Meelevaldne andmekasutus internetis; geni.com

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
di.mets
Status: Eemal

Meelevaldne andmekasutus internetis; geni.com

Postitus Postitas di.mets »

Probleem järgmine - geni.comi on üks sugulane asunud looma (või tegelikult tükk aega juba nokitseb) meie sugupuud. Seal on aga väga palju vigu, samuti on sinna lisatud inimesi, kes ei taha oma isikuandmeid avaldada jne.
Kas on üldse mingi võimalus selle vastu võidelda?
Olen seda asja uurinud, ent praegu tundub, et muud varianti ei olegi, kui lihtsalt loobuda võitlemisest ning lasta inimesel teha, mida ta heaks arvab.
Samas - need andmed ikkagi on ju suhteliselt avalikud...

Kas keegi oskab öelda, kas mõni eestlane on geni.com osas piisavalt informeeritud ja aitaks mul tehniliselt mingeid piiranguid seada? (help@geni.com ei aidanud mind)

Ja mida üldse teha täeisti ebaeetilise suguvõsauurijaga?

Tänades

Kristy

Postitus Postitas Kristy »

Mina olen ka geni.com kasutaja. Ja tegin sinna ka meie sugupuu - aga tõsisemalt rääkides, siis kui geni. com - link panna ja kasvõi näiteks sõbralisti ainult lisada, siis näha jäävad eesnime esimene täht ja perekonna nimi. Sünnidaatumid näha ei ole. Pilte ka võõrad ei näe.

Aga kas selle inimesega otse rääkida ei saaks? Et võtku maha ja parandagu ära. Sest kui tema on selle sugupuu alustaja, siis on temal ka kõige suuremad õigused seal e. tema saab nii lisada kui ka kustutada keda iganes ta soovib.

Terv
kristy

EDIT: kui Sa ise oled ka kasutaja seal - e. ripud perepuu küljes, siis saad ise ka muudatusi teha. Tuleb vajutada EDIT nuppu nime all.

di.mets

Selles ongi probleem, et inimesega rääkida ei õnnestu.
Mind huvitab, kas genis on mingi selline tehniline võimalus, et sugupuu alustajat kuidagi piirata.

Kristy

Seal on üleval ääres (kui Sa teed oma Profile lahti, kohe kus on näha Sinu sisselogitud nimi) sõna SETTINGS
Kui sellele vajutad, tuleb lahti

All Account Settings

* Family Group: define your Family Group, the relatives you want to stay in touch with
* Profile Privacy: control who can see your profile and what they see
* Permissions: control who has permission to perform actions on your profile
* Blocked Users: block users from seeing your profile or contacting you
* Managed Profiles: control the privacy settings of profiles you have added
* Child Privacy: control the privacy settings of profiles you manage who are under 13 years old
* Recent Activity: control what gets displayed in your newsfeed and when you get notified of updates
* Notifications: control what Geni events you get notified about
* Email & Password: add or update your email and password
* Facebook: connect your account with Facebook
* Billing Information: add or update your credit cards, view or purchase gift credits
* Geni Pro Account: manage or renew your Pro account

võib proovida, kas see aitab, kui kõikidest kastidest linnukesed ära korjata

Ma ei ole proovinud.

di.mets

Suur tänu vastuse eest.
See aga tähendab paraku ainult seda, et saan kaitsta iseenda andmeid, mitte teiste inimeste omi (nt lapsed või esivanemad, kes juba surnud).

Ma saan aru küll, et siinkohal on küsimus peamiselt eetika valdkonda kuuluv, ent midagi peab ju saama inimene ise ka teha?

