natuke abi mõistmisel

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
avagula
Status: Eemal

natuke abi mõistmisel

Postitus Postitas avagula »

Olen natuke ebakindel antud kirje tõlgendamisel:
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=dg ... ee6443e605

Saan ma õigesti aru:
nr. 2: peremees Lauri Madis ja tema naine Walber (Madise vanemad Mihkel ja Madli, selleks ajaks surnud, on järgmise lehe alguses)
Madise pojad:
- Juhan (abikaasa Leno, lapsed Fridrich ja Mari)
- Madis (lahkunud Ehmja mõisasse, kuid kogu kirjest ei saa aru)
- Berend
- Edasi ei saa aru, aga see Mart ei saa peremehe vend olla, vanuse järgi pigem tema poeg (1789), kes tal ka sünnimeetrika järgi olemas oli.
Madise tütred:
- Mari (lahkunud Leetse mõisasse, kuid kogu kirjest ei saa aru)
- Liisa

Edasi sulased ja tüdrukud - kuni peremehe vanemateni.
Riina.Kallas

Re: natuke abi mõistmisel

Postitus Postitas Riina.Kallas »

avagula kirjutas:- Edasi ei saa aru, aga see Mart ei saa peremehe vend olla, vanuse järgi pigem tema poeg (1789), kes tal ka sünnimeetrika järgi olemas oli.
Mart on poeg - tekst tema nime ees on "peremehe lapsed, kes sündinud peale revisjoni", st. eelmist revisjoni.
Madise tütred:
- Mari (lahkunud Leetse mõisasse, kuid kogu kirjest ei saa aru)
- Liisa
Siin sama - Liso ees on "pärast revisjoni sündinud".
avagula

Postitus Postitas avagula »

hm, eelpoolmainit lehega veel probleem:
alalõigus Knechte (sulased) on esimesel kohal Mart, rehkenduse järgi 1758 sündinud.

Aga 1785. a. abielumeetrikas - http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=dg ... 8a8cd93b43

on nr.8 kodanik Mart, Lauri Mihkli poeg - on see reaalne et peremehe noorim vend on sulaste seas kirjas?
Klapivad nii Mardi lapsed kui ka siirdumine Hinriko tallu nr.4 ja muud Lauri Marti ma ei leia, kui mu otsene kauge esivanem peremehe poeg Mart, kes sündis paraku alles 1789...
siirite

Postitus Postitas siirite »

Kui kõik sobib, siis nii see asi ongi. Vanem poeg peres sai tavaliselt peremeheks, nooremad olid sulased omas või võõrastes peredes. Kui nad olid tublid ja oli õnne, siis said kuhugi peremeheks.
Isiklikust kogemusest sai peamiseks peremeheks hoopis väimees, kuna ellujäänud oma pojad olid 10 ja 35 aastat nooremad. Ja väimees pärines sulaseseisusest...
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”