Pangodi mõis

Vasta
avagula
Postitusi: 560
Liitunud: Teisipäev 15. Aprill 2008, 22:57:04
Status: Eemal

Pangodi mõis

Postitus Postitas avagula »

Kõikide allikate järgi loen ma välja, et Pangodi (Spankau) mõis kuulus Nõo kihelkonna alla, kuid Otepää kihelkonna meetrikates on mitmesaja aastase perioodi jooksul olemas nii kirjed Pangodi mõisa inimeste kohta kui ka lausa personaalraamatud??? On see kuuluvus siis kunagi teistsugune olnud?
Katsa
Postitusi: 3356
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Postitus Postitas Katsa »

Pangodi mõisa rahvast võib leida ka Kambja kirikuraamatutest. Tegelikult oligi sääraste mitme kihelkonna piirialadel olevate mõisatega nii, et nende maa-alal elutsevad inimesed võisid olla erinevate koguduste hingekirjas. Mõis kõigi vakuraamatute ja hingeloenditega oli ilmalik värk, kirik "kandis hinge eest hoolt", ristis, laulatas ja mattis - kaks erinevat rida. Minu esivanemad on Vastse-Kuuste mõisast ja seal sama lugu - muudkui aja teisi taga kord Kambja, kord Võnnu alt, vahel sekka ka Põlvast.
Katrin H.
fred.puss
Postitusi: 352
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 18:09:07
Asukoht: Tartu
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas fred.puss »

Administratiivne kihelkond on midagi muud kui kirikukihelkond. Admin järgi kuulus üks mõis koos kõikide maadega ühte kihelkonda (mõisa keskuse järgi), kuid kirikukihelkondade jaotuse järgi võisid ühe mõisa maad olla päris mitmes kihelkonnas ehk kiriku teeninduspiirkonnas. Kirikut valiti nii läheduse, paremate ühendusteede kui ka kirikuõpetaja isiku järgi, kui mitu kirikut olid enam-vähem sama kaugel.

Pangodi on üks kõige raskemaid piirkondi ses mõttes. Nad kuulusid kolme luteri ja kolme õigeusu koguduse piirimaile.

Kevadel alanud kihelkonnapiiride tähistamise projektiga tähistatakse just kirikukihelkondade piire. Tegijatel oli paarikümnes kohas Eestis tegelikult võimatu öelda (püüdsin ka ise aidata, kuid enamasti seda ei saanudki teha), kust läheb piir, sest ühe küla inimesed käisid mitmes kirikus ja seega kuulus sama küla ka mitmesse kirikukihelkonda.
Fred Puss
Juhataja
Eesti Isikuloo Keskus
http://www.isik.ee

Palun erasõnumeid mitte saata - saatke e-kiri fred@isik.ee
Vasta

Mine “Otepää kihelkond”