onomastika.net maas?

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
piiksu.pirxu
Postitusi: 37
Liitunud: Teisipäev 22. Juuli 2008, 20:37:07
Status: Eemal

onomastika.net maas?

Postitus Postitas piiksu.pirxu »

Lugesin siit, et Onomastika andmebaasi järgi http://www.history.ee/ono/ saab teada, kus on pandud teatud perekonnanime. Kahjuks on see maas ja pole saanud perek.nime pärinemist uurida sealtkaudu.:cry:

Kas on mõni muu sarnane koht, kust saaks teada, mitmes kohas on konkreetset perekonnanime pandud?
Vince
Postitusi: 68
Liitunud: Pühapäev 04. September 2005, 13:03:09
Asukoht: Pärnu
Status: Eemal

Re: onomastika.net maas?

Postitus Postitas Vince »

piiksu.pirxu kirjutas:Lugesin siit, et Onomastika andmebaasi järgi http://www.history.ee/ono/ saab teada, kus on pandud teatud perekonnanime. Kahjuks on see maas ja pole saanud perek.nime pärinemist uurida sealtkaudu.:cry:

Kas on mõni muu sarnane koht, kust saaks teada, mitmes kohas on konkreetset perekonnanime pandud?
Hetkel sellist suurt baasi mujal üleval pole, kuid perenimed leiad perenimedede panemise raamatutest. Need on Saagas ju olemas. Ainuke viga :) on see, et pead teadma milliset kihelkonnas, mõisast või külast otsida.

V.
Umbero
Postitusi: 22
Liitunud: Pühapäev 19. Märts 2006, 16:35:03
Status: Eemal

Re: onomastika.net maas?

Postitus Postitas Umbero »

..... perenimed leiad perenimedede panemise raamatutest. Need on Saagas ju olemas.
Mis raamat see on? Andke, palun, mistahes kihelkonna raamatu näide!

V.
maidu.leever
Postitusi: 676
Liitunud: Kolmapäev 20. Juuli 2005, 12:05:07
Asukoht: Pärnumaa (Läänemaa)
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas maidu.leever »

Eestimaa kubrmangus on need 1834 aasta revisjonide juures (1835) eraldi nimekirjad,
Liivimaa kubermangus on nimed 1826 aasta revisjonis.

Sealt saab ainult antud kohas pandud nimed teada, mitmes kohas näiteks nime "Tamm" pandi, niimoodi ei leia.
Vince
Postitusi: 68
Liitunud: Pühapäev 04. September 2005, 13:03:09
Asukoht: Pärnu
Status: Eemal

Re: onomastika.net maas?

Postitus Postitas Vince »

Umbero kirjutas:
..... perenimed leiad perenimedede panemise raamatutest. Need on Saagas ju olemas.
Mis raamat see on? Andke, palun, mistahes kihelkonna raamatu näide!

V.
No näiteks Torma kihelkond ja Avinurme mõis.
Selle näite puhul on perenimed raamatu alguses kenasti indekseeritud.
Liivimaal märgiti perenimed esmakordselt 1826.aasta vaherevisjoni käigus.

Saaga EAA.1865.5.57:2

Ja siis näiteks Eestimaalt ka midagi. Vaivara kihelkonna mõisad.
Saaga EAA.1864.2.VIII-120:1

V.
piiksu.pirxu
Postitusi: 37
Liitunud: Teisipäev 22. Juuli 2008, 20:37:07
Status: Eemal

Postitus Postitas piiksu.pirxu »

Jah, ma tean jah et Saagas on perek.nimede panemise raamatud olemas, mõtlesin et on kergem võimalus kui need kõik läbi lehitseda :lol: Mu arust kõigil polnud ees seda nn sisukorda, et mis perek.nimesid pandi aga ma võin ka eksida, ei ole kõiki läbi lehitsenud aga nii vist peakski tegema :idea:

Küsin siis veel, et kas igal perek.nimel on oma kihelkonna või mõisa raames kindel nr või on see üle-eestiliselt kehtiv (loogiliselt võttes vist mitte...)? Nagu ma sealt raamatust aru sain, siis seal on kirjas kui mitu inimest selle perek.nime sai? Ma ei teagi ju kas seda tõena võtta, järsku Pärnus pandi aga Iisakus on ka sellenimelisi kuigi seal seda nime pandud ei ole. Siis peaksin uurima, kas mõni minu sugulane on rännanud või kus mujal seda perek.nime veel on pandud...

