Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Arvan ära tundvat sõnad Waib, Kinder, Sohn, Wirth, Magd, ja vist ka rea,
mis käib revisjonide vahel sündinud laste kohta, rohkem saksa keelt kahjuks ei mõista.
Palun aidake märgata veel olulisi detaile.

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1864.2.V-26:255" onclick="window.open(this.href);return false;
Nr 21, Kubja

Kas on kuidagi välja lugeda kas Thomas (30), Jurry (27), Marry (arvata 23) ja Hinrich (16) on vennad ja õde?
Vanuste järgi nad nagu ei saaks kõik olla ei vana Maidle lapsed, ega ka mitte peremees Jahni omad,
kuigi pärast on vist joonte peale juurde kirjutatud ”peremehe poeg”? Või on hoopis "lese poeg" vms?
Jahni naine Marry on temast 11 aastat vanem ja 12-aastaselt isaks saada olnuks vist ka üsna rekordiline, aga kas on ka muid märke millest välja lugeda, et lapsed olid olemas enne nende abiellumist?

Kas Jahn ise on ka vanaperemehele mitte päris oma laps (kirjarida tema nime juures "sohn" ees on mulle arusaamatu)?

Mis on kirjutatud Thomase naise Maidly ja Jurry naise Ann kohta, kas nad on Padiselt?

Suured tänud juba ette!
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Assar »

eve.jakobson kirjutas: Kas on kuidagi välja lugeda kas Thomas (30), Jurry (27), Marry (arvata 23) ja Hinrich (16) on vennad ja õde?
Kõigi nende nimede järele on kirjutatud, et Wirths Sohn ehk peremehe poeg. Seega peaks vennad olema küll. Sellist Marryt ma küll ei leidnud, kes 23-aastane oleks olnud. Seega tema kohta ma öelda ei oska.
eve.jakobson kirjutas: Vanuste järgi nad nagu ei saaks kõik olla ei vana Maidle lapsed, ega ka mitte peremees Jahni omad,
kuigi pärast on vist joonte peale juurde kirjutatud ”peremehe poeg”? Või on hoopis "lese poeg" vms?
Jah! Ise esimese hooga ei pannud seda tähelegi. Ma kaldun arvama, et nimetatud isikud on peremees Jaani vennad ehk Kubja Jurry lapsed. Lihtsalt Jaan sai neist uueks peremeheks, teised oli sellegipoolest peremehe pojad. Mulle tundub nii.
eve.jakobson kirjutas:Kas Jahn ise on ka vanaperemehele mitte päris oma laps (kirjarida tema nime juures "sohn" ees on mulle arusaamatu)?
Ei ta on ikka Jurry laps küll. Aga märkus ütleb, kui ma õigesti aru sain, et ta on juba viimase revisioni ajal surnud olnud MArri laps. Sama märkus on ka olemas Thomase kohta
eve.jakobson kirjutas: Mis on kirjutatud Thomase naise Maidly ja Jurry naise Ann kohta, kas nad on Padiselt?
Ja nii ongi!
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Aitähh, Assar!
Assar kirjutas: Kõigi nende nimede järele on kirjutatud, et Wirths Sohn ehk peremehe poeg. Seega peaks vennad olema küll. Sellist Marryt ma küll ei leidnud, kes 23-aastane oleks olnud. Seega tema kohta ma öelda ei oska.
Algul arvasin ise ka, et kõik on õed-vennad, ka see Marry kes oli eelmise revisjoni ajal 10 (+rev. vahe 13 = 23 - mis temast sai?)
Assar kirjutas: Ma kaldun arvama, et nimetatud isikud on peremees Jaani vennad ehk Kubja Jurry lapsed.
Selle lükkab vist ümber eelmine, 1784.a. revisjon:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1864.2.IV-2:711" onclick="window.open(this.href);return false;
(tegelased vasakul keskel)
Assar kirjutas: Jahn... on ikka Jurry laps küll. Aga märkus ütleb, kui ma õigesti aru sain, et ta on juba viimase revisioni ajal surnud olnud MArri laps. Sama märkus on ka olemas Thomase kohta.
Kus neil see "Marri" paistab, kas selle pika rea peal seal "sohni"-st kõrgemal?
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Assar »