Tervitades

Kristy

ma ei kujuta ette mida või kuidas seal saaks settingutes nii muuta, et sugupuu haldajale piirangud peale panna.
Kurb küll, et teil nii on läinud, sest projekt ise on väga huvitav ja meie suguvõsa näiteks on tänu sellele omavahel oluliselt rohkem suhtlema hakanud ning ma ise olen leidnud paar väga huvitavat kontakti tänu sellele, mis on iseenesest väga armas.
Ma ikka püüaks inimesega rahulikult rääkida sellest, mis mind häirib.
Aga vigu saab küll igaüks sugupuu küljes olevatest inimestest parandada.
Kahju, ma ei oska mingit muud nõu anda.

Edu!
kristy

anu.mullari

Postitus Postitas anu.mullari »

di.mets kirjutas:Selles ongi probleem, et inimesega rääkida ei õnnestu.
Mind huvitab, kas genis on mingi selline tehniline võimalus, et sugupuu alustajat kuidagi piirata.
Mida see konkreetselt tähendab, et ei õnnestu?
Selle inimese kohta peaks olema piisavalt palju andmeid ja samuti ka tema lähedaste inimeste kohta. Seega inimese ülesleidmine ei tohiks olla probleem. Kindlasti on suguslaste hulgas keegi, kes saab rääkida (või muul moel suhelda)

Veel on võimalus, et iga isik, kes ei soovi oma andmeid avalikustada, liitub selle puuga ja saab siis ka andmed avalikkuse eest täielikult ära peita.

Tervitades,
Anu

di.mets

Tänud reageerijatele.

Anule: ei õnnestu tähendab seda, et inimene ei kuula ning teeb ikka nii nagu ise tahab.
Nüüd asi sealmaal, et osa kasutajate kontod blokeeritud, st inimene ise enam oma infole ligi ei saa ja sugupuu-uurija siis ise askeldab ja sisestab ise teab, mis (meie meelest valet) infot.
Mida nüüd siis tegema peab?

Ma saan aru, et suguvõsa uurimine võib olla huvitav ja kasulik jms. Aga sellise omavoli vastu peab ju saama kuidagi võidelda???

anu.jarv

Postitus Postitas anu.jarv »

Andmekaitse äkki kui rääkimine ei aita?
Tegelikult ei saanud teemapüstitusest täpselt aru, kas isikute andmed on kõigile nähtavad (näiteks minule ka kui ma juhtuksin seda puud vaatama) või ainult suguvõsa liikmetele, kes juba sellega kuidagi liitunud?
Samas endal ka selline juhus, et ühes inetrnetis olevas kõigile nähtavas sugupuus minu vanavana..vanaonu minu meelest valesti sees, mina midagi sarnast kirikuraamatutest välja pole lugenud, juhtisin sellele ka sugupuu koostaja tähelepanu (tema oli oma andmed saanud kelleltki nüüdseks surnud isikult, kes ei pruukinud nii vanu asju õigesti mäletada), aga siiamaani need andmed üleval.

Kristy

Hmm. Mulle just eile teatas õde, et olin ühe sugulase sünniaastaga 2 aastat eksinud - elementaarne, et see viga KOHE parandet sai. Sugupuu 1 osa ongi ju see, et ta ka faktiliselt õige oleks. Tore küll leida oma 6 vanaisa või vanaema kuid kui sinna on Tartu asemel Haapsalu sünnilinnaks pandud ja kõik teavad, et see ei vasta tõele, siis ei saa ma aru, miks ei peaks see ära parandatama.

andri.riid

Re: Meelevaldne andmekasutus internetis; geni.com

Postitus Postitas andri.riid »

di.mets kirjutas:Probleem järgmine - geni.comi on üks sugulane asunud looma (või tegelikult tükk aega juba nokitseb) meie sugupuud. Seal on aga väga palju vigu, samuti on sinna lisatud inimesi, kes ei taha oma isikuandmeid avaldada jne.
Kas on üldse mingi võimalus selle vastu võidelda?
Samas - need andmed ikkagi on ju suhteliselt avalikud...

