Rahvastiku toimingute osakond, perkonnaarhiivide püroo

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
Mariliis.K
Postitusi: 14
Liitunud: Neljapäev 26. Juuni 2008, 12:30:06
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Rahvastiku toimingute osakond, perkonnaarhiivide püroo

Postitus Postitas Mariliis.K »

Tere,
Olen sugupuu uurijana väga aglaja ja seetõttu on ka küsimused ehk veidrad, kuid siiski, ogle head öelge, kas keegi teist on ka selle asutusega kokku puutunud oma otsingute jooksul? Ja kui, siis kuidas neile läheneda:) Kas peab kohe kohale minema, helistama või piisab e-mailist?
Igasugused vihjed on teretulnud!
Viimati muutis Mariliis.K, Laupäev 22. November 2008, 16:50:11, muudetud 1 kord kokku.
UveLokk
Postitusi: 18
Liitunud: Teisipäev 12. August 2008, 17:14:08
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas UveLokk »

Alustuseks ei teeks paha pöörduda aadressile http://www.siseministeerium.ee/11837 ning pruukida sealtoodud kontakttelefoni / e-posti aadressi.
piiksu.pirxu
Postitusi: 37
Liitunud: Teisipäev 22. Juuli 2008, 20:37:07
Status: Eemal

Postitus Postitas piiksu.pirxu »

Ma ise samas seisus :roll: Pole kunagi arhiivides käinud, ei tea kuidas peab nendega asju ajama. Kas neilt saab andmeid ainult siis, kui ma tean täpset kuupäeva ja kohta (ja olen aru saanud, et nii peab olema)? Aga kui ma tean, et oli inimene olemas ja tahaks temaga seonduvat teada (abielu, laste sünd) ajast, mida Saagas pole, siis kas nii saab ainult nime järgi otsida? Küsimusi on palju.

Olen neid küsimusi küsinud ka Rahvastiku Toimingute Osakonna arhiivi töötajalt e-maili teel aga vastust neile küsimustele ikka ei saanud :? Küsisin alustuseks kinnitust oma kahtlustele, et kas ühe teatud inimese vanemate nimed on see ja see ning sain vastuse, et on jah need nimed. Õnneks selle inimese täpset sünniaega ja -kohta ma teadsin, polnud neil vastust väga raske leida. Kuigi palusin mulle ka selgitada, kuidas ma edaspidi nendega pean suhtlema, kas iga küsimuse eest peab 25-50kr maksma :shock: :shock: :shock: kui küsin andmeid.... vastust kahjuks neile ei saanud.

Samas kuidas ma lähen arhiivi kohale, ega mind seal ju arhiiviriiulite vahele ei lasta. Loogiline ju! Pean teadma ikka väga täpselt kust nad peavad otsima, täpset kuupäeva jne. Rohkem on ju seda otsimistööd, lehitsed Saagat ja loodad tuttava nime otsa sattuda. Pärast sätid saadud andmeid ritta...

Nii et sa ei ole üksi hämmingus :lol: Ma natuke ootan, siis ehk tüütan neid edasi ja palun siiski mind valgustada, mismoodi ma pean neid tülitama hakkama :roll:
===================
Ülimalt tore oleks kuulda kogemusi, kuidas staažikamad suguvõsa uurijad on andmeid erinevatest arhiividest küsinud ja saanud.
:idea: Kui palju peab endal enne infot olema?
:idea: Kust arhiivist üldse küsida?
:idea: Kaua nad vastavad?
:idea: Kas iga küsimus maksab?
:idea: Kas siis üldisemalt ei saagi küsida kui ainult a'la mis on 01.12.1934a Tallinnas sündinud Leida Oja vanemate nimed?
:idea: Personaalraamatutes on palju infot, kas nad üldse hakkavad ainult inimese nime järgi infot otsima kui ma väga täpset infot ei tea?
monikaz
Postitusi: 48
Liitunud: Laupäev 10. Märts 2007, 09:26:03
Status: Eemal

Postitus Postitas monikaz »

Ma pole just eriti kogenud uurija Rahvastiku Toimingute Osakonnast olen mõned päringud teinud esimesel juhul öeldi, et mul pole õigust teada, poole aasta pärast korrates sain vastuse, et sellist inimest pole olemas, mõlemal juhul oli eesnime üks täht puudu. Õnneks jagasin selle ära ja leidsin info ise üles.

