kaks samanimelist poega

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
annika.malva
Kontakt:
Status: Eemal

kaks samanimelist poega

Postitus Postitas annika.malva »

Tervist!

Kas võib olla nii, et ühel paaril on kaks samanimelist poega? Meetrikates lapates olen leidnud sellised kirjed-
aastal 1750 on vaderiks Laulo Jüri poeg Mihkel ja samal aastal on Laulo Jüril sündinud poeg Mihkel.
Jah. Laulo Jüril on ka Jüri-nimeline poeg, kes on 1750 juba abielus ja hiljem oli ka tema hüüdnimeks Laulo Jüri. Aga sünnikandes ei ole kirjas mitte noorema Jüri naise nimi, vaid hoopis vanema Jüri oma. Kirje järgi tundub, nagu saanuks ikkagi vanapaar lapse..(vana Jüri oli siis juba 53 ja naine 47) Või on tõesti kirjutajal näpukas tekkinud naiste osas?

Uku.Velbri
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.

Re: kaks samanimelist poega

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Kas 1782-e aasta hingerev. ei anna selgust? Kui võtta aluseks kõik siin foorumis erinevatel aegadel esitatud juhtumised, siis võivad kõik Sinu poolt esitatud variandid arvesse tulla. Ise usun pigem näpukat emmede nimetamisel.
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.

Uku.Velbri
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Ah-jaa. Mul oli kunagi juhus, kus vanapaar sai 12-aastase vaheaja järel tite. Lähemal uurimisel selgus, et perenaine oli lusika nurka heitnud ja peremees uuema mudeli, kusjuures samanimelise, asemele toonud.
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.

annika.malva
Kontakt:

1782 revisjonis on märgitud vaid 40-aastane Jüri ja tema ema- vana Jüri naine. Aga sel juhul on probleemse Mihkli ja tolle noorema Jüri vanusevahe vaid ca 8 aastat. Revisjonis on Jüri Mihkel ka olemas, see on see, kes vaderiks oli. Nooremat Mihklit selles külas revisjoni ajal ei ole
Tundub, et vana Jüri ja revisjoni-Jüri vahel oli siiski veel üks Jüri. Aga sünnimeetrikast pole ma revisjoni-Jüri sündi leidnud. Vahepealse Jüri oma ka mitte. Meetrikad algavad 1728-st.

Mul on olemas
Jüri ja Kadri (mitu-mitu last, lugematul korral vaderiks oldud, mõlemad sündinud sajandivahetuse aegu, 1732-ks oli kolm last olemas),
Jüri ja Mai (neist tean et 1744 sündis neil Juhan. nemad olid ehk Mihkli*1750 vanemad hoopis) ,
Jüri ja Kai (need on 1782 revisjonis, laste sünnid kõik olemas, abielu ka olemas)

edit: ma olen sünni-surmameetrikad läbi lapanud, surmasid mis asja muudaks, pole leidnud. Mõlemad vanad elasid päris pika elu- mees 72 ja naine ligi 90 aastaseks. Laulumehe värk, ilmselt ei pidanud merel käima. Muidu selle küla mehed kadusid ikka üpris varakult, paljud jäid merre.

Katsa

Postitus Postitas Katsa »

Mitte et ma sellele probleemile oskaksin lahendust pakkuda, aga muhelen siin omaette, lugedes 47- ja 53-aastastest kui vanapaarist :D

47-aastane naisterahvas on veel võrdlemisi fertiilne, enamikul on ses vanuses peagi halliks minemata. Tõsi küll, kortsukesi siin-seal juba esineb ja vahel valutab siit ja teinekord tuikab sealt... :lol:
Katrin H.

annika.malva
Kontakt:

hehh, ega nad pole tõesti niiväga vanad, aga pidin nad kuidagi ära nimetama, sest kolmes põlves oli oma paarike Jüriga. nemad siis lihtsalt vanim paar sel hetkel :)

Hellin

Postitus Postitas Hellin »

Lihtsalt lobisen ka kaasa...
Antud juhtumit ei oska kommenteerida, aga minu vanavanaema synnitas ka viimase lapse 47-lt , tol ajal polnud yle 40-sed synnitajad haruldus.
Ja minu tuttav, kes uuris ka oma syguvösa- tema vanaisal oli samanimeline vend. Tösi, emal oli uus mees selleks ajaks ja mulle on see ikkagi arusaamatu, miks nii teha- aga nii on tehtud kyll. Päris välistada ei saa, aga tuleb hoolega kontrollida.

