Lesknaine Mall ja tema kirikutäht

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
Arvo.Jägel
Status: Eemal

Lesknaine Mall ja tema kirikutäht

Postitus Postitas Arvo.Jägel »

Tere foorumlased - mu esimene üllitis siin!

Alustan sellega väikest seriaali lesknaise Malle kohta. Olen kokku korjanud paarkümmend arhiivilehte, aga enne suurema peamurdmisülesande väljakuulutamist (või asjast ise arusaamist) olen vägagi huvitatud ühe kirikutähe täielikust tekstist (no ja tõlkest ka siis):

EAA.1257.1.96:63

Taustainfoks: Peategelane Mall Jägel sündis 1794 Laevas (Laiwa, Kursi/Talkhof, Tartumaa). Ajavahemikul ca 1830-1840 oli Käreveres (Kerrafer, Äksi/Ecks, Tartumaa) abielus [ühe või mitme] Johani/Juhhaniga, peale lesestumist kolis Laeva tagasi koos [enda või mitte enda] poeg Juhhaniga (kes möödaminnes oli minu vanaisa Juhani vanaisa Juhhan :)).
Viimati muutis Arvo.Jägel, Laupäev 18. Detsember 2010, 19:48:12, muudetud 1 kord kokku.
Hallis kirjas jutud on lihtsalt loba, postituse väärtuslik osa on ikka musta värviga :)
NB! Hetkel tunnen huvi Harku Kask'ede vastu!

Katsa

Re: Lesknaine Mall ja tema kirikutäht

Postitus Postitas Katsa »

Parochial Schein

Mall Jägel. geboren in Laiwa; Luth. Confession; gesonnen nach Talkhof überzugehen; in Talkhof confirmirt; 1839 ad sacra gewesen, verwittwet seit 31 Decbr 1836.
Sohn Juhhan. Kerrafer am 10 April 1834.

Ecks, den 2. Mai 1841

Sub fide pastorali
F. Akermann
P. l.

Kirikutäht
Mall Jägel. sündinud Laeval, luteri usku, on kavatsenud Kursi (kogudusse) üle minna, Kursis leeritatud, 1839 armulaual käinud, lesestunud 31. detsembrist 1836.
poeg Juhan, (sündinud) Käreveres 10. aprillil 1834

Äksi, 2. mai 1841
Sub fide pastorali (tavalause, millega koguduse pastor kinnitab andmete õigsust)
F. Akermann
kohalik pastor
Katrin H.

Arvo.Jägel

See käis küll kähku, suurimad tänud!

Enne kui ma järgmised krõnksud tuvastamiseks välja panen (läheb aega ettevalmistamiseks), vaheküsimus - kuidas siin foorumis kombeks on, kas ühe inimese/suguvõsaga seotud küsimused panen kõik samasse teemasse või teen uue? (Vist on mõistlik sama teemat jätkata, seosed ja taustainfo ju sama.)
Hallis kirjas jutud on lihtsalt loba, postituse väärtuslik osa on ikka musta värviga :)

Kauri

Postitus Postitas Kauri »

Samas teemas jätkamine oleks hea ja kasulik.

Arvo.Jägel

Lesknaine Mall ja tema Juhhanid

Seriaali 2. osa - mõned sõnad dešifreerimiseks:

Pilt

1. pildil ei pruugi üldse õige isik olla, aga sõna Johanni ees ei muutu sellest selgemaks.
2.-4. pildil on Juhhani ees olev sõna ilmselt sama, aga kes see on nimi või mingi muu asi, seda ma ise ära ei jaga.
5. pildil on tegu arvatavasti Toma taluga, selle ees ja järel olevad sõnad on arusaamatud.
6. pildil esimese rea lõpus on midagi lese (Wittwe) taolist, teise rea alguses võib-olla vabadik (Loostreiber), aga kindel ei ole.

Terviklehed:
EAA.1865.2.163/4:3
EAA.1266.1.64:56
EAA.1266.1.612:9
EAA.1266.1.71:12
EAA.1266.1.74:34
EAA.1257.1.304:314

Mari.Sarv

Postitus Postitas Mari.Sarv »

1. Stubenjung - toapoiss
2-4. Bettler - kerjus
5. Gesinde Thoma Knecht - Tooma talu, sulane
6. Jah! Mu meelest annab see kokku: Mall Jägel, vabadik Juhan Jägeli lesk

Edu!

Arvo.Jägel

Tänan!

