Vajan abi :)

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Tere,

Hakkasin mõned kuud tagasi koostama oma sugupuud ning olen nii palju avastanud nii mõndagi põnevat.
Olen takerdunud vaid ühe asja juures. Nimelt küsimus selline et kui 1847-ndail aastail sündis mõisnikule vallaslaps, siis kas sellistel puhkudel oli olemas ka mingeid tõestavaid dokumente? Olen otsinud SAAGA ja AIS jne arhiividest aga tulemust pole saanud.

Minu vanavanavanemad on põlvest põlve rääkinud lugu, et üks nende esivanemaist olnud mõisniku vallaslaps ning ema oli mõisas teenija.
Leidsin selle "vallaslapse" meetrikaraamatust lõpuks üles, kuid seal on tal vanemateks pandud teised nimed.
Kas võis olla et ta oli lapsendatud ja ristimisel pandi siis nn "kasuisa" nimi?


Päikest,
Kati Meerits
illusjoon@hot.ee
ullek
Postitusi: 13
Liitunud: Kolmapäev 06. Jaanuar 2010, 00:33:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas ullek »

Tere,
Link sünnikandele oleks abiks, oluline on see, kes olid vaderiks.
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Tere,

Saadan meetrikaraamatu lingi:
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=40 ... 00a4d48412" onclick="window.open(this.href);return false;

(Tegu oli jutu järgi Heimtali mõisaga ja vana-vana-vana-vanaema nimi oli Liso Tedder).
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Katsa »

See Liisu on ju täiesti seaduslikus abielus sündinud täiesti seaduslik laps.
Katrin H.
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Võib-olla tõesti... Vb on keegi lihtsalt kunagi valesti aru saanud ja siis edasi jutustanud... aga tasus vähemalt uurimist. :)
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Üks küsimus veel- Kas need Kõima'd võisid olla Liso ristivanemad? (kindluse mõttes küsin, et ma millestki valesti aru ei saaks)
u.kask
Postitusi: 31
Liitunud: Pühapäev 24. August 2008, 17:41:08
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas u.kask »

Jah, nad olid ristivanemad. Päris vanemad on kirjutatud nime alla ja numbritega on märgitud ristivanemad, kuna Liso oli tüdruk, siis on tal kaks ristiema ja üks ristiisa nagu peab.
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Selge. Tänan abi eest! :)
ullek
Postitusi: 13
Liitunud: Kolmapäev 06. Jaanuar 2010, 00:33:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas ullek »

Ma küll ei tea, kuidas tüdruku puhul toimiti, kuid meie suguvõsas oli kuulduste järgi mõisahärra poeg. Tema sünnikandes on vaderite seas ka üks von. Kandes on märgitud ainult isa eesnimi. Ema pandi hiljem mehele ja laps sai linnas korraliku hariduse. Need kõik kaudsed tõendid, aga viitavad siiski selgelt sellele, et oletatav isa tunnistas last.

Jutu mõte on see, et suguvõsa legendi võiks ikka edasi uurida, võib-olla see polnudki see Liisu, vaid tema ema vmt.
Caty88
Postitusi: 15
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2011, 21:35:01
Status: Eemal

Re: Vajan abi :)

Postitus Postitas Caty88 »

Mm.... uurisin üle ja sain teada et see olevat olnud hoopis Liso mees Fritz... Aga nohh....need on siiani vaid jutud olnud. Küsin oma teistelt sugulastelt veel kord selle jutu üle, et mis versiooni nemad teavad. Siis tean kas seda edasi uurida või mitte. Igal juhul see oli olnud nn avalik saladus kuna parun olevad Fritzuga ise ühendust võtnud. Ma loomulikult ei tea kui tõsi see olla võis kuna need on vaid jutud....
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”