Kaardid Saagasse

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Kaardid Saagasse

Postitus Postitas Andrus A »

Äkki oskab keegi informeeritud inimene ütelda, millal hakatakse internetis avaldama arhiivis olevaid vanu kaarte. Tean, et vajalik seade kaartide skanneerimiseks on olemas. Kaartide avaldamine annaks kogu teemale uut hoogu.:)
Eriti huvitavad oleksid 17. sajandi lõpus Rootsi riigi poolt koostatud kaardid Eesti ja Liivimaa kohta.
vibu11
Postitusi: 208
Liitunud: Neljapäev 01. Veebruar 2007, 19:16:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas vibu11 »

Jaanis Valk
http://www.ahtofilm.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Erast Parmasto
Postitusi: 30
Liitunud: Teisipäev 19. Juuli 2005, 22:52:07
Status: Eemal

Postitus Postitas Erast Parmasto »

Maa-ameti koduleheküljelt <www.maaamet.ee> saab avalike teenuste alt minna Eesti üsna detailsete aerofoto-kaartideni, aga ka nn. ajalooliste kaartideni - 19/20. saj. vahetuse eel tehtud nn. verstaste kaartideni (mõõdus 1 : 42 000, s.t. ühes tollis üks verst), 1930ndate Eesti kaartideni (1 : 50 000) ja 1940ndate keskpaiga Vene sõjaväekaartideni (1 : 50 000). Neist kokku saab üht-teist, ka muutusi jälgida. Sama asutuse kaudu saab ka (eriti tellides, mitte koduleheküljelt) isegi 1930ndate katastriplaane (1 : 10 000, talupiiride, talunumbrite jm. infoga), mis omakorda lapiti vähemalt osalt kokku vanadelt mõisaplaanidelt. Ma küll ei tea, kas seda kõigile väljastatakse - aga maa kunagiste pmanike lähisugulastele kindlasti.
Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus A »

Olen tutvunud nii Maaameti kaardirakenduse ajalooliste kaartide, kui ka Rahvusraamatukogu kaartidega. Esimesel juhul avaldatud kaardid on liiga "värsked" ning neis olev teave on mul põhimõtteliselt läbi pärimuse olemas. Rahvusraamatukogu kaardid on liiga üldised.
Tegelikult on asi selles, et eile käisin Tartus Ajalooarhiivis ning tutvusin põgusalt mõnede kaartidega Saaremaal Pöide kihelkonnas asunud Audla mõisa kohta. Ütlen ausalt! Jala võttis värisema :D. Talud, millede asukohad mulle senini aimatavad olid või täiesti teadmata, omandasid läbi kaartide väga täpsed piirid. Tellisin muidugi digikujul koopiad, kuid sellele vaatamata oleks äärmiselt mugav, kui kõik kaardid vabalt netis näha oleksid.

Eks kaardi kirjeldus räägi enese eest: "1783 a. Stiliseeritud maja sümboliga pealtvaates mõisasüda, talud, kõrts, stiliseeritud leppemärgiga tuuleveski; mõisa piir; teedevõrk, maantee, verstapost, külateed, aiad, tarad, sillad; omandijaotuse olemasolu, mõisa külviväljad; kõlvikute jaotus; reljeefi olemasolu; vetevõrk"
monikaz
Postitusi: 48
Liitunud: Laupäev 10. Märts 2007, 09:26:03
Status: Eemal

Postitus Postitas monikaz »

Minagi tutvusin talvel vanade kaarditega. Uskumatu kui täpne kõik on. Kaardid on pärit 19saj. keskelt. Tellisin endale paberkoopiad ja siis lappisin neid teibiga kokku :lol:
Loomulikult oleks mugavam kui need netis kättesaadavad on.
Tõnis
Postitusi: 39
Liitunud: Teisipäev 12. September 2006, 17:03:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Tõnis »

17. sajandi kaartide skaneerimine on hetkel Ajalooarhiivis käsil ning esimesed skaneeritud kaardid peaksid internetti jõudma juba maikuu jooksul.

Lugupidamisega,
Tõnis Türna
Ajalooarhiivi kasutusosakonna juhataja
Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus A »

Tõnis kirjutas:17. sajandi kaartide skaneerimine on hetkel Ajalooarhiivis käsil ning esimesed skaneeritud kaardid peaksid internetti jõudma juba maikuu jooksul.

