perekonna struktuuri otsing

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Assar
Kontakt:
Status: Eemal

Re: perekonna struktuuri otsing

Postitus Postitas Assar »

maurus kirjutas:Tere kõigile! Mida tähendavad tähed URL? Tahtsin vaadata Saagast Viljandi praostkonna, Põltsamaa koguduse alt kodukülastusraamatuid, aga ta viskab ette kirja "Page not found" ja "vale URL"? Milles asi, miks ta ei leia neid lehekülgi, olen sadu kordi käinud seal kodukülastusraamatus ja nüüd korraga enam ei saa. Oskab keegi öelda? Aitäh. Alfred
Kodukülastusraamatuid :!: :?:
Mina küll selliseid asju Põltsamaa koguduse alt ei leidnud. Uurin ka sama kihelkonda ise - pole varemgi märganud midagi sellist. AIS ei viska ka sellise nimega otsides midagi ette - kutsud sa sellise nimega ehk mingit muud asja?
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
Kirsti Ervola

Postitus Postitas Kirsti Ervola »

Tere,

spekulatsioonist siis. . . samuti kui Eestis on ka Soomes rahva eesnimist palju versioone. Georgius-nimest tehti Eestis Jüri ja Soomes Jyri, Jyrki, Yrjö, jne. Võimalikult juhtub talunimi Essa eesnimest Esa, aga selle tõendamine võib küll olla väga rasket!

Põltsamaa linnaläänis oli ju 17. sajandi keskel soomlaste sõdurite kolooniaid, nagu Juhan Vasar kirjutas põhjaliku uurimuse http://www.kirjandusarhiiv.net/?p=56 lõpupoolel. Arvatavasti on neid mehi sinna ka elama jäänud. Keelte läheduse tõttu soomlased Eestis juurdus hästi, abielus eestlastega ja ühines varsti eestlasiks.

Kahjuks pole üldse võimalik ajada selliste soomlaste jälgi, dokumentide puudusel. Igatähes on Pohja-Eesti mõisade vakuraamatuis ja hingerevisjonideis andmed 'Soome Erki' päritolust nii ebamäärasi (’Viiburi läänist’, ’Põhjamaalt’) et nende põhjal ei tema kodukohta leia.

Uurimusi teemast on küll. Siin mõni, Juhan Vasara lisäks:
E. Kangilaski: Vabad ja võõrad Harjumaal 18. sajandi keskel / Etnograafiamuuseumi aastaraamat XXIV, Tallinn 1969
Jüri Linnus: Põhja-Eesti võõrasukad 18. sajandi keskel / Läänemere soomlaste rahvuskultuurist, Tallinn 1970
Katsa

Postitus Postitas Katsa »

Põltsamaa kodukülastusraamatud asuvad EELK arhiivis ja peaksid olema kättesaadavad SIIN. Kuid täna on mingi error toimumas. Nii EELK arhiivide kui ka suur osa Tln. Linnaarhiivi kirikuraamatuid pole Saagas enam kättesaadavad - tuleb ainult veateade a la vale URL. Loodetavasti on see siiski ajutine jama. Lisaks veel sellele - jõudsin kuskil teemas juba kurta - kogu Estica on sootuks kadunud, ja seda ka Saaga sisukorrast.
Katrin H.
maurus

Postitus Postitas maurus »

Aitäh Kirsti ja aitäh,Katsa! Sain jälle palju targemaks, muidugi on neid vanu asju raske tõestada ja eks neid spekulatsioone tuleb aeg-ajalt ikka ette! Siin ongi nii, et soovitav ja tõene ei kattu alati ja kui mõne võimaliku niidiotsa leiad, ei suuda seda ikka ära tõestada. Aga üldjoontes tänu teie kõigi abile hakkan ma juba puuga valmis saama, eks täiendada ja parandada võib kogu aeg, eks ju?
Katsale veel, et loodan minagi, et see on Saagas ajutine nähtus, ja asjad saavad korda!
Ja Assarile - kodukülastusraamatud on tõeliselt olemas, ei ole minu luul ja on nagu revisjonidki inimesi talude kaupa loetlevad. Katsa pani lingi ka, aga muidu on skeem: Saaga - kirikuramatud - kirikuraamatud EELK kogudustes - Viljandi praostkond - Põltsamaa Niguliste kogudus - personaalraamatud - kodukülastusraamatud (algul aastate kaupa, siis kohtade kaupa). Head tutvumist ja lugemist! Kena õhtut! Alfred
Assar
Kontakt:

