mis on kirjas

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
Vello
Status: Eemal

mis on kirjas

Postitus Postitas Vello »

Mis on kirjas surmakuupäeva järgi Saaga EAA.3170.1.200:29?1863,2821,188,141,0
Tänud

Katsa

Re: mis on kirjas

Postitus Postitas Katsa »

Suri Tallinna Keskhaiglas, ma oletan. Seal on kirjas Coll. Allg. Fürsorge, mille kohta saab lugeda näiteks SIIT
Katrin H.

Vello

Postitus Postitas Vello »

Suured tänud.

Riho.Stömberg

Postitus Postitas Riho.Stömberg »

Kui teemaomanikul midagi selle vastu pole, siis püüaksin foorumiruumi kokku hoida ja postitaksin oma pildi ka siia:
Pilt
Sooviksin teada, mis on kirjutatud pildi keskele (kohanimi)? Abir, Abits?

raivo.rajang

Postitus Postitas raivo.rajang »

Kas see ei ole mitte Абія

Riho.Stömberg

Aitäh kaasa mõtlemast! See oli ka minu esimene valik, kuid kui võrrelda teiste sõnadega, siis mujal on я kirjutatud selgesti eristatavalt ja suure paunaga. See koht võib asuda ka mujal kui Eestis, kuid ükski kombinatsioon ei näi andvat tulemust.

Tiiu Høvik

Postitus Postitas Tiiu Høvik »

Mina venekeelt ei oska aga

AISI-otsing "Abija" - on talunimi Pärnumaal.
Tiiu

Riho.Stömberg

Tere kõigile! Kaua aega mööda läinud, kuid leidsin sama koha tähistusena veel selgelt kirjutatud sõna "Abia". Tõenäoliselt on tegemist kohanimega, mis võib asuda ka Rootsis.. Kas kellegil on mõtteid, mis kohta nõnda tähistada võidi sajand tagasi?
Aitäh!

Katsa

Niiviisi pelgalt kirikuraamatust väljalõigatud pildi järgi ei saa ju aidata. Mina pakuksin ka täitsa kodumaist kohta tänapäevase nimega Abja - see seal lõunas, Pärnu-Valga maantee ääres. See on see, mis ma pildilt välja loen ja kohanimi Abja just nii kirja pandi. Miks see ei sobi kohe kuidagi - ma pole päriselt aru saanud? Ja miks see koht peaks Rootsis asuma?

Aitamiseks oleks hea, kui annaksite lingi kirikuraamatu kandele, mis küsimusi tekitab - on terve rida pisiasju TERVES säilikus (teistel lehtedel, teistes kannetes jne.), mis suurema kogemuse ja/või antud piirkonda tundval kaasfoorumlasel lubavad anda teinekord üsna asjatundlikku nõu. Käekirja võrdlemine, muud andmed, mis annavad võimaluse võrrelda muude allikatega jne. jne. Praegu saab selle pildi järgi aimata vaid seda, et tegemist on arvatavasti kellegi surmakandega ja ajaliselt langeb ta 19. saj. lõppu-20. saj. algusse. Tõenäoliselt on tegemist Lõuna-Eestis (või õigemini Liivimaa kubermangus) asuva kiriku meetrikaraamatuga. On mul õigus?
Katrin H.

Riho.Stömberg

Katsa kirjutas:Niiviisi pelgalt kirikuraamatust väljalõigatud pildi järgi ei saa ju aidata. Mina pakuksin ka täitsa kodumaist kohta tänapäevase nimega Abja - see seal lõunas, Pärnu-Valga maantee ääres. See on see, mis ma pildilt välja loen ja kohanimi Abja just nii kirja pandi. Miks see ei sobi kohe kuidagi - ma pole päriselt aru saanud? Ja miks see koht peaks Rootsis asuma?

Aitamiseks oleks hea, kui annaksite lingi kirikuraamatu kandele, mis küsimusi tekitab - on terve rida pisiasju TERVES säilikus (teistel lehtedel, teistes kannetes jne.), mis suurema kogemuse ja/või antud piirkonda tundval kaasfoorumlasel lubavad anda teinekord üsna asjatundlikku nõu. Käekirja võrdlemine, muud andmed, mis annavad võimaluse võrrelda muude allikatega jne. jne. Praegu saab selle pildi järgi aimata vaid seda, et tegemist on arvatavasti kellegi surmakandega ja ajaliselt langeb ta 19. saj. lõppu-20. saj. algusse. Tõenäoliselt on tegemist Lõuna-Eestis (või õigemini Liivimaa kubermangus) asuva kiriku meetrikaraamatuga. On mul õigus?
Tere Katrin! Ma olen Teiega täiesti päri, et rohkem andmeid tuleks ainult kasuks. Kahjuks ei ole selle isikuga seotud kirikuraamatud Saagas esindatud. Käisin neid arhiivis lugemas ja pildistasin vajalikud leheküljed. Konkreetne pilt pärineb tõesti surmakandest, dateerub 20. saj algusesse, kuid pärit on Niguliste koguduseraamatust.
Mis puudutab Abja sobivust, siis ka mina isiklikult arvan, et on mõeldud kohta Lõuna-Eestis. Probleem kerkib sellel tasandil, et Abjas sündinud isik on arvatud Eestisse tulnud Rootsist - eeldatavasti pidanuks siis sünnikohaks märgitama tema sünnilinn Rootsis, kui see fakt oleks. Abja aga ei anna sellele asjaolule kinnitust. Leidsin ka tema sugupuu sissekande Niguliste koguduses, mis algabki temast (vanemaid nimetatud pole) - sinna on märgitud sünnikohaks - Abia.

Katsa

Olete kindel, et Saagas ei ole? Viimasel ajal on Saagasse usinalt materjale juurde lisatud, sh. vist ka Niguliste kirikuraamatuid. Vaadake, äkki leiate.

Ma millegipärast arvan, et kui see Abia või misiganes koht asuks sootuks teises riigis, oleks seda asjaolu sinna kandesse ka märgitud. Niipalju kui ma väljapool Tsaari-Venemaad sündinute, abiellunute ja surnute kandeid olen kohanud, on ikka lisatud täpsustatud andmed riigi/admin. üksuse kohta. Nojah - Abja asus muidugi ka Niguliste suhtes hoopis teises kubermangus.
Katrin H.

Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”