Vanuse usaldusväärsus surmameetrikas

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
pia
Status: Eemal

Vanuse usaldusväärsus surmameetrikas

Postitus Postitas pia »

Küsimus on, et kuivõrd usaldusväärne on surmameetrikasse märgitud vanus? Leidsin nimelt Pärnu Elisabethi koguduse surmameetrikast ühe oma kõugu surmakande 1812 aastal, kus tema vanuseks on märgitud 65 aastat, seega peaks ta olema sündinud 1747 +/- 1 aasta. Nüüdseks olen lapanud selle koguduse meetrikaraamatuid juba mitu korda ja ei ole lihtsalt sellenimelise inimese sündi leidnud. Meetrikaraamatutest seejuures pole puuduvaid lehekülgi täheldanud ning et inimene on mujalt sisserännanud, on ka välistatud.
Sarnaseid juhuseid on olnud veel mõned, et olen leidnud surmameetrikast kande, kuid sündi loogilisest ajavahemikust ei leia.

Kas on veel kellelgi sarnast ette tulnud? Milles võiks olla asi?

Pia

maidu.leever
Kontakt:

Re: Vanuse usaldusväärsus surmameetrikas

Postitus Postitas maidu.leever »

piake kirjutas:... kus tema vanuseks on märgitud 65 aastat, seega peaks ta olema sündinud 1747 +/- 1 aasta...

Pia
Eksimus võib olla ka suurem kui +/- 1 aasta.

pia

Postitus Postitas pia »

Ma tean, et eksimus võib olla ka suurem. Siiani olen leidnud suurima eksimuse ainult 3 aastat. Aga eelpool toodud näite puhul olen otsinud rohkem kui +/- 10 aastat ja otsitavast inimest lihtsalt pole sünnimeetrikas. Sellest see huvigi, et kui suur siis võib see eksimus olla?
Viimati muutis pia, Kolmapäev 23. August 2006, 01:05:08, muudetud 1 kord kokku.

Vince

Postitus Postitas Vince »

Tere,
Ega ei pruugigi eksimusega tegemist olla. Nt oli perekond selle lapse sünni ajal kuskil mujal ja sünniandmed on kuskil mujal registreeritud. Või siis lihtsalt sünd kajastamata jäänud. Alati ei täidetud raamatuid jooksvalt ja mõni sünd võis vahele jääda. Mõni raamat on ka ümberkirjutatud ja ka seal võis mõni sünd vahele jääda.
Endal ka neid küsimärke hulgim, mõni raamat on juba suisa peas :roll: , aga lootus midagi leida ikka jääb.

edu, V

piake kirjutas:Ma tean, et eksimus võib olla ka suurem. Siiani olen leidnud suurima eksimuse ainult 3 aastat. Aga eelpool toodud näite puhul olen otsinud +/- 10 aastat ja otsitavast inimest lihtsalt pole sünnimeetrikas. Sellest see huvigi, et kui suur siis võib see eksimus olla?

maidu.leever
Kontakt:

Re: Vanuse usaldusväärsus surmameetrikas

Postitus Postitas maidu.leever »

piake kirjutas:... et inimene on mujalt sisserännanud, on ka välistatud.
...
Pia
Millest selline kindlus?

pia

Postitus Postitas pia »

Selline kindlus (niivõrd kui siin üldse milleski saab kindel olla) tuleneb sellest, et kogu suguselts on pärit Tammiste külast Pärnumaalt. Kui ajaloos järjest tagasi minna, siis otsitav on surnud Tammistes, abiellunud seal, tema vanemad on sealt pärit. Vakuraamatust olen leidnud Pikka (vahel ka Pitka) talu inimesi. Seepärast ongi vähetõenäoline, et nüüd see üks perepoeg kusagilt mujalt on tulnud.
Aga see vanuse asi surmaaktis on tõesti kahtlane. Surmakandes 1812 oli Mango Pikka vanuseks märgitud 65s.t. et sündinud peaks olema umbes 1747. Tema noorim ja tõenäoliselt viimane laps sündis aastal 1800, esimene laps 1785. Oma naise Rinoga abiellus see meesinimene 1781.
Naine on surnud 1836a. 66 aastaselt, s.t. et sündinud peaks ta olema umbes 1770. Aga see vanus pole kohe kindlasti õige, sest naine ei saanud olla abielludes ainult 11 aastane. Et tegu on just selle Rino surmakandega, näitab talukoha nimi ja see, et ta on surnud Mango lesena. Segadust tekitab veel hingeloendist leitu
http://www.eha.ee/saaga/fondid.php?path ... 3&curr=224
Selle lingi vasakpoolsel lehel on otsitav perekond kirjas ja mehe ja naise vanusevaheks oleks ainult 11 aastat. Ja isegi kui see oleks õige, pole ma ikkagi Mango (vahel ka Mangus) Pikka sündi leidnud.
Tean veel seda, et nii Pikka Mango kui tema isa Mart on olnud vöörmündrid. Kas võib olla mõni muu allikas, kust selliste ametimeeste kohta võiks midagi leida?
Viimati muutis pia, Neljapäev 21. September 2006, 13:39:09, muudetud 1 kord kokku.

Assar
Kontakt:

Postitus Postitas Assar »

Toon ühe näite selle probleemi kohta. Minu nimi on järvekülg, seda nime on pandud vaid Viljandi vallas. Noh üks mind huvitav pere oligi nii. Lapsed sündisid ilusti koduvallas ja korraga üks perepoeg kõpsti Narva-Kreenholmis ja tema õde hoopis Jamburgis (vist on ikka veel Kingisepp). Oleks veel naaberkoguduski. :?: Aga hiljem on taas Viljandimail tagasi nagu poleks midagi olnudki. Vahepeal käis esiisa veel Viiburis algklassides ja võttis Põltsamaalt naise. Aeg oli siis mingi 1850-70ndad
Soovitan kõik võimalused avatuks jätta. Mis sellesse linki puutub, siis kas see oli õige link? Seal polnud Tammiste küla vaid Riddalep ei leia ka kedagi Mango või Rino nimelist paari!!! Seal on armulaualkäinud Kogi talu inimesed.

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg

pia

Postitus Postitas pia »

Nüüd peaks see link õigele lehele viima. Leheküljel 473 on 1777-1781 hingekiri. Ja kõrvalllehele on hiljem nagu paistab seesama pere uuesti üles kirjutatud. Aga ma ei oska kindlaks teha, mis aastal see kõrvalllehekülje loetelu on tehtud. Lehekülje algul oleks nagu 1814. Aga teada on, et Mango poeg Tõnis on sündinud aastal 04/01/1800 ja tütar Kadri 1785 s.t. et oleks sii nagu hoopis aasta 1807 käsil.

mlauri

Postitus Postitas mlauri »

Võib, jah, juhtuda, et pere on paar aastat hoopis kuskil teises linnas elanud. Või on näiteks kaugemale asunud sugulastel külas käinud ja naine seal lapsega maha saanud. Naaberkihelkonnad on alati kindel koht kontrollimiseks. Siis veel see võimalus, et vahepeal olid õigeusku. Mul näiteks ei leidnud kuidagi ühte esiema ja tema paari õde-venda kuidagi üles, kuid olid nii nooremad kui ka vanemad õed-vennad olemas. Lõpuks selgus, et isa oli vahepeal õigeusuku olnud ja siis jälle esimesel võimalusel (1870-ndail) tagasi luteriusku läinud, koos lastega siis ja nende sünnikirjed olid õigeusu raamatutes.

Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”