Kakuna ja Muraja küla XVIII sajandi esimesel poolel

Vasta
Patrick Rang
Postitusi: 513
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Kakuna ja Muraja küla XVIII sajandi esimesel poolel

Postitus Postitas Patrick Rang »

Olen juba pikemat aega juurelnud Kakuna ja Muraja külade "kajastamise" üle Pöide khk käsitlevates erinevates allikates (vakuraaamtud, adramaarevisjonid, meetrikad, hingeloendid) ja jõudnud järeldusele, et vähemalt XVIII sajandi esimesel poolel ja keskpaigas (ca 1730 - ca 1770) olid nii Kakuna kui Muraja (vähemalt osalises) kasutuses rööpvormidena. Teisisõnu, ühte ja sedasama inimest tunti sel perioodil küll nii (Kakuna) kui naa (Muraja). Tänapäeval )ja seda ilmselt alates hingeloenditest) on Kakuna ja Muraja eraldiseisvad külad.

Seda pani mind uskuma Muraja / Kakuna Laasi pere kajastamine, vt lisatud tabelit, mis annab sellest ülevaate: http://nagi.ee/photos/PatrickRang/22078893/" onclick="window.open(this.href);return false;.

Liiga palju kokkulangevusi, et asi nii ei peaks olema. Vähetõenäoline on kahe pere puhul olukord, kus süstemaatiliselt on ühe puhul puudu laste sünnid, teise puhul jällegi leerid / abielud. Kummagi küla puhul on "muutuv" ka mõis, mille alla küla kuulus (kord Uuemõisa, siis jälle Keskvere), aga see selleks.

Kas keegi oskab mulle kirjeldada täpsemalt Kakuna ja Muraja ajalugu / talude paiknemist? '
Miks kasutati Kakunat ja Murajat paralleelselt?
1730ndatel on näiteks Kakuna külas Muraja eesliitega koht - kas sellest tuleb arvata, et Muraja küla on kasvanud välja Kakunast?

Ette tänades,

PR

marapu
Postitusi: 235
Liitunud: Teisipäev 01. Mai 2007, 10:08:05
Status: Eemal

Re: Kakuna ja Muraja küla XVIII sajandi esimesel poolel

Postitus Postitas marapu »

Tere.
Igaks juhuks selline tähelepanek, et 1782 a on ühel ajal leeris nii Muraja Ado kasvandik kui Kakuna Ado tütar, küll erinevate mõisate alt. Saaga EAA.1293.2.3:310?576,383,494,166,0.

tervitades
Malle

Vasta

Mine “Pöide kihelkond”