Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Vasta
Niina
Postitusi: 23
Liitunud: Reede 10. Märts 2017, 19:40:03
Status: Eemal

Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas Niina »

Tere,

Otsin sugulasi, kelle perekonna nimi on KEKS. Tean, et nad olid pärit Lõuna-Eestist (arvatavasti Pilistvere kihelkonnast, kuid uurin seda alles SAAGA'st) ning rändasid Venemaale Oudova kanti vist 19 saj lõpus (jällegi pole veel kinnitatud). Ma tean, et nad elasid külades Podklina (Подклинье), Tehhino/Tehkino (Дёхино), Meljuhhovo (Mелюхово) - kõik Beloe Ozero lähedal. Tollal oli see kas Vassiljevtšinski selsovet (Васильевщинский сельсовет) või Jazvinski selsovet (Язвинский с/с), Ljadõ/Ljäda rajoon (Лядский район), Leningradi oblast. Nüüd on see asukoht Plesnovskaja volost (Плесновская волост) , Gdov (Oudova) rajoon (Гдовский район), Pskov oblast (Псковская област).

Osad sugulased tulid 40-ndatel tagasi Eestisse (kaasaarvatud minu vanaema), aga väga paljud jäid sinna ning nendest sinnajäänutest on mul väga vähe informatsiooni - ja siin olekski mul abi vaja.

1. Kas keegi oskab öelda, kas Eesti arhiivides või andmebaasides leidub informatsiooni Venemaale rännanud eestlaste kohta, seal eesti peredesse sündinud eestlaste kohta - kust üldse alustada otsimist ja küsimist?

2. Kas keegi oskab öelda, millistes toimikutes/arhiivides/andmebaasides otsida Venemaal elanud eestlaste kohta Venemaal? Kas on neil sarnaselt Eestiga hingeraamatud/kirikuraamatud, kus leiduks kohajärgsed sünnid, surmad ja abielud? Kust teha päringut - kas Vene riigiarhiivist või pigem kohaspetsiifilisest arhiivist - on kellelgi kogemust oma sugupuu otsingutega Venemaale asunud eestlaste kohta?

Igasugune info oleks väga teretulnud!
Ette tänades,

Niina
jussK
Postitusi: 1033
Liitunud: Kolmapäev 03. Märts 2010, 12:40:03
Asukoht: Tre Fin
Status: Eemal

Re: Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas jussK »

1. Suurt ei leidu. Viimases kirikuraamatus kus nad kirjas on võib olla ainult märge et läinud Venemaale. Samuti ka vallakirjades, kõik ei kirjutanud end ümber ja seep võib vahel näkata et Venemaal võetud naine ja sündinud lapsed seal kirjas. Kui ümberkirjutati siis võib selle leida revisjonist.

EV algusaegadel tagasi tulnute kohta (optandid) on olemas toimikud aga need kes tulid 40-ndatel tagasi - nende kohta pole miskit (pole olnudki).

2. Venemaal on samamoodi olemas kirikuraamatud a need igalpool laiali. Konsistooriumi jaoks tehtud luteri meetrikad on:
1834-1885 venemaa riiklikus ajaloo arhiivis, mormoonidel on need ka digis olemas a neid näeb ainult mormoonide juures.
1892-u1920 on Peterburi riiklikus ajaloo arhiivis, neid digis pole, välja arvatud mõned : http://www.earchive-estlatrus.eu

Pmst kohaspetsiifilisest arhiivist on parem küsida.
Niina
Postitusi: 23
Liitunud: Reede 10. Märts 2017, 19:40:03
Status: Eemal

Re: Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas Niina »

Suur suur tänu vastamast jussK!

1. Mul oli selline kahtlane tunne, et ega vist Eesti pinnal väga palju infot väljarännanute kohta pole, kui nad just tagasi ei tulnud. Ehk mul veab ja leian mingeid märkmeid meie kirikuraamatutest.

2. See on küll keeruline :) Hakkasingi juba kohaspetsiifilisemalt otsima, aga selleks oleks mul tegelikult vaja vist teada millise kiriku või koguduse alla mu sugulased seal Podklina, Meljuhhovo ja Tehhino külades kuulusid.

Ehk oskate aidata, kuidas sellist informatsiooni leida - äkki on mingi andmebaas, mis ütleb, et vot see piirkond kuulus selle kiriku ja selle koguduse alla Venemaal? Või tuleks seda küsida Gdovi arhiivist?

Familysearchile on mul mormoonide lehel ligipääs küll, aga jällegi oleks vaja teada, mis koguduse alla nad kuulusid...Suurtest riikidest on ikka palju keerulisem otsida kui väikestest :)
jussK
Postitusi: 1033
Liitunud: Kolmapäev 03. Märts 2010, 12:40:03
Asukoht: Tre Fin
Status: Eemal

Re: Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas jussK »

Venemaal ei ole ju luteri usku ega piirkondi. Iseasi on Ingeri, seal on samamoodi kihelkonnad (seurakunnat) aga Ingerist lõunapoole pole midagi, suuremates linnades ainult on luteri kogudused. Peipsi taha läinud on Gdovi luteri kirikus, Narva Jaani või lõunapoolsetes Ingeri kirikutes. Hiljem tekkisid ka mõned Eesti küla kirikud a need rohkem nagu abikirikud, kuulusid enamasti Gdovi kiriku alla.
Hiljem tekkis ka Teskovo Gubanitsa Eesti kogudus kus siis ka väga laialt alalt inimesed.
Igal perel oma lugu, mingit reeglit polnud.Tuleb lihtsalt pimesi huupi otsida, hea kui sünniaegasidki teaks :)
Niina
Postitusi: 23
Liitunud: Reede 10. Märts 2017, 19:40:03
Status: Eemal

Re: Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas Niina »

Suur aitähhh JussK!!! Mul on tunne millegi pärast, et juu nad siis pidid Gdovi luteri koguduse alla kuuluma, sest asusid sellele kõige lähemal. Või vähemalt ma proovin alguses sealt otsida. Õnneks, tundub, et familysearchis on need Gdovi luteri kirikuraamatud täitsa olemas - lihtsalt palju lappamist :) Ma mingeid umbkaudseid sünniaegu oskan arvata, aga kindlalt ei tea...pealegi ei tea ka kindlalt, kes seal üldse elasid, nii et ma ikka pean vist ikka kannatust varuma ja lappama :)

Aga suur aitähh veelkord - see info on väga väga väärtuslik mulle!
mibeko
Postitusi: 122
Liitunud: Neljapäev 05. Juuni 2014, 17:48:06
Status: Eemal

Re: Kuidas otsida andmeid Venemaale Oudova kanti maad saanud ja seal elanud sugulaste kohta?

Postitus Postitas mibeko »

Tere Niina,
Nagu tead mina sain oma sugulaste Sild - Saks perede maade, varade, pereliikmete, nendelt valimisõiguste äravõtmise, maksustamise ja varade äravõtmise kohta andmeid Pskovi arhiivist. Esialgu kirjana dokumentidest väljavõtetena. Siis tellisin ka koopiad. Siberisse saatmise, seal oleku ja tassituleku kohta sain infot Viiburi arhiivist. Peterburi Ajaloo arhiivist sain 1912 .a oma isa risimise kohta andmed.
Minu vanaonu mäletustes on kirjas, et ta käis Domkino kirikus leeris, mis tema baptistidest vanematele ei meeldinud. Ei sea aga pole kirjas , kas oli õigeusu või luteri kirik.

Benno
Vasta

Mine “Endine Vene tsaaririigi territoorium”