Postitus Postitas Assar »

maurus kirjutas: Ja Assarile - kodukülastusraamatud on tõeliselt olemas, ei ole minu luul ja on nagu revisjonidki inimesi talude kaupa loetlevad. Katsa pani lingi ka, aga muidu on skeem: Saaga - kirikuramatud - kirikuraamatud EELK kogudustes - Viljandi praostkond - Põltsamaa Niguliste kogudus - personaalraamatud - kodukülastusraamatud (algul aastate kaupa, siis kohtade kaupa). Head tutvumist ja lugemist! Kena õhtut! Alfred
luul - ega ma siis niimoodi nüüd kohe ei mõtle inimestest :(
Ma sain aru küll miks ma neid ei leidnud. Need olid ju kirikuraamatud EELK kogudustes. Seega pole veel arhiivi jõudnud ning AIS´s neid olema ei peagi.

Ikka juhtub, et kohe ei saa aru millest jutt käib, või räägitakse natuke mööda 8-)
Edu uurimisel :!:
Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
+ 372 55 32 716
maurus

Tere! Maurus palub jälle abi - mis on välja lugeda sellelt lingilt?Saaga EAA.1168.2.5:206?1251,440,436,78,0 Ja aitäh! Alfred
Mari.Sarv

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Essa Ado u. Wb. Madli - Essa Ado ja naine Madli
Schw s Tenno, N. Ano, Mtr Ann - väimees Tõnu, naine Anu, ema Ann

Kelle ema Ann on, kas Ado või Anu, mina aru ei saa.
Ja kuidas neid kokku kolm saab olla?
maurus

Oi, Mari, suur aitäh sulle! Nüüd jälle kõik paigas, me lihtsalt ei osanud aru saada, et Tõnu väimees on. Ja Ann on Ado ema, Anu aga Ado ja Madli esimene laps. Ja kolm oli neid ilmselt selle pärast, et armulaual käisidki need kolm: Tõnu, Anu ja Ann ( Ado ja Madli on ehk kirjutatud selle pärast, et tuua välja nende armulaualiste sugulusside Essa Ado-ga, võib ju nii olla?). Kena pühapäeva sulle ja puhka ka natike! Alfred
maurus

Tere jälle! Maurusel oleks jälle natuke abi vaja. LinkSaaga EAA.1168.1.199:24?256,1447,908,179,0 . Kas sellel lingil on kihlus,mahakuulutamine või abielu? Küsin sellepärast, et Juhani naistega on veidi segane, siin on Kai Kassi Jüri t., aga hiljem on õigeusku läinud Jüri naine ja viimaste laste ema Jekaterina (Kai) isanimeks märgitud Martovna.
Ja veel - kui see oli alles kihlus, siis kui ruttu võis oodata mahakuulutmist või abiellumist, kui kaugelt peaks otsima? Kahjuks tean vähe neist asjust, meie asi oli asi tunduvalt lihtsam :D Muidu vanus nendel Kaidel klapib ja kõik lapsed ka ja ka surm teada. Aitäh juba ette. Alfred (Niina)
Katsa

Mahakuulutamise ja laulatamise ajad on kirjas siin Saaga EAA.1168.1.199:24?1380,1494,610,187,0
Kihlus on maha kuulutatud kolmel pühapäeval - Dom. Reminiscere, Dom. Oculi, Dom Laetare - need on kirikukalendri pühapäevade nimetused. Laulatatud on 8. märtsil Tarvastu pastori Mickwitzi poolt, kes teenib vikaarina Pilistvere koguduses.
Katrin H.
maurus

Aitäh, Katrin!
maurus

Tere! Oleks veidi abi vaja: mida on välja lugeda surmameetrikas Juhan Indriksoni ette kirjutatust? Ja kas Anni Lauri võiks olla talu nimi?Saaga EAA.1168.1.203:89?597,643,802,110,0
Aitäh! Alfred
Mari.Sarv

Surnud on Juhani ja Kai tütar Mari.

