Palun abi tekstist arusaamisel

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
PROOV25
Postitusi: 11
Liitunud: Pühapäev 06. Detsember 2009, 16:58:12
Status: Eemal

Palun abi tekstist arusaamisel

Postitus Postitas PROOV25 »

Väga suur palve. Mis on kirjas Joosti Hindriku kohta? Jutt on pikk ja suudan sellest välja lugeda ja tõlkida vaid üksikuid kohti. Kas tegemist on tema surma-asjaoludega? Naine sureb 1802.a. lesena. Järelikult enne seda sureb või kaob Joosti Hindrik. Meetrikast ma tema surma leidnud pole. Tegemist on minu otsese esiisaga ja seega palun väga, et keegi aitaks selle teksti ära tõlkida.


http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1021,476,0" onclick="window.open(this.href);return false;

Genilane Viivi M.

Katsa
Postitusi: 3340
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Palun abi tekstist arusaamisel

Postitus Postitas Katsa »

Surmast ei ole juttu. Kirjutise mõte on järgmine (servast on tekst osaliselt äralõigatud, mistõttu mõni sõna on kõhutunde järgi):

See Joosti Hindrik elas 1793. a. kohal, kus praegu elab Vanamõisa talupoeg Mihkli Hindrik. Sel ajal kui Tarakvere ja Vanamõisa veel salanõunik ja rüütel O. Bockile kuulusid, elasid Tarakvere talupojad Vanamõisa territooriumil ja Vanamõisa talupojad Tarakvere maadel. Kuna pärast kohtu otsusel tehtud piiride kindlaksmääramist jäi Joosti Hindriku koht Vanamõisa alla, siis pidi vaene Joosti Hindrik oma hästi sisseseatud kohalt lahkuma. Nüüd on tema käes Onotavere (või misiganes see kohanimi võiks olla) kõrtsi maad ja ta tunneb ennast hoolika peremehena sündsalt range Tarakvere mõisa omaniku kreisimarssal Lipharti juures hästi. 19. sajandi alguses kurtsid talupojad väga palju tema või tema nõuandjate üle, et ta lasi liiga palju .. rehepäevi? teha.
Katrin H.

PROOV25
Postitusi: 11
Liitunud: Pühapäev 06. Detsember 2009, 16:58:12
Status: Eemal

Re: Palun abi tekstist arusaamisel

Postitus Postitas PROOV25 »

Väga, väga suur tänu kiire ja põhjaliku vastuse eest!

Viivi M.

Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”