...aga kes ütles et uurimine on kerge :roll: :lol:
Janter
Postitusi: 5
Liitunud: Reede 01. August 2008, 03:25:08
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Postitus Postitas Janter »

Ma nüüd ei tea, kas ma probleemist õigesti aru sain, aga...

Mingil määral võib abiks olla nimeregister, kuigi see on äärmiselt lünklik. Siiski, juhul kui üldse aimdust pole, kust perekonnanimi pärit võib olla ja ei viitsi perekonnanimede panemise raamatuid läbi lehitseda, siis võiks seda igaks juhuks proovida. Mul näiteks mõni aeg tagasi õnnestus ühe liini algne elukoht niimoodi üles leida (see oli siis sel ajal, kui onomastika.net juba maas oli).

Erinevate paikkondade sama perekonnanime kandvate isikute suguluse kindlakstegemisel tuleb aga ilmselt materjalid lihtsalt tuimalt läbi uurida.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Mingi variant on kasutada ka saaga personaalraamatute otsingut. Võib arvata, et kui nimi kusagil pandi, siis nende inimeste kohta seal kandis ka personaaliaid peeti (kui neid üldse koostati, säilinud on jne.). Muidugi ka nii ei saa teada mitmes kihelkonnas Tamm nimelisi pandi.

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
avagula
Postitusi: 560
Liitunud: Teisipäev 15. Aprill 2008, 22:57:04
Status: Eemal

Postitus Postitas avagula »

onomastika baas pole maas, vaid sellele saab mingist ajast ligi ainult ülikooli serveritest, võib-olla oleks mõistlik vajaduse korral ülikooli raamatukogu külastada
inga.ligi
Postitusi: 141
Liitunud: Neljapäev 25. August 2005, 20:17:08
Status: Eemal

Postitus Postitas inga.ligi »

Miks vaid ülikooli arvutitest? Kas see jääbki nii? Väga hea ja vajalik andmebaas on,kasutasin seda küllalt sageli.Suur osa sugupuu-uurijatest ei ela ju Tartus ...Kas keegi asjasse pühendatu ei valgustaks tagamaid?
kaire.ley
Postitusi: 36
Liitunud: Neljapäev 26. Juuli 2007, 10:06:07
Status: Eemal

Postitus Postitas kaire.ley »

Seda, et Aadu Musta onomastika andmebaas on kõigile vabalt kasutatav, on ju mitmes kohas reklaamitud. Nimede eestistamise kohta ma küll kusagilt mujalt midagi leidnud ei ole - see on tõesti väga hea andmebaas.
Isegi Siseministeerium soovitab seda oma kodulehel genealoogiahuvilistele.
Miks siis äkki ilma ette teatamata andmebaasile juurdepääs piiratud on?
Sama puudutab ka rahvastikukaotuste registrit.
Janter
Postitusi: 5
Liitunud: Reede 01. August 2008, 03:25:08
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Postitus Postitas Janter »

Aga kuhu sellest ikka ette teatada? Praegu saab TÜ-s kättesaadavatele andmebaasile ligi, kui oma internet vastavalt seadistada. Ma eeldan, et onomastikaga hakkab samamoodi olema. Vähemalt ei näe ma põhjust, miks selle kasutamist piirata.
Vello
Postitusi: 460
Liitunud: Kolmapäev 21. Detsember 2005, 19:35:12
Status: Eemal

Postitus Postitas Vello »

Proovisin just praegu ja Onomastika NET töötab.
kaire.ley
Postitusi: 36
Liitunud: Neljapäev 26. Juuli 2007, 10:06:07
Status: Eemal

Postitus Postitas kaire.ley »

Onomastika NET töötab nüüd tõesti!
Samuti on avatud kogu www.history.ee ajalooportaal!
Loodame, et see ei ole ajutine nähtus.
Jõudu tööle kõigile!
piiksu.pirxu
Postitusi: 37
Liitunud: Teisipäev 22. Juuli 2008, 20:37:07
Status: Eemal

Postitus Postitas piiksu.pirxu »

Hurraa, ta töötab :lol: aga sain ka kõva pettumuse osaliseks nüüd :(
Arvasin, et minu perekonnanimi on nii harvaesinev ja leidsin isegi, et otsitud piirkonna ümbruses mõnes kihelkonnas see pandi, kuid lootsin endamisi, et küllap siis oli sugulastega ikkagi tegu... :roll:

... aga kui nime sisse lõin Onomastikasse, siis lõi selle eesti kaardi praktiliselt üleni roheliseks ja seda nime pandi 33-s vallas!!!!! :cry: Täitsa lõpp, kui pettund ma olen... :?
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”