kui veel perekonnanimesid polnud...

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
terranova
Postitusi: 13
Liitunud: Pühapäev 24. Veebruar 2008, 10:27:02
Asukoht: Pärnumaa
Status: Eemal

kui veel perekonnanimesid polnud...

Postitus Postitas terranova »

Sooviksin abi järgnevas: olen lugenud, et enne perekonnanimede panekut kutsuti talurahvast kas talukoha-, isa-, ameti- vms nime järgi (näiteks Leppiko Jüri). Nüüd oma suguvõsa uurides tekkis küsimus, millise nimega kutsuti täiskasvanuks saanud ja kodust lahkunud lapsi? Kui näiteks Leppiko Jüri poeg Tõnis asus mujale elama, siis kas tal säilis endiselt nimi Leppiko või saadi uues kohas automaatselt uus nimi?
Oleksin väga tänulik, kui keegi oskaks mulle vastata.

Andrus A
Postitusi: 393
Liitunud: Pühapäev 26. November 2006, 21:49:11
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Andrus A »

Ühest loogikat ei pruugi siin olla. Nimi võis olla seotud isatalu ja isa nimega. Ja kui inimene kuhugi tallu sulaseks või tüdrukuks läks, siis võidi teda nimetada peremehe talu järgi.

Vello
Postitusi: 422
Liitunud: Kolmapäev 21. Detsember 2005, 19:35:12
Status: Eemal

Postitus Postitas Vello »

Võiks veel lisada et ühtset reeglit siin ei ole. Olen kohanud juhust kus kasutati mõlemat varjanti korraga. Laste sünnimeetrikas kasutati isa nimena nii sünnitalu järgi kui ka uue elukoha järgset nime kusjuures elas ta kogu aeg uues kohas. Tundub siiski et minnes uude talusse väimeheks tuli kasutusele uue talu nimi näiteks Juhani Peter kus Juhan on naise isa nimi. Seetõttu on teinekord küllaltki raske aru saada kuhu on sünnikohast lahkunud inimene läinud.

leakornel
Postitusi: 13
Liitunud: Laupäev 10. Detsember 2005, 17:09:12
Asukoht: Valga
Kontakt:
Status: Eemal

Re: kui veel perekonnanimesid polnud...

Postitus Postitas leakornel »

terranova kirjutas:Sooviksin abi järgnevas: olen lugenud, et enne perekonnanimede panekut kutsuti talurahvast kas talukoha-, isa-, ameti- vms nime järgi (näiteks Leppiko Jüri). Nüüd oma suguvõsa uurides tekkis küsimus, millise nimega kutsuti täiskasvanuks saanud ja kodust lahkunud lapsi? Kui näiteks Leppiko Jüri poeg Tõnis asus mujale elama, siis kas tal säilis endiselt nimi Leppiko või saadi uues kohas automaatselt uus nimi?
Oleksin väga tänulik, kui keegi oskaks mulle vastata.
Kasutusel oli erinevaid variante:
1.Väljastpoolt kihelkonda tulnute osas sageli paikkonna nime :näit Saarlase Laas ,Kühno (Kihnu) Johann ,Leevri Jüri või Lettlase Jakabi.Võrungi mõisa asunud Kühno Johann sai hiljem perekonnanimeks Kiinvald.
2.Gummesoni-Kommesoni suguvõsa vanim esindaja oli Põhjasõja ajal Tartust "põgenenud" sepp Andreas Gummeson,kes asus elama katkust tühjaksjäänud Salevere Tagaküla Luicke Andres Jahni tallu.Tema järeltulijate puhul kasutati nii ameti kui perekonna nime (Gummeson või Võrungi sepa poeg).Lapselaste puhul ainult Luike talu nimetust.Perekonna nimeks ~140 aastat hiljem võeti Kommesson.
3.Kihelkonna või mõisa piires ümberasumisel oli kasutusel mõlemaid variante.Väimeeste puhul võidi alguses kasutada päritolu talu ,küla või mõisa nimetust.ümberasunud perede ja perepoegade perede mõlemat varianti:Haaste (Ahaste) Maddis Keblastes,Silla Ado (Nedremal,perekonna nimeks hiljem uuesti kasutusele Krusmann);Kehhima Jaani poeg Jaak ehk Mango Jaak (Keblaste mõisa Piso küla Kehhima talust Nedrema küla Mango tallu ümberasunud perepoeg.