Ja mida üldse teha täeisti ebaeetilise suguvõsauurijaga?
Ebaeetiline suguvõsauurija tuleb kaevata seltsimehelikkuse kohtusse. Kaaluda võiks ka "Pealtnägija" kutsumist. Peaks töötama. Ei no tõsiselt - milliseid valgustkartvaid andmeid too inimene oma tegevusega avalikkuse ette on toonud? Ja kui suur on too avalik auditoorium kes nüüd selle väidetavalt konfidentsiaalse informatsiooni võrra rikkam on? On see teile üldse selge?

Geni.com on olemuselt pigem kinnine. Just vaatasin, et olen settingud nii karmiks keeranud, et süsteemi mitte kuuluvale isikule on minu poolt lisatud surnud isikud lisatud "Private user'i" poolt. Ainsad minu poolt lisatud elavad inimesed, kes väljapoole paistavad, on need, kes on ise süsteemiga liitunud ja kasutavad privaatsuse osas default settinguid. Ja neist paistab välja vaid nimi ja profiiliga seotud pilt (kui on), ei muud. Kõik.

Süsteemisiseselt näeb hõimlaste ja kaugemate sugulaste andmeid vaid teatud piirini (vist 6. astme nõbudeni sugulaste puhul ja hõimlaste puhul vist nende 1. astme nõbusid). Kui leiate, et teie andmeid tuleb varjata selle konkreetse veresugulaste ja lähihõimlaste ringi eest, siis ma tunnen juba kaasa tollele "ebaeetilisele suguvõsauurijale", et tal sellised sugulased on.

Kokkuvõtteks
- Kui "ebaeetiline suguvõsauurija" levitab laimu (ka sedavõrd piiratud juurdepääsuga keskkonnas nagu Geni), siis kaevake ta (päris) kohtusse.
- Kui sugupuus on vigu, siis andke oma panus nende parandamiseks.
- Kui on inimesi, kes "ei taha oma isikuandmeid avaldada", siis tehke endale ja nendele selgeks, millised isikuandmed on konfidentsiaalsed ja milliseid "avalikustab" Geni. Äkki on alust kohtukeisiks.
- Ennekõike, rääkige inimestega.

MiliaM

Postitus Postitas MiliaM »

Ma tegelikult ei saa hästi aru mida teema-algataja mõtleb, et andmed on valikud. Et paned isiku nime google.com sisse ja tulebki välja kogu inimese kontokaart??? Ei tule ju nagu. Kontosid näevad ainult puuga liitunud isikud. Mina olen ka geni.com liitunud aga kindlasti mitte teie puuga, mina olen kindel, et kui ma teie puu kedagi otsin siis ma näen seal heal juhul nime ja pilti. Palun täpsusta see andmete avalikustamise punkti mulle. Palju teil üldse "connected people" on ja sugupuus osalejaid? Sina ma eeldan ise ikka oled jah?

VellyRoosileht

Postitus Postitas VellyRoosileht »

:) aga perepuu ongi selleks, et kui näed mõnda viga siis ole hea ja ütle, ma arvan, et lõpmatuseni ei tea keegi kellegi õigeid nimesid ja ikka pannakse algselt see mida kuuldud või arvatakse teadvat. Ja kui arvad, et sa ei taha seal perepuus oma peret näha siis ära pane oma puusse ka neid. :D

Siiri Sisas

Postitus Postitas Siiri Sisas »

Ka mulle jääb pisut arusaamatuks, et milliseid andmeid see "ebaeetiline suguvõsauurija" siis ometigi avaldab, et seda iga hinna eest varjama peab. Ma pole päris kindel, et kasvõi näiteks Google otsingus leiduks vähem andmeid kui Genis. Ja no kui kellelgi on nii haiglane huvi teada saamaks kellegi isikuandmeid, siis küllap ta need ka muul viisil teda saab, väljaspool Geni keskkonda ma pean silmas. Ei saa ju muuta olematuks fakti oma olemasolu kohta. Teine asi on muidugi siis, kui on tegemist delikaatsete isikuandmetega või hoopis valede andmetega.

