II maailmasõjas sks. allveelaevade läbi hukkunud meremehed.

Meremehed, laevnikud
Vasta
ruheline
Postitusi: 153
Liitunud: Pühapäev 08. Veebruar 2009, 12:14:02
Status: Eemal

II maailmasõjas sks. allveelaevade läbi hukkunud meremehed.

Postitus Postitas ruheline »

Tere Perekonnaajaloo foorumikaaslased!

Juhtusin silmitsema uboat.net alljärgnevat lehekülge, millel mainitakse II maailmasõjas saksa allveelaevade torpeedorünnakutes, nende pandud miinidel või nende poolt otsese kahuritule läbi uputatud kaubalaevastiku laevu riikide kaupa, sealhulgas nimetatakse ka Eesti laevastiku kaotusi > http://www.uboat.net/allies/merchants/crews/" onclick="window.open(this.href);return false; . Teatavasti oli 1930ndate aastate lõpp Eesti ajaloos vägagi pöördeline aeg, mil saksa ja vene võimude poliitilised manipulatsioonid põhjustasid ohtralt segadusi, tuues kaubalaevastiku meremeestegi saatustesse keerukaid ja sageli lahtiharutamatult segasevõitu süzeedega sündmustearenguid. Vaadates uboat.net edasijärgnevat lehte, millel teemapealkirjaks - Crew lists from ships hit during WWII - http://www.uboat.net/allies/merchants/c ... y=Estonian" onclick="window.open(this.href);return false; - st. märgitakse nimeliselt täpsemalt kaubalaevades teeninud eestlastest meeskondade liikmeid, kes hukkusid II maailmasõjas. Sellel lehel Eesti meremeeste nimesid lugedes märkab, et paljude puhul on hukkumiskohana märgitud Neva+ (st. et võib välja lugeda hukkumiskohana Lenigradi, surm Leningradi blokaadis) ; mitmete Eesti meremeeste nimede juures on aga surma-aasta daatumi juures norrakeelsed nimetused, mis viitavad nende meremeeste hukkumisele Norra laevadel teenistuses olles. II maailmasõja puhkedes ja pöördeliste ajaloosündmuste tõttu Eestis, jäid paljud Eesti meremehed võõrsile, paljud neist olid teenistuses mitte enam Eesti laevadel, vaid läksid ja asusid tööle mitmete välisriikide laevadele (Briti, Norra, Kreeka jt. riikide laevadel).
Nüüd aga peamisest: kummaltki lehelt, millele viitellingiga siinses teemas osundasin, näeb ka alfabeetilist koondsüsteemi, milles igale tähemärgile klikates avaneb pikk nimistu just selle tähega algavate perenimedega hukkunud meremeestest. On tõsiasi, et mitmed II maailmasõja puhkedes võõrsilejäänud Eesti meremehed olid noored mehed, kes välisriikide laevadel teenistuses olles olid poissmehed ja välismaa laevade põhjaminekuga hukkudes, ei jäänud neist võõrsil vallalise staatuses ka mingeid perekondlike andmestiku jälgi - neist noortest, üksikutena ja vallalistena omakstele mitteteadaolevaile välisriikide laevadele teenistusseläinuist, ammukadumajäänuist meremeestest pole võõrsilt leida otsingute pidepunktina ei pere ega järglaste andmed, mida Eestis elavad sugulased saaks praegu otsinguis niidiotsana kasutada. Siinkohal võikski mõni pereloofoorumis II maailmasõjas kadumajäänud vanaonu otsija saada imetabast abi uboat.net alfabeetilisest koondsüsteemist - klikates tähemärkidele ja hakates pikast meremeeste perenimede nimistust nimesid tähelepanelikult vaatlema, märkab võõrriikide laevameeskondades hukkunute nimede hulgas õige mitmeid eht-eestipärase kirjapildiga pere- ja eesnimedega meremehi (!).
Kesteab, vbl. on siinviidatud alfabeetilisest süsteemist mõnele pereajaloo foorumikaaslasele väga olulist abi, tuvastamaks täpsemalt, mis tema noore poissmehest meremehena II maailmasõja keeristes kadumajäänud vanaonuga tegelikult juhtus, saab selguse lõpuks tõik, millisel võõrriigi kaubalaeval teenides ning millises kohas hukkus.

Vasta

Mine “Merendus”