1. leht 1-st

Kui vanalt abielluti?

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 16:03:02
Postitas Arvi Sepp
Kas keegi on uurinud ja omab ettekujutust, kui vanalt abielluti 18. sajandi algupoolel? Küsimus tekkis sellest, et leidsin kauge esivanema sünniaastaks 1715, 1731.a. meetrikaraamatus on aga sama nimega laulatuskanne. Kas on võimalik, et laulatati 16 (17) aastane noormees?

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 18:46:02
Postitas maidu.leever
Mul üks kahtlane juhus kus noormees oli umb 15,5 a.

Vt. ka viewtopic.php?p=2710&highlight=#2710

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 19:04:02
Postitas Uku.Velbri
Minu läbitud materjalide põhjal peaks seda küll äärmiselt ebausutavaks. Pigem jõudsid "noormehed" altari ette 25-30 aastaselt. Kuid ilmselt esines ka hädalisi juhtumisi, kus asja edasi lükata ei saanud :oops: .

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 19:20:02
Postitas inga.ligi
Ikkagi väga ebatõenäoline - sel ajal ei olnud ju veel perekonnanimesid,samade nimedega inimesi oli palju ning eksimise võimalus väga suur.Tavaliselt käidi ikka leeris 18-19-20 aasta vanuses,alles seejärel oldi "laulatusküps".Tuleks täpsemalt uurida,enne kui lõplikult otsustada.
Mis kihelkonnaga tegu,kus nii varane sünni-ja abielumeetrika olemas?

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 21:26:02
Postitas Arvi Sepp
Ega ma loomulikult veel midagi otsusta, asi on ikka väga kahtlane. Tegu on Maarja-Magdaleena kihelkonnaga. Nii varajast sünnimeetrikat ei ole, sünniaasta on arvutatud surmakande järgi, kus on vanus surma ajal. Meetrika algab 1730. aastast. Häda on aga selles, et selles kihelkonnas on meetrikaid vahepeal puudu või pole neid kõiki internetis, seega järjepidev uurimine võimatu. Minu jaoks on puudu just kriitilised aastad.

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 21:50:02
Postitas Eike Riis
inga.ligi kirjutas:Tavaliselt käidi ikka leeris 18-19-20 aasta vanuses,alles seejärel oldi "laulatusküps".Tuleks täpsemalt uurida,enne kui lõplikult otsustada.
Ei oska laiemalt üldistada, aga näiteks Võrumaal (Rõuge ja Hargla khk) oli 16-17 aastaselt leeris käimine pigem reegel kui erand. Võrreldes Harjumaad ja Võrumaad (nendes piirkondades mul lihtsalt rohkem kogemusi) käidi Harjumaal leeris tõesti paari aasta võrra vanemalt (18-19 a.).

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 21:53:02
Postitas koguja
mina oma uurimises olen leidnud küll 2tütarlast, kes väga noorelt abielluvad. üks siis 16 ja teine 17 aastane .kusjuures selle üks peigmeestest oli neljakümnendates aastates.

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 22:03:02
Postitas maidu.leever
Näiteks Kirbla kihelkonnas suri 18 saj algul mõnes külas üle 90% inimestest katku!
Talud olid tühjad ja võib olla oli see varajase abiellumise põhjuseks???

Postitatud: Neljapäev 07. Veebruar 2008, 22:23:02
Postitas mlauri
Kui sünnikannet ei ole ning vanus on leitud surmakande järgi, siis võib olla ka, et surma ajal on vanus väiksemaks märgitud. Torma kihelkonnas on viimast üpris sageli ette tulnud.

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 09:32:02
Postitas Arvi Sepp
Ka see võimalus on muidugi täiesti reaalne, sest kogemus näitab, et 2-3 aastat möödapanekut on eriti hingeloendites, aga isegi ka personaliraamatus (minu arust nimetus personaalraamat ei ole korrektne, see oleks nagu kellegi isiklik raamat) täiesti tavaline asi.

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 09:35:02
Postitas anu.jarv
Surmakande vanus võib vanemal inimesel ligi 10 aastat erineda, ka hingeloendites on 2-3 aastat üsna tavaline, isegi laste puhul, kelle vanust peaks olema suhteliselt lihtne silma järgi määrata. Hiljuti leidsin meetrikaraamatust üles otsitavad inimesed, kelle sünniaasta erines lapsel ligi 3 aastat ja vanematel oli vist 4 ja 6 aastat erinevust, st inimesed olid tegelikult vanemad.

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 09:50:02
Postitas Vallokas
Minul sattus ette üks dokumend, kus olid absoluutselt kõik vanused alates 20-st täiskümnetega. Lapsed olid nii enam-vähem, aga täiskasvanud olid kõik 20, 30, 40 jne. Ei suuda küll kuidagi uskuda, et see ka tegelikuses oleks nii olnud. Kuhu siis need vahepealsetel aastatel sündinud kadusid? Ainus seletus ongi, et kirjutati vanused üles suvaliselt.