eve.jakobson kirjutas: Algul arvasin ise ka, et kõik on õed-vennad, ka see Marry kes oli eelmise revisjoni ajal 10 (+rev. vahe 13 = 23 - mis temast sai?)
Siin on keegi olnud eelmine revision 10-aastane. Selle tüübi nimi on Mart. Teisi sobivaid ma endiselt ei näe. Üks Marri on kolmene ja veel üks neljane
eve.jakobson kirjutas: Ma kaldun arvama, et nimetatud isikud on peremees Jaani vennad ehk Kubja Jurry lapsed.
Selle lükkab vist ümber eelmine, 1784.a. revisjon: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1864.2.IV-2:711" onclick="window.open(this.href);return false;
(tegelased vasakul keskel)
Jah, kusjuures lükkabki, aga kui sa vaatad, et Jaani vanus on 29 ja tema naise oma on 40 pandud. Siis ilmselt on need lapsed üldse mitte Jaani omad vaid tema naise omad. Kes nende isa on tuleb sul siis meetrikaraamatutest välja tuhnida.
eve.jakobson kirjutas: Kus neil see "Marri" paistab, kas selle pika rea peal seal "sohni"-st kõrgemal?
Need tundusid mulle väga Marri moodi
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Assar kirjutas:
Siin on keegi olnud eelmine revision 10-aastane. Selle tüübi nimi on Mart. Teisi sobivaid ma endiselt ei näe. Üks Marri on kolmene ja veel üks neljane
Selle "tüübi" vanus on siiski tütarlaste lahtrisse kirjutatud, seega pakun Marri.
Tavaliselt on seal raamatus ennem kõik pojad ja siis alles tütred nende all kirjas.
3-ne Hinrich on otse selle Marri kohal "Wirths sohn" ja Marri kohal oleks midagi nagu nagu "tütar",
selle loogikaga sobiks ta peremehe tütreks küll. Ja ära on ta läinud, mulle tundub, et seal seisab nagu "Engelkyll" vms, mis oleks naaberküla Änglema.
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Kuidas neid rohelisi kaste Saagas tehakse?
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Mardo Margumets »

eve.jakobson kirjutas:Kuidas neid rohelisi kaste Saagas tehakse?
punkt 5
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Katsa »

Mari on peremees Jaani tütar ja abiellunud Änglema talupoja peremees Jüri Tõnu poja Mardiga. Toomas, Jüri ja Hindrek on Jaani pojad või vanuste järgi mõned ka kasupojad, tõenäoliselt siis Madli lapsed. Jaan on Kubja Jüri poeg.
Katrin H.
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Aitähh, Mardo ja Katsa!

Aga ikkagi, kas keegi suudab välja lugeda mida see rida tähendab?
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

... ja kas ka siit on võimalik midagi täpsemat välja lugeda kui "Padise"?

Selle Ann-i kohta käivate igasuguste vihjete üle oleksin ülimalt õnnelik, sest tegu on mu puhast emaliini pidi ellvanaemaga ning temani jõudmiseks olen ikka pehmelt öeldes natuke juba vaeva näinud. Aga nüüd on järg vist sealmaal, et Harju-Madise raamatuid, kus Padise peaks sees olema, pole enam säilinud? Olla vist tulekahjus hävinud :(
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Katsa »

Ann Padise mõisast pärit. Esimese lingi all olev tekst ei anna suurt midagi juurde, see on lihtsalt, et "... kes viimase revisjoni ajal kirja pandi" ehk siis lapsed, kes juba 1782. a. olemas olid.
Katrin H.
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Suur tänu, Katsa!

Veel palun aidake aru saada:
Saaga EAA.1864.2.V-26:247?1310,903,612,115,0
mis on seal Anno kohta kirjas?
Ja samuti siin:
Saaga EAA.1864.2.IV-2:706?1543,811,279,59,0

Tänan ette!
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas Katsa »

Anna on Kinderwärterin ehk lapsehoidja ja 1795. aaastaks on ta mehele läinud mõisa kutsarile Christianile (järgmisel lehel kirjas).
Katrin H.
eve.jakobson
Postitusi: 43
Liitunud: Reede 19. Jaanuar 2007, 00:54:01
Asukoht: Tallinn ja Harjumaa
Status: Eemal

Re: Palun abi (Risti khk hingeloend 1795)

Postitus Postitas eve.jakobson »

Tänan, ei ole ta see õige keda otsin.
:(
Eks äheb suuremaks lappamiseks.
Kõige paremad asjad on välja mõeldud puhtast laiskusest
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”