Juhan on Anni Lauri talu peremees (Wirth).

Mul ka ühed esivanemad on Mõisa-Anni talust ... juurdlesin ka algul, et kuis naisenimi saab olla ühel talul ... aga edasi uurides tuli välja, et Ann on mehenimi, teinekord ka kujul Hann, ka Ain ... neid mees-Anne on sealkandis rohkem kui üks. Ehk on sinu Anni-Lauriga sama lugu.

Üks teine esivanem on mul Liisu Pärdi Jüri, sellele pole veel head seletust leidnud ... pigem vist siis ikka liisu kui Liisu ... 1700-ndate algul (s.o enne regulaarset liisuvõtmist).

Oh, kukkusin jälle lobisema, nagu öeldakse.
Aga edu!
Mari
maurus

Aitäh, Mari! Huvitav leid, me ei teadnudki, et Juhan Anni Lauri talus peremeheks oli, meil ta figureerib enamasti Lippardi talus. Aga ju siis vahepeal ka mujal oli, sest kõik klapib, Juhanil ja Kail oli tõesti laps Mari, kes sündis 1837 ja suri siis 1838. Ilusat ja kevadist pühapäeva sulle ja perele! Alfred-Niina
maurus

Tere taas! Kust peaksin otsima andmeid surma daatumi kohta, kui inimene on surnud Tallinnas aastatel peale 1960? Aitäh! Alfred
Mari.Sarv

Tallinna kalmistute andmed on andmebaasis olemas, ehk leiad sealt: http://www.kalmistud.ee/" onclick="window.open(this.href);return false;

Muidu perekonnaseisuosakonnast, raha eest, otsitava isiku sugulastele ja hõimlastele.
maurus

Tere ja suur-suur aitäh, Mari! See kalmistute link oli nii olulise tähtsusega, leidsime kohe mida vaja, nimelt oma vanaema Elisabethi õe, Maria Pelli Pärnamäe kalmistult. Nüüd nokitsen oma isapoolse vanaema kallal, siin ka asjad keerulised, nad ju ka välja rännanud, kah sinna Türgimaale. Aga vot, kui vanaisa poolt oli asi selge, sest oli märkus, et 1886 sõitis pere Karsi piirkonda. Aga millal sõitis vanaema poolne Tombergite pere Eestist ära, pole veel selge ja kas vanaema (s. 1888) sündis siin (pole veel meetrikatest, seekord siis Rakvere mailt,leidnud). Ja kohe küsin, et mis koht see oleks, kust saaks otsida nende ärasõitnute kohta? Ja panen ka puremiseks ühe lingi Tombergite kohta, seal taga on peenes kirjas midagi, millest aru ei saa, aga mis võib olla asjaga seotud. Ja kõik muu info ka, mis seal lingis sisaldub. Aitäh juba ette. Alfred+ Niina Link:http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1207,311,0
maurus

Link uuestihttp://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.3057.1. ... 1207,311,0" onclick="window.open(this.href);return false;
maurus

Katsa

Viimases lahtris on, et läks 1899 Tallinna Jaani kogudusse pastor Grohmanni s. t. I pihtkonda.
Katrin H.
maurus

Suur tänu, Katrin! Aga ehk oskab keegi öelda, kust otsida seda, millal mu vanaema poolsed sugulased Eestist välja rändasid? Kas on mingi selline dokument olemas ja kust seda otsida? Alfred
leeni

Postitus Postitas leeni »

maurus kirjutas:... Pärast vanaisa paranemist nad kolisid Esto-Haginski külasse Põhja-Kaukaasias. Alfred
Kas oled uurinud ka Esto-Haginski (Hussõ-Kardoniskoe) küla kirikuraamatute kohta, mis peaks olema Stavropoli arhiivis või tead, kas seda on teinud Hilda Sabo? Mul on ka esivanemaid sealt külast ja plaan seda katsetada.
maurus