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 10:33:02
Postitas Riina.Kallas
Huvitav teema :)
Võtsin huvi pärast ette Vastseliina abielumeetrika aastast 1834 (varasemad meetrikad ei tundu nii usaldusväärsed). 65 laulatuse hulgas oli esmaabiellunuid 34 meest ja 47 naist. Meeste keskmine vanus tuli 22,4 ja naiste 23,6 aastat. Kolm noorimat meeste hulgas olid 18; 18 ja 18,5 aastased; naiste hulgas 16,5; 17 ja 18,5 aastased.

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 14:52:02
Postitas inga.ligi
Mina olen tegelenud palju just Harjumaa ja Kuusalu kihelkonnaga,seal on 18-19 aastaselt leeriskäimine tavaline veel 1800.-ndate alguses.Leeris käimata ikkagi ei saanud abielluda.Kas abiellumise kande juurest ei loe välja abiellujate vanust?

Mul muuseas on ka sihukest kogemust,et sünd on fikseeritud meetrikas ja surm on fikseeritud meetrikas ja ikka ei klapi vanus surres!!?? Ja mitte mõni harv kord,vaid üsna sageli. Pakuksin,et + - 2-3 aastat on täiesti tavaline.Ma julgeksin pakkuda,et vanus surres pandi mõnikord kirja üsna suvaliselt - no kui vana siis kadunuke ka oli? -noh,eks ta sinna 80-kanti oli ...Kõik sõltus ikkagi sellest,kui hoolsalt kirikuõpetaja või mõni tema alluv/kirjutaja/ oma tööd tegi ja kas ta viitsis kalli kadunukese sünnikande üles otsida või kas seda kannet üldse olemaski oli.Laste vanused on palju täpsemad.Mida vanemaks,seda ähmasemaks.
Hingeloendite vanused näiteks on raudselt arvestatud esimese (4.)revisjoni järgi -kui selles oli viga sees,siis kajastub see praktiliselt ka kõigis järgnevates revisjonides.Segasemaks teeb asjaloo ka veel see,et mõnedes kohtades -Saaremaal näiteks -oli kombeks kasutada ühte ja sama nime -kui laps paari esimese eluaasta jooksul suri,siis pandi järgmisele samast soost sündinule jälle sama nimi.Niisuguste juhtumite puhul ei aita muu,kui läbi tuleb lapata kõik sünni ja surmameetrikad ...
Kust see kogemus - mitu aastat neis meetrikais tuhnitud ja hetkeseisuga on andmebaasis üle 7000 nime ...

Postitatud: Reede 08. Veebruar 2008, 17:55:02
Postitas Uku.Velbri
Nissis (Lääne - Harjumaal) on surmameetrikas toodud vanuse õigsus sama tõenäoline kui lotoga võitmine. Vanus kõigub mõlemale poole ja vanemad kadunukesed on pigem mitu aastat vanemaks märgitud. Surm oli siis ilmselt nii igapäevane asi ja lahkunu vanus nii tähtsusetu, et köster (või kes iganes neid kandeid tegi - tundub, et õpetaja on oma uhkete gooti-kaartega vaid aadlike kanded kirjutanud) küsis omaste käest lahkunu vanust ja mida need rehmates teatasid, see ka kirja läks.

Postitatud: Reede 15. Veebruar 2008, 13:54:02
Postitas Assar
15, 16 aastane abiellumine pole minu suguvõsas harv nähe. Surmameetrika vanus on mõnikord umbes-täpselt pandud, kui aga abiellumise kande juurde on lisatud täpne sünniaeg, nagu mul mõned juhud (paraku ei oska kohe viidata), siis mina sõrgu vastu ajada ei saa.
Pigem siiski tundub, et nii noorelt võis abielluda naisterahvas. Mees pidi end aga enne tõestama ja ülestöötama, et olla atraktiivne jne. Vähemalt linnades see kehtis ja pole harvad juhud kui abiellus 14..16 aastane tüdruk ja 30 ringis mees. Võib oletada, et kui vaja siis tehti ka vastupidi asi ära. Aga (see ei kõla hästi) mulle üldiselt tundub, et omal ajal üritati pigem naissoost järeltulijate ülalpidamisest ruttu vabaneda. Abiellumine oli selleks hea võimalus. Kaasavaraga maksti kaup kinni ja ükski feminist ei öelnud midagi :twisted:

Assar Järvekülg

Postitatud: Neljapäev 17. Aprill 2008, 04:13:04
Postitas eve.jakobson
Jõudu!
Kas on tõenäoline, et Risti kihelkonnas on ka noorte inimeste vanused esimestest hingeloenditest saati valed? Loogiliselt võttes ei peaks ju väikelapsel 3 aastaga mööda panema. Kas ehk vähemalt poisslaste puhul olid käigus mingid skeemid kroonust eemalehoidmiseks? Kui püüda selleaegset elukest ette kujutada, siis põjust ju oli?
Omal kahtlus, et esivanemal hauakivi pealgi sünniaeg vale. (22.XII 1821, Toomas Jalangson - perekonnanimede panemise raamatu http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=sa ... c2e3adbe1d järgi peaks olema Williwallast Jallanga Thomase ja Liso poeg, aga sündide hulgast ei pane kuidagi paika).

