II MS langenud Saks ja Möllits

Vasta
Ajatusak
Postitusi: 1
Liitunud: Teisipäev 20. November 2018, 23:28:11
Status: Eemal

II MS langenud Saks ja Möllits

Postitus Postitas Ajatusak »

II MS langesid Tartut kaitstes Piirikaitserügemendi (suure tõenäosusega) sõdurid Saks ja Möllits (või Mölnits). Esimene peaks olema pärit Kambjast, teine Elvast (aga võib olla ka vastupidi). Mõlemad olid väga noored mehed, 17-19 aastased. Noormehed sõdisid Saksa poolel.
Otsin taga nende noormeeste omakseid.

Ise üsna saamatuna riigiarhiivis sobrades leidsin kellegi Alfred Saksa (arhiivis surmadaatum puudub ja kirjas on "kroonu juures"). Möllitsa kohta leidsin Tartumaal vaid ühe viite, kuid asukohaga Haljala.

Lugu on nimelt selline, et minu vanaema lilleaeda on maetud kaks Saksa sõjamundris noormeest. Vanaema, vanaisa kuulsid seda naisterahvalt, kelle käest talu osteti. Naine olla lahingus hukkunud poisid ise maha matnud. Rohkem sellest seniajani ei teatud ja natuke isegi ehk kaheldi selles loos. Kuigi peenart kaevates olla mullapõuest inimese sõrmelüli välja kaevatud, mis küll jälle mulda tagasi pisteti.
Nüüd aga ilmus välja endise perenaise poeg, kes vanuigi soovib hingekoormat kergendada ja hukkunute omaksed leida. Kahjuks on ajaga härra mälu tuhmunud ja poiste dokumentegi ei ole vist enam alles.
Nüüd siis soovibki minu pere väga leida hukkunute omakseid, et noormehed leiaksid viimaks puhkepaiga lähedaste kalmistul.

Asjast on teavitatud ka sõjahaudadega tegelevat härra Arnolt Unti. Hetkel tegeletaksegi omaste leidmisega.
Vasta

Mine “Tartumaa üldküsimused”