Tere,Leeni! Oled juba ammu mulle kirjutanud, aga ma vahepeal pole oma teemas käinud ja alles eile avastasin sinu kirja. Vahepeal olid sellised huvitavad asjad, et külas käisid Türgi eestlaste järeltulijad, kellel oli andmeid minu esivanemate kohta, aga sellest teen ma eraldi postituse. Mis puutub sinu küsimusse , siis tahan väga sind aidata. Eile võtsin kohe ühendust Hilda Sabboga ja sain üht-teist teada. Isiklikult tema pole Stavropoli arhiive uurinud ega ka seal kandis käinud, aga ta arvab, et need kirikuraamatud võivad olla Madara tänava arhiivis, Tallinnas. Nii et võid sealt uurida, midagi ehk leiab. Meie leidsime sealt oma vanaisa Jüri Indriksoni eesti kodakondsuse taotluse avalduse ja omistamise dokumendid 1920 aastast, millest algaski meie sugupuu uuring. Peale selle Hilda soovitab tutvuda Evald Strömi ja Aino-Monika Jõesaare raamatuga "Eesti-Haginsk". See raamat on kättesaadav ka arvutist Googli kaudu autorite nimede järgi, ehk leiad sealtki midagi sind huvitavat. Lisaks sellele, kogunetakse 30. juulil s.a. (ja igal aastal) Tallinnas Pärnamäe kalmistule, et mälestada Eesti küladest nõukogude võimu ohvreid. Kokkusaamine on kell 12 võimu ohvrite mälestussamba juures. Selleks korraks kõik.Aga kirjuta natuke endast rohkem. Lugupidamisega Alfred
leeni

Postitus Postitas leeni »

maurus kirjutas: Mis puutub sinu küsimusse , siis tahan väga sind aidata. Eile võtsin kohe ühendust Hilda Sabboga ja sain üht-teist teada. Isiklikult tema pole Stavropoli arhiive uurinud ega ka seal kandis käinud, aga ta arvab, et need kirikuraamatud võivad olla Madara tänava arhiivis, Tallinnas.
Venemaalade kirikuraamatuid Riigiarhiivis ei ole, Ado Must on mingi väikese osa Siberi külade raamatute koopiatest Esticasse toimetanud, aga õlejäänud kõik on Venemaal. Ma leidsid Stavropoli arhiivi fondide nimekirja ja selle fondi ka, kus need andmed on, kavatsen Stavropoli arhiivi järelepärimise teha, pole seni aega olnud.
maurus kirjutas: Meie leidsime sealt oma vanaisa Jüri Indriksoni eesti kodakondsuse taotluse avalduse ja omistamise dokumendid 1920 aastast, millest algaski meie sugupuu uuring.
Opteerimise dokumente olen juba uurinud, paraku need jätavad palju küsimusi õhku, kuigi nii mõnelege küsimusle õnnestus nende kaudu ka vastused leida, aga nüüd enam edasi ei saa ilma sealse kirukuraamatuta.
maurus kirjutas: Peale selle Hilda soovitab tutvuda Evald Strömi ja Aino-Monika Jõesaare raamatuga "Eesti-Haginsk". See raamat on kättesaadav ka arvutist Googli kaudu autorite nimede järgi, ehk leiad sealtki midagi sind huvitavat.
Tänan selle vihje eest, üht teist huvitavat leidsin küll kuna selle raamatu vihje kaudu sattusin Altmäe küla veebilehele http://allmae.by.ru" onclick="window.open(this.href);return false; ja seal oli lugemist küll.
maurus kirjutas: Lisaks sellele, kogunetakse 30. juulil s.a. (ja igal aastal) Tallinnas Pärnamäe kalmistule, et mälestada Eesti küladest nõukogude võimu ohvreid. Kokkusaamine on kell 12 võimu ohvrite mälestussamba juures.
Tean, olen käinud kogunemistel Pärnamäe kalmistul aastaid tagasi, siis kui ema veel elus oli, tema aitas ka kaasa selle mälestuskivi püstitamisele. Ehk õnnestub sel aastalgi jõuda sinna.
Huvipakkuv nimi: Pillar (kahjuks ei tea kust pärit, nimi on leitud Venemaalt vaarema Anna Maria surmametrikast). Olen väga tänulik igasuguse info eest, sest peale mõisnike pole seda nime kohanud.
maurus