Uku.Velbri
Postitusi: 1105
Liitunud: Laupäev 15. September 2007, 17:43:09
Asukoht: Tallinn, Nõmme. Esipõlved - Ellamaa, Vastse-Antsla, Vana-Kuuste, Restu, Juuru, Mustjõe.
Status: Eemal

Postitus Postitas Uku.Velbri »

Lääne - Harjumaal, Nissis, oli üsna kindlalt tavaks, et inimese liikumise korral sai ta kohe lisanime uue peremehe (talu) järgi. Kui minu esivanem, Hanni Sim, suri, olid tema lapsed 10, 6 ja 4 aastased. Lapsed jagati taludesse kaswandikeks laiali, kusjuures leidnud olen ainult selle 4. aastase, kes ka mu otsene esiisa, tema ema ja vanem õde-vend siiani kadunud :evil:
Tervitades,
Uku
Traaditu köne 56 48 43 78.
______________________________
Exitus opes excusare potest,
dum sit aliquid ad finem excusandum.

terranova
Postitusi: 13
Liitunud: Pühapäev 24. Veebruar 2008, 10:27:02
Asukoht: Pärnumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas terranova »

Tänud vastajatele! Tundub, et üksjagu segane on see nimede-asi tõepoolest :)
Siiski... ehk oskab mõni teadjam inimene mind natuke veel aidata. Esivanemate nimed olid Leppiko Mihkel ja Ann (pärit Läänemaalt Ridala kihelkonnast Parilast), abiellusid nad 1798-ndal aastal. Sealt edasi sünnimeetrikat uurides leidsin kokku kuus last, kelle vanemateks olid märgitud Leppiko Mihkel ja Ann, elukoht Parila. Küsimus tekkis aga ühe lapse puhul, kellel vanemateks Leppiko Rätsep Mihkel ja Ann, elukoht Parila. Segadusse ajab mind see "rätsep"... Kas tegemist on hoopis teise perega või näitab see sõna ametit, mida peeti? Ja miks siis sellisel juhul ülejäänud laste puhul seda ära märgitud pole?
Loodetavasti ei tulnud jutt väga segane... Igatahes ette tänud neile, kes oskavad aidata :)

Vallokas
Postitusi: 74
Liitunud: Laupäev 22. September 2007, 01:32:09
Status: Eemal

Postitus Postitas Vallokas »

Usun, et siin on siiski tegu sama perega. Muidugi ei saa selles ka päris kindel olla. Rätsep tõenäoliselt ikka ametit tähistab.
Oma uurimises olen palju näinud selliseid juhuseid, kus kord on vanemad kirjas nii, siis jälle teisiti ja lõpuks ka veel kolmandat moodi. Palju sõltub kirjapanija tahtest. Vahest on ka kohe näha, et käekiri teine ja ka nimi teisiti kirja pandud. Samas võib aga kindel olla, et tegu ikka sama perega.

maidu.leever
Postitusi: 662
Liitunud: Kolmapäev 20. Juuli 2005, 12:05:07
Asukoht: Pärnumaa (Läänemaa)
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas maidu.leever »

Mida ütleb hingerevisjon selle kohta. Kui lapsed ellu jäid, peaks neid leidma ka revisjonilehtedelt

micky
Postitusi: 131
Liitunud: Teisipäev 03. Aprill 2007, 16:10:04
Asukoht: Virumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas micky »

Mina arvan ka, et need kaks Mihklit peaksid olema üks ja sama isik, aga kui uurida läbi hingerevisjon, personaalraamat ja surmameetrika, siis peaks üldjuhul täpne vastus käes olema. Eks see kõik üks suur nuputamine ole. Minul on suguvõsas Kulja külast päritolev 1754.aastal sündinud Uustallo Jürri Jaan, kes on elu jooksul olnud kirjas kui Jürri Jaan, Kulja Jaan, Puusepa Jaan, Ahmi Jaan. Üldjuhul viib visadus sihile ja saab selgeks, kes on kes.

terranova
Postitusi: 13
Liitunud: Pühapäev 24. Veebruar 2008, 10:27:02
Asukoht: Pärnumaa
Status: Eemal

Postitus Postitas terranova »

Tänud veelkord, sain päris palju head nõu :wink:

Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”