Saaga digikogu uuenev sisu

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
birgit.kibal
Postitusi: 6
Liitunud: Reede 10. Oktoober 2008, 16:18:10
Status: Eemal

Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas birgit.kibal »

Head suguvõsa-uurijad, Saaga kasutajad!

Küllap on teile kõigile hästi teada digiteeritud pereloo allikate kogu Saaga, mis on avalikult kättesaadav olnud ligi 3 ja pool aastat. Saagat luues seadis arhiiv eesmärgiks tuua kasutajani peamiste perelooliste allikate digitaalkujutised. Viimaste aastate arengud Eesti arhiivinduses on aga viinud vajaduseni digiteeritada teisigi allikaid, mida kasutajal on uurimissaali asemel hõlpsam arvutiekraanilt vaadata. Selle vajaduse tulemusel sündis käesoleva aasta alguses Digisisu nime kandev keskkond, kustkaudu pääses ligi ka Saaga kogule.

Tänaseks on arhiivitöötajad arvukate mõttevahetuste teel jõudnud üksmeelele kutsuda edaspidi kogu Rahvusarhiivi digiteeritud ainest hõlmavat keskkonda Saagaks. Ja loobuda vahepeal käibel olnud Digisisu nimest.

Niisiis ongi juba järgmisest nädalast kasutajate ees keskkond, mille nimi on Saaga, ent mis sisaldab lisaks pereloolistele allikatele kõiki teisi praeguseks digiteeritud allikaid ning viiteid teistel Rahvusarhiivi veebilehtedel (nt Ajalooarhiivi) asuvatele digikogudele. Nii võib täienenud Saagast leida vanemaid käsikirjalisi maakaarte (hetkel peamiselt 17. sajandist), ajalooliste aadlivappide kujutisi, Tartu linna hoonete ehitusplaane 1871-1918 ja Eesti Vabariigi 1918-1940 valitsusasutuste dokumente sise- ja välispoliitika küsimustes.

Olemasolevatele pereloolistele allikatele - kirikuraamatud, hingeloendid, vakuraamatud, väeteenistusse kutsutute nimekirjad - lisanduvad veel sel aastal vallaliikmete nimekirjad, linnaelanike nimekirjad ja apostliku õigeusu kiriku kirikutähed.

Sisulisi ümberkorraldusi uues Saaga keskkonnas ei toimu. Kõik harjumuspärased lingid jäävad töötama ja kõik teada-tuntud andmed jäävad alles. Küll lisanduvad mõned kasutajamugavust arvestavad tehnilised nüansid, näiteks uuendatud nimeregister, kus on juures otsinguvõimalus ühe konkreetse personaalraamatu seest. Samuti on lisatud nippide ja nõuannete rubriik, kus näitlike piltide varal saab teada, kuidas teha keskkonnas vajaminevaid tehnilisi toiminguid (pildi märgistamine, lõikamine, salvestamine jm). Saagale pääseb jätkuvalt ligi aadressidelt www.eha.ee/saaga ning www.ra.ee/dgs. Peagi saab käibeaadressiks www.ra.ee/saaga, kuid kasutaja suunatakse ka teistelt aadressidelt automaatselt õigesse kohta.

Uus Saaga keskkond käivitub esmaspäeval, 13. oktoobril. Et veel esmaspäeval tuleb arhiivil teha tehnilisi töid, ei tööta esmaspäeva ennelõunal paari tunni jooksul praegune Saaga keskkond. Palume kannatlikkust ja mõistvat suhtumist!

Sujuvat Saaga uue sisuga kohanemist ja põnevaid arhiivileide!

Birgit Kibal
Rahvusarhiivi infojuht
BirgitK
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Kahjuks jälle need lingid kaduma läinud, mis sai arvutisse favoriitide (bookmarkide või mis iganes) alla salvestatud, sama asi juhtus mälu järgi siis kui saaga läks üle aadressilt www.eha.ee/saaga aadressile www.ra.ee/dgs . Kas asi on ajutine või ongi need nüüd ligipääsmatud?
birgit.kibal
Postitusi: 6
Liitunud: Reede 10. Oktoober 2008, 16:18:10
Status: Eemal

Postitus Postitas birgit.kibal »

Olge palun hea ja täpsustage, milliseid linke mõtlete ning kuidas olete neid bookmarkinud - kas aadressiribalt või spetsiaalse nupu/ikooni kaudu? Kas need on lingid säilikutele (piltidele/kaadritele)?

Saaga tehnikaga tegeleva kolleegi sõnu vahendades saan aga laiemalt selgituseks öelda järgmist:
1) Kõik lingid säilikutele/kaadritele, mida kasutajad said Saaga kõige esimeses versioonis aadressiribalt (seal muud võimalust ei olnudki), on nüüd ilusasti ümber suunatud uude süsteemi ja täpselt õigesse kohta.

2) Kui tuli Saaga 2. versioon ehk Digisisu, siis sinna oli ehitatud spetsiaalne lahendus püsivate viidete salvestamiseks. Kohe algusest peale oli väljas ka konkreetne õpetus, et viidete salvestamise erilahenduse mõte on just nimelt selles, et sealtkaudu salvestatud linkide puhul tagame me nende toimimise ka pärast mistahes süsteemi-uuendust.