Aga maapiirkonnas ei saa kerjust otseselt olla - tähendab see sõna siis midagi laiemat?
Samuti on minu jaoks probleeme sulasega - sisuliselt tundub õige, aga selle sõna suur algustäht ei taha kuidagi K olla; K kirjaviis on kohe rea alul väga teistsugune. Või on ühel tähel mitu kirjaviisi? (Muudes dokumentides kirjutatakse Knecht tavaliselt ka sarnase K-ga, nagu Kerraferi alul on - aga iga kirjutaja on muidugi erinev.)

Mari.Sarv

Neid bettlereid - kirchenbettlereid maal ikka leidub, leidsin netist sellise lausekese: Kirchenbettler – kirikukerjus, kes on saanud kiriku juures kerjamiseks pastorilt loa
Ladina ja gooti tähestik
Eks iga kirjutaja jah erinev, aga mingil ajal kipuvad nimed - kohanimed ja inimesenimed - olema ladina tähestikus ja saksakeelsed sõnad gooti omas.

Arvo.Jägel

Ahhaa, see muudab asja, tänan selgituse eest!
Ma ei tulnudki selle peale, et ühes lauses kaks tähestikku kasutusel - algaja asi :)

Arvo.Jägel

Lesknaine Mall ja äiapapa Jürgen

Head uut aastat kõigile ja edu juurte väljakaevamisel!

Nagu eelmisteski seeriates, on jälle natuke dešifreerimise ja tõlkimise abi vajaka. Ma pilti siia ei pane (suureks jääb), raskesti mõistetav tekst siis järgnevas viidatud (ikka rohelise ruudu sees):

EAA.1865.2.117/10:2

Täiendavaks taustainfoks, et lõigu allääres olev Johann ilmus Kerraferis millalgi välja kui "Jägri Jürri Juhhan" ja ilmselt lõigu esimene tegelane Jürgen ongi "Jägri Jürri". Huvitav, kas sellel lehel on mingi vihje jäägri kohta?

Isik on kindlalt õige, kuna ülejäänud lapsed (Gustav ja Friedrich) kattuvad ka vanuse poolest (sünnikirjed kõigi kolme kohta olemas; kahjuks puuduvad kirjed abielu ja vana Jürgeni sünni kohta, eriti kuna Tartu-Maarja kihelkonna meetrika algab alles aastast 1775).

Kirsti Ervola

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Jürgen on mõisa teener, lakei: der Laquai Jürgen , ist nach Kerrafer genommen und im Jahre 1810 dort angeschrieben; aastast 1810 Käreveres, samuti poeg Gustav.

Friedrichi on mõisa eelmine omanik, kolonelleitnant von Knorring võtnud kaasa Viiburisse: ist vom vorigen Besitzer Herrn Oberst Lieut. v. Knorring nach Wiburg mitgenommen.

Johann on aastast 1808 Käreveres: wurde im Jahre 1808 under Kerrafer angeschrieben.

Arvo.Jägel

Re: Lesknaine Mall ja äiapapa Jürgen

Suurimad tänud jällegi! Ma saan niimoodi [vanema aja] saksa keele ka pikapeale selgeks :)

Kui nüüd sama teemat jätkata, siis kas järgnev kirje tähendab seda, et Fridrich oli tegelikult abieluväline laps (ja vana Jürgeni ega tema naise Krõõda kohta ma mingit uut infot ei saa)?
EAA.3148.2.1:162

Ning teemavälise küsimusena - kui ma Saagas nii-öelda algusesse välja jõuan ehk varasemat meetrikat (kui 1775) seal pole, siis on ilmselt mõistlik järgmist esivanemat uurima hakata? Või on ka Saagas mingi muu haru peale kirkuraamatute ja hingeloendite, kus võib vanemaid andmeid leiduda?

Kirsti Ervola

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Jah, Friedrich on abieluvaheline laps, ema on Jürgeni naine Krööt, isa peaks olema kangur Michel:
ein uneheliches Kind die Mutter Jägel Jürgen W. Krööt, zum Vater angegeben Weber Michel.

Arvo.Jägel

Re: Lesknaine Mall ja tema kaugemad sugulased

Saaga jätkub. Nüüd siis sellised pildikesed dešifreerimiseks:

Pilt

Arusaamatu on jutt selle esimese pildi 1808 juures - oleks nagu kuhugi läinud sel aastal, aga kuhu?
Teise pildi juures puudu esiteks sõnad Ellewe Tenno järel (mingit sorti sulane?), teiseks kommentaar teises veerus.
Samuti ootaks arvamust, kas need võivad olla üks ja sama isik või on see kahtlane.

