1. leht 1-st

Isikutunnistused

Postitatud: Kolmapäev 14. Oktoober 2009, 19:38:10
Postitas Alo.Särg
Passide tegemisel küsiti alati kaks fotot. Üks läks passi ja teine kuskile ankeedile. Kas keegi teab kas neid arhiveeriti ka kuskil? Sealt oleks ju hea oma esivanemate portreesid saada.


Alo

Re: Isikutunnistused

Postitatud: Laupäev 17. Oktoober 2009, 01:12:10
Postitas fred.puss
Oleneb, mis dokumentidest on jutt. Isikutunnistus oli EV ajal siseriiklik dokument (nagu praegune id-kaart näiteks), pass oli vajalik vaid välismaale minekuks ja seda nimetati välispassiks. Isikutunnistuste väljaandmisega tegelesid valla-, alevi- ja linnavalitsused ning nende fondides on küll mõningaid isikutunnistuste väljaandmise registreid olemas, aga fotodega registreid on nende hulgas harva. Välispasse andis politsei peavalitsus, 1932-1940 on selle fondis olemas välispasside taotluste ankeedid fotodega, enne seda on ainult väljaandmise registrid ilma fotodeta.

Tsaariaegsed passid on veel omaette liik dokumente, neid enamasti pilte pole.

Re: Isikutunnistused

Postitatud: Kolmapäev 21. Oktoober 2009, 12:02:10
Postitas Kalmerm
Tallinna näitel isikutunnistuste kohta veel:
Tallinnas ja Nõmmel algas Eesti Vabariigi isikutunnistuste väljaandmine novembrist 1919 ja kuni 26. nov 1935 andsid neid välja kohapealsed politseiasutused: Tallinnas Tallinna linna Politsei Ülem, Tallinna kuus politseijaoskonda ja 4 abijaoskonda ja Nõmme linnas Nõmme Politsei jaoskond.
27. sept. 1940. aastani andis isikutunnistusi Tallinnas välja Tallinna linna Perekonnaseisuamet
ja Nõmmel Nõmme Perekonnaseisuamet.
1919 – nov 1922 jäi isikutunnistuse väljaandjale isikutunnistuse teisend, mida nimetati isikutunnistuse kontsuks või talongiks. Novembrist 1922-1940 kajastub isikutunnistuste väljaandmine vaid isikutunnistuste registreerimise raamatutes, mida väljaandjad pidasid.
Isikutunnistuste kontsudel ega registreerimise raamatus fotosid ei leidu. (Ehk väga üksikud fotosid leidub, aga seda peamiselt pigem vallavalitsustes väljaantud isikutunnistuste registrite juures)
Erandiks on Tallinna Linna Politseiülema poolt 3 märtsist 1921-15. dets väljaantud ajutised isikutunnistused, mida väljastati „välismaalastele, kellel poliitilistel põhjustel võimata kodakondsuse järgi natsionaalpassi saada.“ Jääb pisut segaseks kas selliseid ajutisi isikutunnistusi väljastati ainult neile välismaalastele (poliitilistele emigrantidele), kes Eestist välja soovisid sõita või ka neile kes Eestisse püsivamalt elama jäid.
Enamus ajutiste isikutunnistuste kontsudest (Tallinnas väljastati 4621 ajutist isikutunnistust) on varustatud fotodega, mida on 4532 umbes 4200 erineva isiku kohta. Nende fotodel on mõnikord ka teisi pereliikmeid ja isegi koduloomi.

Tallinnas ja Nõmmel 1919-1940 väljaantud isikutunnistuste kontsud, ja registreerimise raamatud koos tähestikega on säilinud ja neid hoitakse Tallinna Linnaarhiivis (TLA, f 186)
1959. aastal muudeti see täiuslik arhiiv üpris seosetuks dokumentide kollektsiooniks. Siis hävitati ajavahemikust 1929-1940 säilinud isikutunnistuste väljaandmisega seotud asjaajamise dokumendid: kirjavahetus, isikutunnistuste parandused, surnud isikute isikutunnistused, dokumendid mille põhjal isikutunnistusi väljastati, hobusepassid (?) jm. Ühest küljest ehk arhiivinduslik paratamatus. Kuid ikkagi, on kahju, et on säilinud vaid andmed väljastatud isikutunnistuste kohta, aga seda kuidas kogu süsteem, konkreetsete näidete alusel toimis, on nüüd juba võimatu tuvastada.