Lisan ka mõned lingid. Siin on Andmekaitse Inspektsiooni koostatud juhis suguvõsauurijatele. Pöörake tähelepanu §5 lg 1 :
http://www.aki.ee/est/index.php?part=ne ... i70cpj36q6" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja genealoogia ja eetika teemaline arutelu, mis kunagi siin foorumis peetud:
viewtopic.php?t=988" onclick="window.open(this.href);return false;

Tervitades,
Siiri

Riina.Kallas

Postitus Postitas Riina.Kallas »

Mina ei vaevaks oma pead, et miks keegi enda nime geni.com'is näha ei taha ega arutaks teemal, mis andmeid ta varjata püüab. Kui mõni persoon on märku andnud, et talle ei meeldi seal "rippuda", siis tuleb ta sealt lihtsalt ära võtta.
Terv.Riina

Uku.Velbri
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Riina.Kallas kirjutas:Mina ei vaevaks oma pead, et miks keegi enda nime geni.com'is näha ei taha ega arutaks teemal, mis andmeid ta varjata püüab. Kui mõni persoon on märku andnud, et talle ei meeldi seal "rippuda", siis tuleb ta sealt lihtsalt ära võtta.
Terv.Riina
Ei tule ära võtta, tuleb eesnime asemele initsiaal panna ja basta. Kui kirjas on J. Tamm, näituseks, siis kaevaku kuhu tahes, õigust ta ei tohiks leida.
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.

Annemai55

Postitus Postitas Annemai55 »

Ma ei tea, kas tegemist on sama isikuga, aga mulle teeb viha üks "No Name", kes on hooldaja mitmele mu sugulasele ja samuti ei vasta ja varjab sissepääsu andmetele. Miks peaks panema nimesi Genisse, kui ei taha neid avaldada? Kas kardab NKVD? Nazi? Metsavennad?

-raul

Postitus Postitas -raul »

Ehk ta lihtsalt ei kasuta enam seda meili. Või on vahepeal siitilmast lahkunud.

mhurt7

Postitus Postitas mhurt7 »

Küsimus Geni profiilide avalikkuse kohta. Miks on minu poolt lisatud mitteavalike profiilide puhul menüüs olemas ,,make this profile public", samas kui avaliku profiili korral puudub menüüs ,,make this profile private"? Isegi kui klõpsata lahti ,,edit profile", siis kastikene, kuhu sai vastavat linnukest lisada või ära võtta, enam pole. Kas kord avalikuks tehtud profiili puhul siis enam valikuvõimalust ei eksisteerigi? Või annab asja ikkagi kusagilt reguleerida?

-raul

mul näitab seda linki alati samas kohas, avalikel Make This Profile Private ja mitteavalikel Make This Profile Public.

mhurt7

Jah, vähemalt osade isikute puhul on ka minul menüüs see valikuvõimalus olemas-- aga sageli teda siiski pole. Ei mõista millest see oleneb, kas on või mitte. Üks selline juhtum on olnud- võtsin ühe mitteavaliku profiili puhul menüüst ,,make this profile public" ja seejärel klõpsasin korraks lahti ,,edit profile" (kusjuures midagi siin ei muutnud)-- ja kui profiilile tagasi klõpsasin, vaatasin, et menüüs enam polnud linki ,,make this profile private" . Oli ära haihtunud.

mhurt7

Siiski- senise kogemuse põhjal on jäänud mulje, et menüüst saab profiili olekut valida- aga vaid juhul, kui profiil on loodud algselt mitteavalikuna. Need profiilid, mis on juba sisestamisel teadlikult (või kogemata) jäetud avalikeks, nendel puhkudel enam menüüst valida ei saa, et kas ,,public" või ,,private". Väga veider värk!

mhurt7

Nii, tegin katse ja saan esitada veel ühe näite. Oli mitteavalik profiil X, tegin avalikuks, menüüsse jäi link ,,make this profile private", seejärel liikusin sellelt isikult X momendiks tema isa profiilile (valitud suvaliselt), siis klõps tagasi profiilile X- ja etskae, link ,,make this profile private" oli kadunud...