Tere jälle kõigile üle pika aja! Ilus suvi on selja taga ja aeg taas suguvõsa-uuringutega alustada.Kuigi ka suvel sai sellega üsna aktiivselt tegeletud,nagu ma juba eelpool kirjutasin, kohtusime me Türgi eestlaste järeltulijatega.Ja veel käisime vennaga oma esivenemate elukohas Neanurmes, saime tuttavaks oma sugupuu liikmetega ja veel käisime Raplas elavate sugulastega Lelle kalmistul, kus puhkab terve pere Indriksone, küll mitte otsest liini pidi, aga ikkagi sugulased. Nii et tore suvi oli. Isapoolne meespoole sugupuu on tänu Mardole nüüd ka Genis üleval, selle üle olen väga rõõmus. Nüüd aga asusin uurima oma vanaemapoolset sugulaskonda ja siin on asjad üsna keerulised ja mul ei ole õnnestunud leida ühtegi kindlat pidepunkti. Seetõttu panen kõik teadaoleva kirja ja väga loodan teie abile, aitasite ju mind väga vanaisa liiniga. Minu vanaema Elisabeth Tomberg sündis 1888 aastal Karsi linnas, kuhu nende pere ( paljud andmed pärinevad vanaema õe Ann (või Anne või Anna) tütretütre käest, kes on elus, aga kõrge ea tõttu paljusid asju täpselt ei mäleta) tõenäoliselt 1885 aastal välja rändas. Teele asusid isa Tomas (Thomas) Tomberg, tema naine Mai (aga võib-olla ka hoopis Leen), ja nende väikesed lapsed (üks oli siis see Ann, aga teisi ei tea).Seal sündis 1888 minu vanaema Elisabeth, kes abiellus sinna välja rännanud Jüri Indriksoniga, minu vanaisaga ja sealt siis läks kõik nii edasi, nagu juba uuritud on isaisa-poolses liinis. Tombergid (võib-olla on ka see nimekuju veidi teistsugune?) võisid elada Rakvere-mail, sest nagu on Türgi-eestlaste uurijad kinnitanud, et sinna kanti rännati peale Põltsamaa veel Rägavere mailt. Sõideti välja Rakverest ilmselt 22. aprillil 1885. Samas mäletab see sugulane, et tema ema olevat maininud, nagu oleks nad pärit olnud (Tombergid siis) hoopis Tudulinnast (või Tudust)? Ise olen otsinud Tomberge veel Põltsamaa kandist, aga pole midagi sobivat leidnud. Tombergitel sündisid Karsis veel tütred Maria ja Miina . Maria tuli tagasi Eestisse ja on maetud Pärnamäe kalmistule, Miina aga läks elama Abhaasiasse ja temaga olen ma kohtunud. Tema järeltulijad elavad Eestis. Vot selline lugu siis. Vanaema-vanaisa edasise elukäiguga olen ma kursis, sest pärast vanaisa surma tuli vanaema koos meie perega Eestisse 1945 aastal, suri siin aastal 1958. Nüüd tahan aga teada vanaema eellastest, st.Tombergidest ja kui võimalik, siis ikka hästi kaugele! Ja väga loodan, et aitate mind. Kõike ilusat. Alfred (ja Niina )
manic

Postitus Postitas manic »

No nii, kuna käis läbi mulle lähedane Rakvere kant, siis proovisin paari varianti ja kas äkki see perekond sobib:
Saaga EAA.3057.1.38:201?73,1327,1077,284,0