Ber. büroose sai e-mail saadetud. Mõõdusid nädalad, ma olin juba lootuse kaotanud, kui saabus vastus, et astuge läbi. Aega kulus selleks, et kontrollida ja otsida. Terve laud oli vanu raamatuid täis laotud vaadata võisin ainuld seda osa kus olid minu esivanemad kirjas kõrvalolev leht oli näiteks kinni kaetud. Oma onu lapsi ma näha ei tohtinud.
Vanaema ja vanaisa abieluregisteerimis päeva sain teada ja olen selle üle väga tänulik sest sugulased seda ei teadnud.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Kas neilt saab andmeid ainult siis, kui ma tean täpset kuupäeva ja kohta (ja olen aru saanud, et nii peab olema)?
Ma arvan, et nii on nad sulle kõige tänulikumad. Nii saab küll kindlasti andmeid, kui need neil olemas on. Mind on suunatud sinna kus andmed asuvad, kui olen valesse kohta pöördunud. Karta seda asutust pole ka mõtet.
Aga kui ma tean, et oli inimene olemas ja tahaks temaga seonduvat teada (abielu, laste sünd) ajast, mida Saagas pole, siis kas nii saab ainult nime järgi otsida? Küsimusi on palju.
Aga, midagi pead sa ise ennem ikkagi teadma. Neil on üle Eesti head riiulitäied raamatuid. Ühel uurijal käiks üle jõu kõik need läbi otsida, et sealt näiteks kõiki Pirxu nimelisi leida.
Õnneks selle inimese täpset sünniaega ja -kohta ma teadsin, polnud neil vastust väga raske leida. Kuigi palusin mulle ka selgitada, kuidas ma edaspidi nendega pean suhtlema, kas iga küsimuse eest peab 25-50kr maksma kui küsin andmeid.... vastust kahjuks neile ei saanud.
Riigilõivu peab siis maksma, kui sinu jaoks on oluline saada andmed dokumendina. Kui soovid lihtsalt infot ja seda pole vaja mingis juriidilises kontekstis siis ei küsita midagi. Kuid põhimõtteliselt nende töö päris suguvõsa uurida pole ja selles mõttes võiks küsida parasjagu niipalju, mis võimaldaks juba iseseisvalt edasi uurida.
Samas kuidas ma lähen arhiivi kohale, ega mind seal ju arhiiviriiulite vahele ei lasta. Loogiline ju! Pean teadma ikka väga täpselt kust nad peavad otsima, täpset kuupäeva jne. Rohkem on ju seda otsimistööd, lehitsed Saagat ja loodad tuttava nime otsa sattuda. Pärast sätid saadud andmeid ritta...

Ausalt öelda, ma usun, et nii sul kui neil on mugavam kui sa päringu mailitsi või kirjalikult teed. Iseasi kui vaja ongi kellegile midagi tõestada, et oled kellegi pärija või õigustatud subjekt saamaks kodakondsust vms. siis on mõtekam kohapeale minna. Riiulite vahele ei lasta selle pärast, et andmete kasutamisele on seadusega kehtestatud piirangud. Nende piirangute olemasolus (miks onu lapsi teada ei saa) pole mõtet sealseid töötajaid tögada ega süüdistada.

Ülimalt tore oleks kuulda kogemusi, kuidas staažikamad suguvõsa uurijad on andmeid erinevatest arhiividest küsinud ja saanud.
See sõltub arhiivist ka mida külastate ja selle eripärast. Eks mõtekam ole ikka uurida kodukalt või kellegi käest, kes on juba külastanud seda arhiivi. Samas ka kohale minna ja seal rääkida, milles asi on, pole halvem variant. Arhiivitöötajad on minu kogemuse põhjal kõik ülimalt abivalmis inimesed. Seal hulgas kiidan ka Siseminni RTO töötajaid, kes on mind alati aidanud kui vaja ning ühtki halba sõna pole öelda. Seda, et osadele andmetele pole ligipääsu tuleb lihtsalt võtta kui paratamatust. Soovitan minna onu juurde ja küsida, kes ta lapsed on.
Kui palju peab endal enne infot olema?
Tegelikult sõltubki sellest kõik, millist infot te juba omate. Kui palju ja mida te saada võite. Ehk millised küsimused võiks põhimõtteliselt üldse tekkida teil juba teadaoleva informatsiooni põhjal. Ei saa kohe vanaemasid uurida kui oma vanemaidki ei tea.
Kust arhiivist üldse küsida?
Sõltub mida teada soovite. Genealoogilise info põhjal on oluline aeg alates ca 1926 on perekonnaseisuametid. Vahetult vanemad asuvad SM RTOs ja päris vanad suures osas Tartus Ajalooarhiivis. Aga piirid väga konkreetsed pole ja sõltub ka regioonist natuke, mille vastu huvi on. Suurema osa ajalooarhiivi infost, mis kirikuraamatuid puudutab peaks Saagast kätte saama. Väga palju aitab siinjuures ka otsing AIS´st. Selle lingi saab kätte ajalooarhiivi kodukalt. www.eha.ee
Kaua nad vastavad?
Minu kogemus näitab, et mida konkreetsem küsimus, seda parema ja kiirema vastuse saab.
Kas iga küsimus maksab?
Ajalooarhiivist saab tasuta, teistest kohtadest mida eelpool nimetasin peab maksma siis, kui soovite kellegile midagi tõestada. Siis maksab tõesti iga küsimus. Võib ka olla, et andmeid ei saagi teile edastada.
Quote:
Kas siis üldisemalt ei saagi küsida kui ainult a'la mis on 01.12.1934a Tallinnas sündinud Leida Oja vanemate nimed?
Personaalraamatutes on palju infot, kas nad üldse hakkavad ainult inimese nime järgi infot otsima kui ma väga täpset infot ei tea?
Ma arvan, et veidi üldisemalt ikka saab. Võib olla, et Leida on sündinud midagi enne 1940 ja pärast 1932 aastat ehk? Aga oluliselt üldisemaid küsimusi pole lihtsalt mõttet endal ka küsida, sest siis võib juhtuda, et teile vastatakse ka üldiselt ja targemaks ikka ei saa. Soovitaksin teha teistel enese aitamise võimalikult lihtsaks.

