Hiiumaalt pärist isik Kursi khk-s

Vasta
Patrick Rang
Postitusi: 513
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Hiiumaalt pärist isik Kursi khk-s

Postitus Postitas Patrick Rang »

Mlauri kirjutas:

"See on pärisel juhtunud: 1759.a. 10.aprillil abiellus Hinrik Matsi Simo Perti poeg Sarewallast Hiomaalt Ewaga, kes oli õndsa Juntsi Iwandi tütar. See Hinrik on 1758. aastal mainitud esmakordselt armulaua kirjades pastori sulasena. Hiljem on üks talu Hinriku päritolu järgi saanud nime Hiiu ja selle järgi on ka perekonnanimi (Hiio) pandud."
Otsustasin kanda selle teema siia üle, et mitte teist teemat asjassepuutumatu jutuga risustada.

Asi on pagana intrigeeriv - kuigi hetkel puudub igasugune selgus, kust Hinrik täpsemalt pärist on. Käisin oma andmed üle, hetkel ei leidnud ühtegi sobivat Hinrikut (Matsi Simo Perti poeg, sündinud vahemikus 1710-1735) ega ka Matsi Simo Perti. Eesnimede põhjal - aga seda puht tunnetuslikult - paneks ta paiknema Pühalepa kihelkonda. Mõtlen veel , kuidas edasi liikuda, aga seniks:

1) Ega selle Hinriku kohta midagi enamat pole teada (vanus, kasvõi orienteeruv hingerevisjonist)
2) Ilmselt on ta piirkonna teadaolev ainus hiidlane?
3) Kes oli Kursi pastor nimetatud perioodil - mõnikord leidub Hiiumaa kohta käivates materjalides märkmeid "loovutatud / müüdud /teenib seal ja seal selle ja selle juures" (tõsi küll, tavaliselt on need uuema aja kohta)

terv,

Patrick

mlauri
Postitusi: 321
Liitunud: Laupäev 23. Juuli 2005, 18:32:07
Status: Eemal

Postitus Postitas mlauri »

Ma vaatasin ka seda peret just uudishimu pärast ja ei ole seepärast hingerevisjone uurinud, kuid meetrikatest tuleb üht-teist välja.
Lisaks eelnevalt öeldule on välja tulnud, et selle Hiiumaa mehe kohalikuks nimeks on olnud Hiiu Hinrik (Hindrik?) ja ta on abiellunud ka teist korda. Suri Hinrik 1805. aastal ja meetrika järgi oli ta siis 68. aastane, seega sündinud 1737. aastal.
Ajal, mil Hinrik jõudis Kursi kihelkonna kirjadesse, oli seal pastoriks Georg Eberhard Seefels (vahel ekslikult ka Seelenfels kirjutatud). Ametis umbes 1754-st 1786-ni. Kust ta Kursi kihelkonda tuli, pole teada, aga põhimõtteliselt on võimalik, et Hinrik tuli koos uue pastoriga. Nimelt on armulauakirjad säilinud mingil moel 1755-st ja korralikult 1756-st.
Puurmani mõis kuulus selleks ajaks von Manteuffelitele, kes ilmselt Lätimaalt oma mõisatest mitmeid peresid siia tõi (Läti nimelised talud, inimesed).

Vasta

Mine “Kursi kihelkond”