad. Nende kummagi jälgi leida paraku ei õnnestu mingi valemiga.

Ajalooarhiivist "Törne arhiivist" leidsin vihje kellegist rätsepast Thomas Tabach´st, kes on abiellunud Anna Catharina Baumann´ga või teistel andmetel Frau Ältermann Höppener Magd - võib sama inimene olla. Vanuselt sobiks Johann Christoph neile pojaks. Paar on kindlasti saanud 2 tütart:
Dorothea Helena Tabachi, kes sündis 26 XII 1735 Raplas ja abiellus 20 XI 1757 Tallinna kodanik Peter Michael Naufock´ga. Teine tütar on Gerdrutha Elisabeth, kes abiellus 6 XII 1771 (pühavaimus?) Jacob Johann Holm´ga. Võrdluseks, et ka võimalik vend Johann Christoph abiellus Holm´ga. Paraku Rapla kiriku andmeid nii varasest ajast Saagas pole. Huvitav kas üldse pole? Tabach nimevorm on ka nii harva esinev, et kohe mitte midagi ei leia.

Müürsepp Johann Jacob Hinrichsoni juurde tagasi tulles on teada personaaliast, et ta suri 16 III 1831 Paides. Surmakandest on just see leht puudu. Sünniaeg on arvutatult ca 1766 Rootsi Mihkli kogudus Tallinnas. Ei ole leidnud sellist paraku.
Küll aga olen kunagi väga noorena teinud ilma viiteta allikale ühe märkuse. Kellegil Jacob Johann Hinrichsonil ja Margaretha Elisabeth Jolanderil on Rootsi Mihklis 23 VI 1763 sündinud poeg Johann Jacob. Ka sellist sündi ma pole hiljem leidnud ning ma ei tea, kust ma selle fakti leidnud olen.

Parem pole lugu ka Carl Friedrich Raupach´ga. Abielukandes (abiellub Paides 31 X 1798) on ta kirjas kui Privatschullehrer in Weissenstein. Mul pole aga infot ühegi erakooli kohta, mis Paides võis tegutseda. Tal tean kahte last 3 V 1800 sünnib Paides Christina Elisabeth ja 19 VIII 1804 Tartu Jaanis Amalia Theresia. Rohkem sellest perest ja sellest isast ei kippu ei kõppu. Ei midagi enne 1798 aastat ega pärast 1804 aastat.

Tänu Tartu Ülikoolis õppimisele tean, et minu 3*vanaisa vanemad olid Johann Friedrich Ferdinand Heinrichson ja Elisabeth Raupach. Paidest leidsin selle pere hingerevisioni. Naisesünni ajaks saab ca. 1801 ehk põhimõtteliselt sobiks Christina Elisabeth pealegi on mõlemad Karli tütardena täheldatud. Probleem aga selles, et minu esiisa vennal (mõlemad vanemad samad) on ülikooli toimikus ka sünnitunnistus (*17 III 1833 Pihkva läh.). See pärineb ühest Pihkva õigeusu kirikust. Elisabethi vanemaks on märgitud keegi mittetöötav kubermangu sekretär Hamburgist Boris Feodorov Raupach. Carl Friedrich ei saa ju Boris olla või saab?

Raupachide suguvõsa on Eestisse tulnud, aga mitte palju varem Saksamaalt Strahlsundist. Esimene kanne, mille Eestist olen leidnud on apteeker Carl Georg Raupachi (1755 - 1800) abielu 12 II 1787 Tallinna Oleviste koguduses Margaretha Dorothea Runbergiga (1764 - 1805). Ka naine oli Strahlsundist pärit. Lapsed on sündinud Haapsalus ja kõik on Tallinna tagasi pöördunud. Minu Carl Friedrich võiks olla kõige enam tolle mehe vend. Carl Georgi vennad Strahlsundist keda tean on

1. Brandamus Georg Friedlieb 1748- 1772 (sureb liiga vara)
2. Georg Friedrich Christoph - kes oli tõesti kaupmees Lübeckis ja
Midlenis Hamburgi lähedal.
3. Johann Ehrenfried - St. Peterburgi kaupmees
4. tundmatu - Leitnand venemaal

Nende laste isana olgu märgitud Gerhard Christoph Raupach, kellest on ka venepäraselt raske Feodorit kujutada. Ei ühtki kooliõpetajat. Ning mitte ühtki niidiotsa. Kuskilt ei oska midagi ostida. Ka AIS ei aidanud.
Ühesõnaga probleeme on mul palju ja üks keerulisem kui teine. Kui keegi kuidagigi aidata oskaks kas või mingis osas oleksin väga tänulik!

Tänan juba ette:
Assar Järvekülg
Vasta

Mine “Tallinna linn”