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg[/i]
Mariliis.K
Postitusi: 14
Liitunud: Neljapäev 26. Juuni 2008, 12:30:06
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Mariliis.K »

Suurimad tänud Assarile nii põhjaliku vastuse eest :D
Leif66
Postitusi: 61
Liitunud: Teisipäev 12. Veebruar 2008, 21:03:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Leif66 »

Tere ,

eesolevale infole kinnituseks .Otsisin oma vanaema vanemate nimesid.
Kahjuks lõppesid Jõhvi kihelkonna personaal raamatud 1909.a.
Teadsin ,et minu vanaema sündis 1912.a. Võtsin julguse kokku ja saatsin
Siseministeeriumi Rahvastiku Osakonda meili abisaamiseks. Õhtul saatsin meili ja hommikul kell üheksa oli vastus käes . Vastus oli väga põhjalik.

Nii ,et saan kiidelda küll väga positiivse kogemusega .

Soovin teistele kes siiani kõhelnud abi küsida sellest asutusest , tehke seda
kindlasti .

Tervitades kõiki kes otsivad oma esivanemate juuri !

Andres Välling.
Põnev on teada oma juuri ... elu minevikuta on elu ilma tulevikuta .
siirite
Postitusi: 147
Liitunud: Pühapäev 28. September 2008, 10:00:09
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Postitus Postitas siirite »

Nii, ka minul esimene kogemus RTOga olemas ja väga positiivne.
Kirjutas minu poeg ja küsis andmeid oma isaema vanemate kohta. Algandmeteks oli vanaema nimi ja sünniaeg ning vanavanemate nimed. Vastuse saime 48 tunniga. Saime vanavanemate täpsed nimed, sünniajad ja kohad, abiellumiskoha ja -aja. Samuti info perekonnanime muutmisest 1936. aastal. Saime ka vanaema ema vanemate nimed ja sünniajad, ning kahtluse, et vanaema isa vanemad kuulusid apostlikku kirikusse. Rohkemat tahta oleks lausa patt! Nüüd hea SAAGAs jätkata.

Tervitustega Siiri
HelenM
Postitusi: 2
Liitunud: Reede 16. Jaanuar 2009, 18:59:01
Status: Eemal

Postitus Postitas HelenM »

No jaa, aga kui ma ei saagi neile enamat öelda, kui et mu vanaema sündis umbkaudu vahemikus 1915-1930, tema eesnimi oli see-ja-see ja pärast abiellumist kandis nime see-ja-teine? Kas sellise info põhjaloleks lootust midagi teada saada? Ma ei tea isegi ta sünnikohta, vaid alles seda, mis temast sai pärast Siberist tagasi tulekut.

Tuhnisin ka erinevates küüditatute nimekirjades, kuid ei leidnud sealt ühtki temanimelist, ehkki tean, et omal ajal ta välja saadeti.

Samuti tean oma teise vanaema vanematest ainult nimesid - ei umbkaudset sünniaastat, ei abiellumisaastat, et päritolu... mitte midagi, ainult nende endi nimed ja nende laste nimed. Vanaema ise juba 80-aastane ja ütleb, et ei mäleta oma vanaemade-vanaisade nimesid sugugi.

Tänaan vastuste eest juba ette ja vabandust, kui ei ole taibanud mõnest elementaarsest kohast uurida. Ma sugupuu-uurimises alles algaja.
Kärri.Sõelsepp
Postitusi: 88
Liitunud: Esmaspäev 10. November 2008, 17:55:11
Asukoht: Harjumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas Kärri.Sõelsepp »

Ega ilma proovimata teada ei saa. :)

Pane neile kirja kõik, mida sa kindlalt tead, lisa juurde mida oletad ja võib olla täpsusta, milliseid andmeid soovid neilt saada.
Nt. kuna sa kintdlasti tead, mis su teise vanaema neiupõlve nimi on, siis võidki sellest alustada - küsi tema vanemate nimesid.

Endal on mul küll super kogemused, kõik küsimused, mis ma neile saatnud olen on saanud kiired ja täpsed vastused.

Päikest,
Kärri
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”