Mõlemad pildid on samalt 1811 aasta arhiivilehelt: EAA.1865.2.163/4:7

Taustainfoks seekord niipalju, et mul hakkab oma esivanematest natuke villand saama :) Kes pole sündinud, kes pole surnud, kes pole abiellunud, kes on kirjas mitmes kihelkonnas jne jne. Arusaadav, et sulane, kes elab kahe kihelkonna piiril, võib nii kirjapanijal kui ka minusugusel algajal arhiivilugejal kahe silma vahele jääda, aga ikkagi.

Teemasse siis ka - Ellewi Tõnno näikse olevat üks fantoomilaadne esivanem, kes kipub olema hoopis Ellewi Hansu kaswandiku Jaagu (Jack, Jak) poeg. Seda viimast juhul, kui ta sündis umbes 18 aastat enne oma abiellumist ja valetas hiljem oma vanust 10-11 aastat vanemaks - aga ühtegi teist Ellewi Tõnnot sobival ajavahemikul sobivas kihelkonnas (Äksi ega Kursi - Kärevere ja Laeva külad) ka ei sündnud. Samuti ei taheta üheski dokumendis tema isa nime kirja panna :( Ühes kohas oli Tõnno - aga see pole kindel.

Muide, viidatud arhiivilehel on kirjas ka Tenno vend Margus (kui ma õigesti aru saan?); Margus aga on reaalselt vana Ellewi Tõnno poeg, mida uuritava isiku kohta kuidagi öelda ei saa. Segane jutt; kui vaja, seletan täpsemalt.

Ja mis loom üldse on kaswandik - kas on mingit võimalust selliste kaswandike tegelikku päritolu kindlaks teha?

passer urbanus

Postitus Postitas passer urbanus »

zum Rekruten 1808 [rekruteeriti (võeti sõjaväkke) 1808] http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,195,100,0" onclick="window.open(this.href);return false;

jetzt Wirth [nüüd(ne) peremees]: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 8,166,95,0" onclick="window.open(this.href);return false;

Übergangen ??? [eelmises revisjonis lugemata jäetud]: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1,166,95,0" onclick="window.open(this.href);return false;

kindlasti ei ole nad sama inimene

Tönno on üsna sama, kui Tenno (kui kirikuraamatutes oli tollel ajal nimed pigem eestipäraselt, siis revisjonides väänati neid saksapärasteks ning seega tuleb neisse pisukese loominguga suhtuda)

Revisjonide vanustesse tuleb teatava ettevaatusega suhtuda - nende puhul tegelikkust niiväga ei jälgitud, küll aga jälgiti, et võrreldes eelmise revisjoniga klapiks.

Arvo.Jägel

Suur tänu!

Tekkis jälle lootus, et otsitav Tenno siiski ei ole Jaagu ehk kaswandiku poeg - kuna esiisa Mihkel on alumise Tenno poeg. Tõsi, see ei tee elu lihtsamaks; vanal Ellewi Tõnnol oli kolme naisega umbes 11 last ja ega teised Ellewid palju alla ei jäänud...

Seda ma tean juba piisavalt, et Tenno=Tõnno=Tõnno; samuti võib ka Tõniseid ja Tannisid vaadata (ja on ka juhtum, kus Mihkli asemel oli Hans kirjutatud :)). Ma olen tegelikult väga loominguline, ainult et üsna raske on näiteks tõestada või ümber lükata, et "Kütti Tõnno p. Mihkel ja Hindriko Maddise t. Ann" abielukirjet tuleb tegelikult lugeda "Ellewi Tõnno p. Mihkel ja Iwaski Maddise t. Ann", eriti kui Kütti Tõnno tegelikult ka olemas oli. Selle mõistatusega olen ma palju vaeva näinud ja näen veelgi.
Vanused ei ole valed mite ainult revisjonides - teema peategelane Mall on vanuigi kuulutanud, et sündis 1800, tegelikult siiski 1794. Aga naised on end ikka nooremaks valetanud (ja mehed vanemaks) :)

Arvo.Jägel

Re: Lesknaine Mall ja tema kaugemad sugulased

Teema hakkab Mallest juba üsna kaugele minema, aga suguvõsa ikka sama ja koht ka Kärevere :)

Kas ma saan järgnevatest kirjetest õigesti aru, et surnud on Kukke Enno ja siis tema lesk Trino?
Ning mis pikk jutt on kirjutatud esimeses kirjes?