Postitatud: Neljapäev 17. Aprill 2008, 13:43:04
Postitas Assar
eve.jakobson kirjutas:Jõudu!
Kas on tõenäoline, et Risti kihelkonnas on ka noorte inimeste vanused esimestest hingeloenditest saati valed? Loogiliselt võttes ei peaks ju väikelapsel 3 aastaga mööda panema. Kas ehk vähemalt poisslaste puhul olid käigus mingid skeemid kroonust eemalehoidmiseks? Kui püüda selleaegset elukest ette kujutada, siis põjust ju oli?
Oot-oot! Mina pole küll öelnud, et Risti või mõni muu piirkond oleks valesti kirja pandud. Pealegi ma pole seda kanti üldse uurinud. Eks igale juhtumile pea ikka eraldi lähenema. Tervele süsteemile üksikjuhtumi põhjal järeldusi üle kanda ei soovita.
Teine asi on see, et absoluutselt mitte kunagi ei pea arvama, et kõik mis kirjas ka õige on. Pigem on niimoodi, et õige on see, mille kohta pole põhjust öelda, et midagi valesti on. Alati on usutavusel mingi tõenäosus ja 100% pole see kunagi.

3 aastaga sünniajast mööda panna on ehk tõenäoline, kui te olete selle sünniaja saanud mingist teisese usaldusväärsusega materjalist (ametiühingu liikmekaart näiteks vms.) mitte sünnimeetrikast. Aga proportsionaalselt inimese vanust arvestades on võib olla isegi võrreldavad võimalike sünnimeetrika vigadega - aga kuidas seda kontrollida :?:
Sünnimeetrikasse võis vigasid sisse tulla näiteks juhul kui ristima ei mindud kohe pärast sündi vaid nädal kaks või kuu aega ja rohkemgi hiljem (on ette tulnud) - Kahtlane, et täpselt mäletati, millal ta nüüd sündis. Näiteks oli kevadine üleujutus ja kirikusse ei pääsenud sõitma vms. Ja kui laps selle kuu jooksul ära suri, pole teda üldse kusagil kirjas. Sõltub muidugi ajast ka, millal sünd aset leidis. 3-aastat aga minu poolt toodud juhtudel on natuke ikka liiga palju.
Tänagi võib igasuguseid huvitavaid asju juhtuda. näiteks ei lastud ühel lapsel gümnaasiumi Eestis lõpetada kuna tal puudus isikukood??? Tekib küsimus, kuidas see alles 18 eluaastal päevakorda tõusis, bürokraadid nõuavad neid ju söögi alla ja söögi peale!

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg

Postitatud: Neljapäev 17. Aprill 2008, 21:19:04
Postitas eve.jakobson
Aga kuidas suhtuda sellesse versiooni, et nekrutiks võtmise hirmus poisse sugulaste vahel perest-peresse vangerdati ja kirikuõpetaja silmi ristsetel udustada katsuti, et raamatud liiga hästi ei klapiks (küla pealt kuuldud versioon)?

Postitatud: Reede 18. Aprill 2008, 17:48:04
Postitas Uku.Velbri
eve.jakobson kirjutas:Jõudu!
Kas on tõenäoline, et Risti kihelkonnas on ka noorte inimeste vanused esimestest hingeloenditest saati valed? Loogiliselt võttes ei peaks ju väikelapsel 3 aastaga mööda panema. Kas ehk vähemalt poisslaste puhul olid käigus mingid skeemid kroonust eemalehoidmiseks? Kui püüda selleaegset elukest ette kujutada, siis põjust ju oli?.
Ristist ei tea midagi, aga mõned meetrid Revali poole, ehk siis Ellamaast küll. Nimelt kuulus Hellenbeck Nissi kiriku alla, aga hingeloendid koostati Soinitz'a (Sooniste) mõisas, mis meile kõigile teadaolevalt hoopis Kullamaa (Goldenbeck) kihelkonna all viibis 8) . Ja seal ülestähendatud vanused võivad, kuid mingil juhul ei pruugi, kirikukirjadest pärit olla. Või pigem siiski mitte, sest vanused juba algusest (elik ka tittede omad) suht jõuliselt puus on :wink:. Ja kui ühes loendis vanus vale, siis pole lootustki, et järgnevates see paraneda võiks :twisted: .