Ka praegu on vastav õpetus kirjas kasutusjuhendis:
"[ikoon] võimaldab kopeerida enda arvutisse pildi viite. Viide salvestatakse kujul, mis ei sõltu süsteemis tehtavatest muudatustest ja täiendustest. Seega on garanteeritud viite toimimine ka tulevikus."

Samuti on "Nipid ja nõuanded" rubriigis täpne õpetus "Kuidas on õige kopeerida viidet pildile?"

Kui aga olete neid soovitusi mitte järginud ja bookmarkinud viiteid kaadritele otse aadressiribalt, siis ei saa te tõesti vana aadressi järgi uues süsteemis viidet avada.

Kokkuvõttes oleks meie jaoks asi kõige selgem, kui saaksite tuua konkreetse näite. Saame siis täpselt seoseid uurida ja vastata.

Heade soovidega
Birgit Kibal
Rahvusarhiiv
BirgitK
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Tänan, sain nüüd aru, et need lingid, mis mul pooleliolevate lehitsemiste nn järjehoidjatena kirjas on edaspidi kasutud. Olen linkinud IE-ga viited käsuga "Add favorites" või mozillaga käsuga "bookmark this page".
Loomulikult on mul vajalikud leheküljed salvestatud .doc faili nii nagu saaga kasutusjuhendis kirjas.
Katsun siis edaspidi hoolikam olla ja kui tuleb jälle teade saaga ümbertõstmise kohta, oma lingid ka kuhugile dokumenti loetaval kujul või vähemalt viitega leheküljele salvestada.
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Mardo Margumets »

Tegelikult need otse salvestatud lingid päris kasutud ka pole. Sealt on võimalik välja lugeda ka õige lehekülje.

Näiteks selline aadress
www .ra.ee/dgs/browser.php?tid=40&iid=200220001279&pth=/saaga/eelk/eaa1219/001/0000025&tbn=1&pgn=1&prc=100&ctr=0&dgr=0&lst=2&img=eaa1219_001_0000025_00142_m.png&hash=06ae63b751ed8713fd6f3ab8b4157f6f
Boldis olev lõik (eaa1219_001_0000025_00142_m.png) on siis pildi nimi.
ja lahti kirjutatuna on see siis:
eaa - Ajalooarhiiv
1219 - fond
001 ehk siis 1 - nimistu
0000025 ehk siis 25 - säilik
00142_m - pildinumber
.png - faililaiend

Nüüd leia Saagast üles õige säilik. Vali ülevalt Pisipildid ja nüüd on kõikide pisipiltide all ka failide nimed. Nüüd lihtsalt otsi õige pilt üles.
erik.uus
Postitusi: 1
Liitunud: Reede 17. Oktoober 2008, 23:57:10
Status: Eemal

Postitus Postitas erik.uus »

Nüüd toimivad uues Saagas ka vanad otse aadressiribalt salvestatud lingid.

Siiski soovitame kõigil edaspidi kasutada linkide püsivaks salvestamiseks erilahendust, mida on kirjeldatud rubriigis "Nipid ja nõuanded > Kuidas on õige kopeerida viidet pildile?"

Parimat,
Erik Uus
Saaga tarkvara arendaja
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Postitus Postitas anu.jarv »

Tänud, eriti Mardole, ei osanud varem sellest pikast lohisevast lingist kunagi lehekülje numbrit leida. Eriti on abiks see nende linkide puhul, mis kunagi testversioonist kirja panin, polnud ilmselt tollal sellest õigest linkide salvestamise nupust teadlik.
Kristy
Postitusi: 280
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 14:54:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kristy »

Tere,

ma olen kaua eemal olnud ja nüüd on Saaga uuenenud.
Ja mina ei oska seda kasutada enam :oops: :oops:
Kas enam nime järgi otsimootorit ei ole ?
http://www.ra.ee/dgs/explorer.php
kust ma siit leiaks? Näiteks tahaks otsida Kursi kogudusest nime Mettiko Jaan.
Tänan
Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Kliki nupule "Kirikuraamatud" ja piilu alumisse parempoolsesse nurka :wink: . Aga nimeregister on nüüd ka pers. raamatute all.
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.
Kristy
Postitusi: 280
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 14:54:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kristy »

Uku Velbri kirjutas:Kliki nupule "Kirikuraamatud" ja piilu alumisse parempoolsesse nurka :wink: . Aga nimeregister on nüüd ka pers. raamatute all.
Suured tänud :) :D
kristopaul
Postitusi: 79
Liitunud: Kolmapäev 12. Aprill 2006, 22:03:04
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas kristopaul »