Sander

Postitus Postitas Sander »

Katsa kirjutas:Mitte et ma sellele probleemile oskaksin lahendust pakkuda, aga muhelen siin omaette, lugedes 47- ja 53-aastastest kui vanapaarist :D

47-aastane naisterahvas on veel võrdlemisi fertiilne, enamikul on ses vanuses peagi halliks minemata. Tõsi küll, kortsukesi siin-seal juba esineb ja vahel valutab siit ja teinekord tuikab sealt... :lol:
Meetrikaid lapates olen näinud omajagu sissekandeid 60-65 aastaste meeste kohta, kel surmapõhjusena vanadus märgitud. Ega tänapäeval teisiti ole, kui uskuda hiljuti avaldatud uudist: http://www.elu24.ee/?id=238031" onclick="window.open(this.href);return false;
"Briti Kenti ülikooli ning Londonis asuva majandus- ja sotsiaaluuringute keskuse teadlaste sõnul algab keskiga 35. ja lõppeb 58. eluaastal, seega kestab see 23 aastat.
Uurijate kinnitusel oli neile üllatuseks, et 58. eluaasta ületanuid peetakse vanuriteks, kirjutab The Telegraph.
Uuring näitas, et üle 50-aastaseid inimesi hakatakse nägema vanuritena, hoolimata sellest, et nad on aktiivsemad kui varasemal eluetapil"

annika.malva
Kontakt:

väga huvitav vestlus areneb siin :)
veidi veel uurinud-puurinud näib, et sealkandis abiellutigi suti hiljem (mitte aasta-kaks-kolm peale leeri) ja naised olidki suti vanemad meestest. ühel juhul oli naine mehest 20 aastat vanem.

kusagilt olen lugenud, et ühes peres võivad ühenimelised lapsed olla küll. juhul, kui vanem neist on juba oma elu peal.

Liina Muuga

Postitus Postitas Liina Muuga »

Ka mina olen sattunud oma esivanemate puhul kahe samanimelise poja otsa ühes peres. Jukka Pebo Jakopil ja ta naisel Liisil sündis 1762 poeg Johan, kes aga suri kohe järgmisel aastal. Kui siis 1765 taas poeg sündis, pandi tollele samuti nimeks Johan. Eelmise mälestuseks või nii. See on üsna arusaadav ja mitte eriti harukordne.
Küll aga on kummaline, et kui 1767 sündis poeg, pandi sellele nimeks Jaan, ning sama nimi, Jaan, anti ka 1770 sündinud pojale. Üks nendest Jaanidest suri 1772. Seega on minus tekkinud niisugune oletus, et võib-olla oli esimene Jaan algusest peale raskelt haige, mõne puudega, oli voodihaige või äbarik (külarahvas lõhverdas, et ega sellest küll "elulooma" saa) ning nii pandigi juba järgmisele pojale taas sama nimi, eeldusega, et esimene niikuinii peagi sureb. Igal juhul elas aga kaks aastat ühes peres kaks väikest vendadest Jaani.

ataur

Postitus Postitas ataur »

Enam ei mäleta, millises peres, aa vanaema rääkis (sünd 1889), et neil külas või kusagil seal kandis oli ühes peres alles hiljem avastatud, et kahel tütrel sama nimi. Nimelt oli ristitud ikka erineva nimega kodus, aga kui kirja panemiseks läks, oli vastne papa juba ristimise tähistamiseks pisut pitsi tõstnud ja sedaviisi hoopis oli ta vanema tütre nime öelnud raamatusse panekuks ja nii siis ühte perre kaks ühenimelist tütarlast kirja saigi.

Meelis.Pohlak

Postitus Postitas Meelis.Pohlak »

Kaks samanimelist poega ühes peres,tõsi,emad on erinevad aga nii ees kui perenimi samad ja kumbki pole noorelt surnud.Peale ühe lapse surma järgmistele sama nime panek pole haruldus aga sellist olukorda kus elavad lapsed on samanimelised pole minul rohkem ette tulnud.
Saaga EAA.1229.1.169:131?178,1052,569,338,0

Meelis Pohlak

Kerdi

Postitus Postitas Kerdi »

Oh, mis vanal ajal, mul on sõbranna praegu elab, on 45-aastane naine.
Tal esimene poeg oli haiglane ja suri ära, kaks nooremat praegugi olemas, sihukesed 20-ndate alguses.
Ja kujutate pilti, nende kolme venna papa, lahutas nende emast ära ja oma uue naisega sai poja, kellele pandi siis surnud venna nimi eesnimeks. Perekonnanimi kah sama ju, isa järgi.
Ja see toimus absoluutselt XX sajandi lõpus!
Kogu tutvusringkond oli tumm!
Ja papa suhtles oma esimesest abielust poegadega edasi, nood käisid tal külas ja palun väga - seal peres on vend sama nimega, kes kalmistulgi!
Täitsa jube mu meelest!
:shock:
Kerdi

Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”