Saaga EAA.1266.2.1:98
Saaga EAA.1266.2.1:105

passer urbanus

vastutust ei võta, aga loeks välja sedaviisi

esimene link: Kukke Enno der Kerrefersche Kirchen Wormünder ohne E**geld in der Kirchen begraben.
... kiriku vöörmünder, ilma ***rahata kirikusse maetud
(teadupärast Katariina II keelas 1773 kirikusse ja elamute lähedusse matmisse hügieenilistel põhjustel ära)

teine link: Kukke Enno Wittwe Trino begraben

(näidatud on matmise, mitte suremise kuupäevad)

Arvo.Jägel

Tänan!

Enno ise ja tema lesk on seega kinnitatud (9. tase esivanemaid, kui vahepealsed seosed kõik õiged on :)), aga pikk jutt natuke ei klapi (või noh ma ei suuda sellest sisuliselt hästi aru saada). Neli kirjet allapoole on muide täpselt sama kommentaar?
Aasta on 1730.

Seda ma tean, et et tegu on matmise kuupäevaga - paraku pole täpse[ma]t surmakuupäeva tollest ajast kuskilt võtta.

passer urbanus

millest sa aru ei saa? neli rida allpool on teine mõis - Sotagshe ...

Arvo.Jägel

Ma ei saa alati aru tolleaegsest elukorraldusest (konkreetselt vöörmündri rollist ja tema seosest küla ja kirkuga), kui täpne olla. Seda ma siin küsingi igasuguseid asju üle, et rohkem teada saada. Eks ma loen ikka mujalt ka.

Kas see maks või raha, ilma milleta maeti, võiks olla umbes Ortgeld [ort - koht, geld - raha]? Ehkki sellist sõna googles leitavas saksa keeles ei esine, siis mingi ürgse seletuse leidsin, umbes 'maks kinnisvara eest'. Sellega oleks kirje tõlgitud ka.

passer urbanus

Kerkol oli maarahva hulgast valit vöörmündrid, prooviti igast mõisast mõni leida, aga ilmtingimata ka ei punnitatud - need pidid olema siis ilmselt sellised auväärsemad mehed. Neil olid koguduse järele valvamise ja köstri avitamise ülesanded, vastutasuks olid maksusoodused ja tasuta matused ning nagu siinkohal välja tuleb, matus kirikusse - kirikusse maeti valitud inimesi.

Arvo.Jägel

Suuremad tänud selgitamise vaeva eest :)

passer urbanus

A see suur, et ma pead ka ei anna - see on mul kõrvade vahele jäänud. Mul eellaste hulgas vöörmünder Eestimaal, viidatud tegevus toimub Liivimaal, kombed võisid erinevad olla ...

Katsa

Postitus Postitas Katsa »

See rahasõna on seal Entgeld - tasu. Seega taat maeti tõepoolest lihtsalt tasuta - ohne Entgeld. Tegelikult on pastor teinud kirjavea, mida teevad tänapäevalgi paljud pärissakslased. Sõna on õigekirjaliselt Entgelt ja sõnatüve poolest pole tal rahaga mingit pistmist.
Katrin H.

Arvo.Jägel

Vau, tänan!, nüüd on see jutt siis lõpuni selge. Küll varsti uued leiame :)

Arvo.Jägel

Re: Lesknaine Mall ja tema kauge sugulane

Lähebki saaga edasi. Mul on üks fantoomne esivanem (Leppiko Ellewi Tõnno p Tõnno p Tõnno Lange, Käreverest), kelle ei sünni-, abielu- ega surmakirjet ei suuda kuidagi tuvastada (no hea küll, mõned meetrikad on veel teist korda läbi lappamata). Mees ise tegutseb vapralt, käib aeg-ajalt armulaual ja lapsed sünnivad tal ka :)

Sedapuhku tõlgitsemiseks siis tema naise või lese surmakirje: Saaga EAA.1266.2.4:333?1632,677,725,186,0

Kas tegu on lese (Wittwe?) või naise (Weib?) surmaga - või midagi kolmandat? Samuti jäi arusaamatuks surmapõhjuse lahtri tekstikene.

Mari.Sarv

Raskelt loetav, aga pakuks et naine, sest lesed on tol õpetajal enamasti kirjas kui L.

Põhjus on geschwulst - saaga abimaterjalides on selle seletuseks: paistetus, paisetõbi, furunkel, kasvaja

Arvo.Jägel

Suured tänud!

See sobib 1834. aasta revisjoni märkusega Ellewi Tõnno enda kohta, et surnud 1826 - paraku küll mingit faktikirjet ma selle kohta pole leidnud. Kuna kuskil kirjas, et ta 1811 taluperemees oli, siis on naaberkihelkondade sulaste hulgast otsimine vist ka üsna tühja tuule tagaajamine :(

Mari.Sarv

Anna 1834 link ka!
Mari

Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”