1. leht 1-st

tsaariaegsed õpetlaste seisused

Postitatud: Esmaspäev 13. August 2018, 12:54:08
Postitas Assar
Tsaariajal oli kombeks jagada tsiviilteenistuses olevatele ametnikele, aga ka õpetlastele teenistusaadli tiitleid. Need olid omakorda seotud sõjaväelaste auastmetega ja sellega kuidas kellegi poole pöörduda tuli.
Näiteks täiesti tavaline tudeng, sai tiitliks kubermangu sekretär ja see oli võrdsustatud podporutsiku auastmega maaväes. Doktor seevastu sai aga kolleegiumi assessori auastme (võrdne suurtükiväe rittmeistriga). alates riiginõuniku auastmest loeti inimesed pärilikuks aadliks.

Minu küsimus ongi selles, et kui ülikooli keegi lõpetas või seal mingi töö ära kaitsis siis ülikooli toimikutes on ka vastav paber, mis auastme keegi sai, kui sai ja teinekord ka tõend maksualusest seisusest väljaarvamise kohta. Kuid kas kuskil oli ka mingi üldine register, kellele need andmed ülikool esitama pidi, mingi register kus oli võimalik teada saada, kui palju on riiginõuniku auastmes inimesi, kui palju õuenõunikke ja kui palju kubermangu sekretäre (just nimelt auastmes inimesi, mitte ametikoha täitjaid). Oskab keegi vastata