-raul

Müstika. s. t. ei õnnestunud sellist kadumist saavutada.

Loopmann

Postitus Postitas Loopmann »

teema teemaks,aga kellegile ei meeldi ju keegi nende kauge sugulane,kirjutab seal genis lampi mingeid andmeid.Ei ole
nõus neid muutma,ei vasta kirjadele.aga nn heade/normaalsete puhul,on võimalik taotelda nt kui tema on ennem
sisse kandud teie vanavanaisa siis taotelda kaasõigust selle profiili suhtes.aga sellega geniga on tõesti palju
probleeme.kui mõni häbeneb kedagi suguvõsas siis peab kuidagi viiasakalt andma(nt keegi olnud krooniline alkohoolik,
varas või lilla või midagi muud)kõike peaks sõnadega saama lahendada,kui niisama ei ole nõus tuleks helistada
talle.

agusa

Postitus Postitas agusa »

Noh ma arvan või tahaksin loota, et mingeid täiesti väljamõeldud faktide loopijaid seal Genis polegi . Kui võtame aluseks selle, et kellegi sünni või surmaaastatega on mõned aastad eksitud, siis võib kõik olla selgitatav seose sellega, et kasutatav andmebaas oli teine . Võtame näiteks ühe näite: keegi suri ära ning avaldatakse sünnikoht ja surmakuupäev, mis ei vasta tõele . Näiteks on eksitud surmatunnistuse väljastamisel kuupäeva, kuu või ehk koguni aastaga . Mis parata, eks tulevikus parandatakse . On ju ka teatmeteostes avaldatud ekslikke andmeid, mis ei tulene omakorda mitte sellest, et teadlased tahavad fakte võltsida, vaid lihtsalt sellest, et on kasutatud erinevaid andmebaase .

Pigem võib aga Geni või ükskõik milliste sugupuude koostamisel tekkidagi justnimelt taoline asjaolu, kus ühed sugulased tahavad sedasi ja teised sugulased teistpidi ning oleks kuidagi ülimalt jabur kui taoliste asjade pärast hakatakse kohtuid koormama . Nagu ma eelmises postituses kirjutasin, et üks vend tahaks äkki kirjutada vanaisast raamatut, teine vend aga ei tahaks lasta tal seda teha . Olgugi, et raamat räägiks võibolla ainult vanaisast, mitte aga ühest või teisest vennast või nende vanematest ja lastest .

Teine asi on muidugi igasuguste hinnangute või isegi tõeste faktidega , mida minu arvates tuleks küll peita kuskile hästi sügavale . Pole mingit põhjust kirjutada sugupuuse igasuguseid fakte või oletusi nagu näiteks et Paul oli alkohoolik ning käis sageli isegi Wismaris ravil . Vahet pole, kas info on tõde või vale, siis sellest faktist saaks oletada , et küllap oli joomine põhjuseks, miks Paulil peret ja lapsi polnud . Muidugi võiks arvata ka seda, et äkki oli Paul homoseksuaalne ning jõi sellepärast hästi palju . Igal juhul pole üks või teine " fakt" minu arvates sugupuus äramärkimist vääriv, sest isegi kui joodikuid oli isegi enne Pauli või homosid peale Pauli, siis taolised asjad ei tohiks küll sugupuudes äramärkimist leida ning ma pole ka leidnud kuskilt ühtegi sugupuud, kus oleks taoliselt oma sugulastega käitutud .

Katsa

Postitus Postitas Katsa »

Eemaldasin siit teemast ühe värvilise ja mõnevõrra vulgaarse sõnastusega postituse. Palun foorumi kasutajatel siiski jääda viisaka suhtlemise piiresse.
Katrin H.

Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”