Mustlased Eestis

Vasta
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Mustlased Eestis

Postitus Postitas Loopmann »

miks koondati mustlased aastal 1841 Laiuse valda kohustuslikus
korras ning ootaks arvamusi üldse neist mis te neist arvate
tänapäeval isiklikult arvan,et nende vastu ei peaks viha pidama
naissoost isikud neil on mõnedgi ikka väga ilusad.ning olen
ka kuulnud,et mõnegi eestlase juured on mustlaste omad.
fred.puss
Postitusi: 352
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 18:09:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas fred.puss »

Laiuse mustlaste kohta:

E R K I T E D E R
L A I U S E M U S T L A S E D
U U R I M U S T Ö Ö
http://www.jogevaevk.ee/files/dokumendi ... tlased.doc

Paul Ariste. Laiuse mustlased. Acta Universitatis Tartuensis/Dorpatensis. B; 50.1: Tartu, 1940

Risto Blomster. Eesti mustlased enne Teist maailmasõda. Lohetapja. Tartu, 1999, 9985-9214-1-0, Pro folkloristica, 1406-3808, 6, lk. 36-41.

Rahvajutt esimesena mainitud allikast:
“Kord olnud Holstre mustlased Tammemääl laagris. Sealt sõitnud Witinkohw mööda. Ta hobused on, mustlasi nähes, pillama hakanud ja tõlla ärapurustanud. Kohe nõutud mustlased mõisa ja antud neile 30 hoopi. Peksu juures on kohtumees Madis südi olnud mustlasi noomima ja sõnunud neile, neid härra ette seades: “Ära kisu küüru, ega vea vimba! Seisa sirrgu auusa kohtuhärra ees!” Sellega lootnud meheke härrat meelitada ja end peksust päästa. Lõpuks võetud aga ka Madis maha ja tehtud kuulsa kohtumehe kintsud veel kuumemaks kui tõistel. Talle antud 60 särakut. Pääle peksu silunud Madis nuttes härra jallgu ja lausnud: “Tänan auulikku härrat selle hää uue seaduse eest! Nüid ma alles tean, et ma kohtumees olen. Nüüd pean ma igaõhtu mustlaste kerjatud saagist poole enam saama kui tõised!“ See pisarsilmil tehtud nali ajanud Witinkohwi nii naerma, et ta Madissele hõberaha kinkinud. Madis uuristanud rahase augu läbi, kandnud seda paelaga kaelas ja jutustanud kõikidele: Ta olla hää korrapidamise eest omas ametis Witinkohwi käest auuraha saanud.
Selle peksu järele aetud mustlased Holstrest ära Laiuse hingekirja ja nii saanud Holstre vald neist hulgustest lahti. Mõisa viinavooriga Narvas käies on Holstre mehed Laiuse Madist veel näinud. Sauna Peeter on mu isale ütelnud: “Näe! See on ju mede va Madis, kes peksta sai!”. Madis näitnud keelt ja vastanud” Ääh! Tede Madis jah! Kus Te ka sehandse Madisse võtate? Meie oleme laitmata Laiuse mustlased”
Fred Puss
Juhataja
Eesti Isikuloo Keskus
http://www.isik.ee

Palun erasõnumeid mitte saata - saatke e-kiri fred@isik.ee
mariliiss
Postitusi: 3
Liitunud: Esmaspäev 22. Märts 2010, 15:28:03
Status: Eemal

Re: Mustlased Eestis

Postitus Postitas mariliiss »

Tere,
ma uurin perekonda Pigats (ka Piigats; hiljem eestindatud Laasma, Palmsalu).
P.Ariste on maininud, et tegu on Mustlas-nimega. Välimuse järgi hinnates saab sellega nõustuda.
Teistel andmetel on tegu Läti nimega.

kas kellelgi on infot selle perenime (isikute) kotha?

Tänades!
Selke Seelke / Pigats Piigats / Palmsalu / Kikerist Kikkerist / Lorits Loorits / Krüger
Vasta

Mine “Laiuse kihelkond”