SELLES KÜLLALT VANAS POSTITUSES NIMETAS BIRGIT KIBAL, ET VEEL SEL (2008) AASTAL JÕUAVAD SAAGASSE LINNAELANIKE- JA VALLALIIKMETE NIMEKIRJAD. TÄNASEKS ON VALLALIIKMETE NIMEKIRJAD KÜLL NÄHTAVAL KOHAL KUID LINNAELANIKE OMI POLE MA SENI LEIDNUD. KAS MA EI OSKA OTSIDA VÕI NEID IKKAGI EI OLE (VEEL) SAAGAS?
Tõnis
Postitusi: 39
Liitunud: Teisipäev 12. September 2006, 17:03:09
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas Tõnis »

Alates käesoleva aasta juulist on Saaga avalehe paremas tulbas leitav ülevaade arhiivide digitööde kavadest ja prioriteetidest, vt http://www.ra.ee/dgs/guide.php?tid=0&ii ... 244429956b" onclick="window.open(this.href);return false;
Linnaelanine nimekirjade osa oli sealt tõesti seni kogemata välja jäänud. Ajalooarhiivis linnade maksuvalitsuste fondides säilitatavad erinevad elanike nimekirjad ning samuti linnade kodanikeraamatud on küll tänaseks mikrofilmitud, kuid nende skaneerimine ja Saagasse lisamine ei ole muude pakilisemate tööde tõttu arhiivi lähema aja tööplaanis. Loodetavasti jõuame nende juurde järgmisel, 2011. aastal. Seni on võimalik originaalmaterjalidega tutvuda meie uurimissaalis Tartus.

Tõnis Türna
Ajalooarhiiv
j7319
Postitusi: 14
Liitunud: Neljapäev 02. Detsember 2010, 00:00:12
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas j7319 »

Kas ma saan õigesti aru, et vallaelanike nimekirju ei ole paljude valdade kohta? Nt Palamuse ja Abja kandi valdade kohta ei ole ma midagi leidnud. Kas need pole veel Saagasse jõudnud?
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas Loopmann »

Aga selline lihtne küsimus,et miks lõppevad järva-jaanis surmameetrikad aastaga 1926,ma sooviks vaadata selle
surmemeetrikaid 1927 - 1945,kuidas on selline asi võimalik.Ette Tänades.
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas Loopmann »

Ja muidugi on lõppeb ka teistel surmameetrikatel aastad ära kas 1926 või 1927,kust üldse neid hiljem näha?
Harri.Värs
Postitusi: 268
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 17:34:01
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas Harri.Värs »

1926. aastani pidas rahvastiku üle arvestust kogudused, siis võttis riik kirikult sündide-surmade-abielude arvestuse üle. Sellest hoolimata jätkasid kirikud arvestuse pidamist koguduse liikmete üle ja vähemasti 1940. aastani kuulus kogudustesse lõviosa elanikest.
http://www.postimees.ee/?id=208967" onclick="window.open(this.href);return false; ("Vanaema sünnipäev jõuab internetti", PM, 7. jaan 2010)

Infot perekonnaseisutoimingute (sünd, surm, abielu, nime muutmine) kohta pärast 1926. aastat, saate perekirjadest. Need asuvad selles maavalitsuses, kelle haldusalas teie otsitav isik elas. Rohkem perekirjade kohta saate infot siit: viewtopic.php?p=33248#p33248" onclick="window.open(this.href);return false;

Korduvtunnistuse tellimine on tasuline (riigilõiv on 50 EEK dokumendi kohta). Kas andmete saatmine elektronposti teel midagi maksab, ei tea. Minule kirjutas üks kena ametnik kohta kõik andmed (peres oli 5 inimest) tasuta välja.

// mõningad mõtted paremini lahti kirjutatud, 23:50
Viimati muutis Harri.Värs, Neljapäev 02. Detsember 2010, 23:50:12, muudetud 3 korda kokku.
Kõik mured ja teated privasse või e-mailile: harri.vars ät gmail.com
Uurin: Vers, Värs, Värsi, Väärsi, Brecher (Kivinurm), Neljas, Kristal, Dubro(v) (Tammeorg), Põld (Saaremaa, Pilguse), Dubrovkin (juudid Tallinnas)
Loopmann
Postitusi: 114
Liitunud: Kolmapäev 21. September 2005, 19:33:09
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas Loopmann »

Et siis varsti jõuavad ka 1927 - 1940 aasta meetrikad saagasse jah?(postimehe artikkel)
kattre
Postitusi: 125
Liitunud: Reede 12. November 2010, 00:32:11
Status: Eemal

Re: Saaga digikogu uuenev sisu

Postitus Postitas kattre »

j7319 kirjutas:Kas ma saan õigesti aru, et vallaelanike nimekirju ei ole paljude valdade kohta? Nt Palamuse ja Abja kandi valdade kohta ei ole ma midagi leidnud. Kas need pole veel Saagasse jõudnud?
Suurem osa vallavalitsusi pole veel kindlasti Saagasse jõudnud. Abja vallavalitsuse arhiiv 1918-1944 on riigiarhiivis küll olemas, külaelanike nimekirjad külade kaupa ka. Varasem osa on Ajalooarhiivis (1867-1917), aga see ei sisalda kahjuks elanike nimekirju, vaid ainult protokolliraamatuid AISi andmetel.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”