1. leht 1-st

Aravuse mõis

Postitatud: Reede 02. September 2005, 22:33:09
Postitas Piret.Güninen
kas keegi oskab nõu anda, kust võiks leida mõisnikke nimed ja mõisas elanud töödanud inimeste nimed? Kust oleks võimalik saada teada Aravuse mõisa kohta?

Postitatud: Laupäev 24. September 2005, 18:45:09
Postitas fred.puss
Oleneb, mis aja kohta. Hingeloendites (1782-1858) on kirjas ka mõisnike (st mõisa omaniku ja/või rentniku andmed), samuti ka mõisarahva andmed (kuigi viimased hingeloendid Eestimaal ei käinud päris n-ö ajaga kaasas, tekitati arvestustalusid, mida reaalselt kunagi ei eksisteerinud, aga kuhu koondati kõik samanimeliste inimeste andmed kokku). Meetrikatest saab ka lapse sünni ajast teada isa ameti (kuigi olenevalt kogudusest ja ajast seda alati kirja ei pandud). Mõisade fonde on olemas Eesti Ajalooarhiivis, ka mõisaomanike perekonnafondides leidub nendele perekondadele kuulunud mõisade materjale.

Pärast 1858 saab Eestimaa kubermangu osas andmeid mõisaomanike kohta aadressraamatutest ja maanimekirjadest (publitseeritud). Harjumaa kohta on käsikirjaline "Harjumaa mõisad" (koostanud Vello Naaber, käsikiri on EAAs, andmed suures osas ka Harjumaa muuseumi veebilehel). Samuti ilmunud mõisade raamatutes (fotoalbumid "Eesti mõisad", teatmik "Eesti mõisad" jne) on käsitletavate mõisade omanike kohta ülevaated. Ja neid kohti on veel palju, kust andmeid saada. Mingit ühte väga head allikat ei ole. Virumaa mõisade raamat ilmus hiljuti, samuti Järvamaa mõisade raamat.

Mõisas töötavate inimeste andmeid leiab ka vallaliikmete nimekirjadest, kui seal on elukohad kirjad (on kolme liiki nimekirju, ühed on koos elukoha andmetega). Jne jne.

Re: Aravuse mõis

Postitatud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 21:43:02
Postitas Wilholmensis
Aravuse mõis oli Küti mõisa karjamõis, kõik andmed Küti mõisa dokumentides.

Re: Aravuse mõis

Postitatud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 21:45:02
Postitas Wilholmensis
täpsemalt: poolmõis, erald. algul Kaarlist 1852.
Arrawus
Laurentz, Ida snd. Reinhold. - valdaja.

Re: Aravuse mõis

Postitatud: Reede 25. Märts 2011, 21:47:03
Postitas Piret.Güninen
Tänud, kas on kuskilt võimalik teada saada rohkemat selle Reinholdi ja kogu Aravuse mõisa elanikest?
Juttude põhjal on nimelt minu vana-vanaema Arrawuse mõisahärra "Reinhold" sohilaps, seega minu vana-vana-vanaema olevat olnud Arrawuse mõisas teenija.

Re: Aravuse mõis

Postitatud: Kolmapäev 30. Märts 2011, 16:16:03
Postitas Wilholmensis
Viru-Jaakobi koguduse meetrikast saab teada....

Re: Aravuse mõis

Postitatud: Kolmapäev 30. Märts 2011, 21:22:03
Postitas Piret.Güninen
Tänud! Ise selle peale ei tulnudki. Tänud veel kord!!