Lugupidamisega,
Tõnis Türna
Ajalooarhiivi kasutusosakonna juhataja
Tänan vastuse eest. Kindlasti saab kogu projekt olema pikaajaline. Kas projekti lõpptähtaeg on prognoositav? (Kui sellisel asjal üldse tähtaega olla saab.)
Tõnis
Postitusi: 39
Liitunud: Teisipäev 12. September 2006, 17:03:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Tõnis »

Kaartide skaneerimisprojekt saab tõepoolest olema pikaajaline ning selle detailne tegevuskava ja tulemus on hetkel raskesti prognoositav, kuna tehnika on uus ja tööprotsessid alles väljatöötamisel. Seetõttu on esialgseks eesmärgiks pilootprojektina kõikide 17. sajandi kaartide skaneerimine ja kättesaadavaks tegemine, millega loodame põhiosas valmis saada käesoleva aasta jooksul. Edasine täpsem tegevuskava sünnib aga pilootprojekti analüüsi järel. Ajalooarhiivis on hoiul ligikaudu 100 000 kartograafilist dokumenti, kogu kollektsiooni digiteerimine ei ole arusaadavalt ei jõukohane ega ka otstarbekas.

Tõnis
Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus A »

Tänan!
vibu11
Postitusi: 208
Liitunud: Neljapäev 01. Veebruar 2007, 19:16:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas vibu11 »

Tõnis kirjutas:17. sajandi kaartide skaneerimine on hetkel Ajalooarhiivis käsil ning esimesed skaneeritud kaardid peaksid internetti jõudma juba maikuu jooksul.

Lugupidamisega,
Tõnis Türna
Ajalooarhiivi kasutusosakonna juhataja
Selline täpsustav küsimus veel- kas lingid kaartidele on planeeritud siduda SAAGA süsteemiga, või tulevad kuskile eraldi lehele?
Tänud
Jaanis Valk
http://www.ahtofilm.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Tõnis
Postitusi: 39
Liitunud: Teisipäev 12. September 2006, 17:03:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Tõnis »

Digiteeritud kaardid seotakse ajalooarhiivi kaartide andmebaasiga.

Tõnis
Kalle Kängsep
Postitusi: 92
Liitunud: Laupäev 30. Juuli 2005, 14:49:07
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalle Kängsep »

16. mail kutsub ajalooarhiiv sünnipäevale arhiivi peamajja Toomel (J. Liivi 4).
Kõigil huvilistel võimalus osaleda hoonet ja hoidlaid tutvustaval ekskursioonil algusega kl 10 või kl 11.

Kl 14 tutvustatakse digiteeritud rootsiaegsete kaartide kogu ja uusi trükiseid.
Digisisu - digiteeritud kaardid: http://www.eha.ee/kaardidreg/kaardid/ka ... =1&lang=ee
Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus A »

Mul on väga hea meel, et mõned kaardid on netti üles riputatud ja seda enam rõõmustavad mind need juba avaldatud kaardid, mis minu kaugete esivanemate elupaika kujundlikuks aitavad muuta. Aga mul on üks soov. Nimelt võiks need kaardid sisaldada Saagale analoogseid üksikute detailide linkimisvõimalust. Väga hea oleks siia foorumisse panna linke kaardil asuvatest tekstidest. Saksa keel ei olekski suur probleem, kuid põhiline mure on mul rootsikeelsete kirjeldustega (17.saj kaardid).
Mardo Margumets
Postitusi: 694
Liitunud: Reede 26. August 2005, 00:01:08
Asukoht: Rapla
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Mardo Margumets »

Üksikute detailide linkimisvõimalust vist sinna pole võimalik teha kuna seal on kasutatud teist süsteemi kui Saaga piltide kuvamisel.

Kuid minu arvates võiks kõiki neid kaarte kuvada sama süsteemiga kui Saaga sisu.
Siis oleks lühikeste aadresside võimalus, detailide linkimise võimalus (siis oleks kasutajatel näiteks võimalus teha mingi talude andmebaas, kus saaks linkida kaardilt talu asukoht, hingeloendist vastava talu kohta puudutav materjal ja kas või adramaa revisjonist selle talu kohta).
Ning siis saaks ka terve kaardi arvutisse salvestada ja kuskil programmis tänapäeva kaardiga võrrelda.
andri.riid
Postitusi: 141
Liitunud: Teisipäev 25. Oktoober 2005, 11:00:10
Asukoht: Saue vald
Status: Eemal

Postitus Postitas andri.riid »

Minu küsimus on, et need lahedad kaardid sisaldavad kirjeldussõnade asemel numbreid - kas kusagil on ka kaardikirjeldusraamatud või mida nende numbritega peale hakata?
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”