1885 on igatahes kirikutäht neile antud küll. Toomase sünnikohta ei oska esimese hooga tuvastada, naine Leen sündinud Lasinurmes, Rakvere linnakogudusse on nad tulnud Väike-Maarjast.
Rain
tilulilu

Postitus Postitas tilulilu »

abiellumine Saaga EAA.1232.1.226:90?66,466,2074,106,0
Toomase sünnikoht Kaarman (Väike-Maarja, Ebavere küla)
sünd Saaga EAA.1232.1.222:176?98,1556,2144,136,0

Airi
maurus

Tere õhtust! Tänane hommik algas kohe imeilusa ilmaga ja veelgi toredama meeldiva üllatusega, teie postitustega Rain ja Airi! Kohe peale läbi lugemist tekkis hea tunne terveks päevaks, sest see oli just see info, mida otsisime juba pikemat aega. Olime vahepeal tõele päris lähedal, linkSaaga EAA.3057.1.4a:264?438,1024,1984,177,0, kust leidsime Rakvere sünnimeetrikast poisslsps Karl Georg Tombergi sünni, kelle vanemateks olid Tomas Tomberg ja Leenu (Trompeter), aga kuna muid andmeid nende kohta Rakvere meetrikatest polnud ega saanudki olla, siis jäi see leid meil edasi otsimata. Nüüd juba teame, et nad tulid hoopis Väike-Maarjast, aga selle kandi uurimiseni me poleks omapäi küll tulnud. Otsingu orientiiriks oli meil see tütar Anna,kes sündis Eestis, ja teie toodud linkides on ta kenasti olemas.Nii et teie andmed on täistabamus! :D Täna juba alustasin Tomas Tombergi vanematega ja juba midagi on. Aga Rain,sinu, kui Rakvere kandiga kursis oleva käest tahtsin küsida, et kas seda kirikutähte, nr. 313, mis Rakveres 1885 välja antud on , saab ka kuskilt vaadata, ise ma ei leidnud neid Rakvere kirikutähti kusagilt. Ehk oleks seal kirjas, kuhu lahkuti. Nii näiteks oli vanaisa sugupuu otsingutes (nad läksid õigeusku) kirikuraamatus märge, et 1886 aastal lahkusid Karsi linna, seepärast arvasingi, et äkki saaks siit ka midagi välja lugeda. Ja veel lõpetuseks: terve päeva, kui minna lüüriliseks,
kõlas alateadvuses lemmiklaulja Mati Nuude laulu viis, mille sõnad "elu on ilus, kui su kõrval on keegi". Ja need "keegi" olete teie, Airi ja Rain :D Veelkord suur-suur tänu! Alfred (Niina)
P.S. Veel üks huvitav fakt, mida tahaks ära märkida: V-Maarjas on sündinud Georg Lurich, kes suri ja on maetud seal, kus meie sündisime ja möödus meie lapsepõlv - Krasnodari krai Besskorbnaja külas.
manic

Postitus Postitas manic »

Siin oli omajagu õnne ka, et nad vahepeal end Rakvere kogudusse sisse kandsid ja näiteks otse Väike-Maarjast välja ei rännanud. Sel juhul oleks vist päris keeruline olnud jälgi leida.
Mis kirikutähtedesse puutub, siis ma ei ole kohanud kogudusest lahkujatele kaasa antud kirikutähtede duplikaate või registreid vms. Ei tea, kas neid tol ajal üldse peeti, ehkki praegu oleks neist uurimisel sageli palju abi. Kaasa antud kirikutäht läks sellesse kogudusse, kuhu perekondki. Rakvere koguduse puhul ei ole aga vist ka saabunud kirikutähed säilinud.
Rain
tilulilu

Postitus Postitas tilulilu »

Te võite ju pöörduda Rakvere Kolmainu kogudusse ja küsida kas on alles mingeid andmeid väljasõitnute kohta. Helistage või meilige kiriku kantseleisse, tel. 324 3938 või rakvere@eelk.ee. Kantselei on avatud tööpäeviti 12.00-15.00. Seal töötab väga meeldiv proua, mina sain sealt igatahes abi (ka minu suguvõsa on Rakvere kandist).

Airi
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”